Reklama

Naučíme vás cviky, ako si uvoľniť stuhnutú šiju

Reklama

Mávate časté pocity pnutia a stuhnutosti v šiji a ramenách? Potom by ste sa mali naučiť pár jednoduchých cvikov, ktoré dokážu stuhnuté svalstvo nielen uvoľniť, ale pomôžu predísť aj nepríjemným bolestiam krčnej chrbtice.

Prílišná námaha a dlhé sedenie chrbtu neprospievajú
Krčné svalstvo, ktoré je spojovacím článkom medzi veľkými skupinami svalov v hornej časti trupu a jemným svalstvom pod kožou na temene hlavy veľmi často stuhne. Ak pravidelne cvičíte v posilňovni, potom sú vaše ramenné a krčné svaly pri napínaní a sťahovaní vystavené veľkému zaťaženiu, ktoré vyvoláva vo svaloch pocit zovretia. Podobným vplyvom býva toto svalstvo často vystavené aj pri bežnej práci alebo pri dlhom sedení za stolom. Preto je dobré tieto svaly precvičovať, a tým včas potlačiť prvé príznaky stuhnutosti a bolesti krčných svalov.

Čítajte aj: Koľko krvi máte v nohách prezradia vaše nechty

Prvý cvik
Na odstránenie stuhnutosti zadných šijových svalov, bez ohľadu na to, či sedíte alebo stojíte, musíte najskôr vyrovnať hlavu, šiju a chrbticu do jednej priamky totožnej s osou trupu. Potom zveste obe ramená a stiahnite ich vzad. Teraz vyťahujte šiju čo najviac nahor tak, ako keby vám niekto vyťahoval hlavu k stropu. V tejto polohe s napätými krčnými svalmi vydržte, kým napočítate do troch, po skončení napínania zvoľna vydýchnite. Cvik opakujte niekoľkokrát, kým nepocítite rozdiel medzi počiatočnou stuhnutosťou a uvoľnenejším pocitom.

Druhý cvik
V ďalšej časti tohto cvičenia môžete pokračovať v sede na stoličke s rovným operadlom alebo postojačky. Začnite otáčať pravým ramenom mierne dopredu, hore a dozadu ako pri opisovaní kruhu. Pretiahnite pravú pažu s dlaňou smerom dopredu čo najviac dole bez toho, aby ste pritom mali nepríjemný pocit. Snažte sa, aby ste až do končekov prstov cítili, ako sa každá časť paže napína. Pozrite sa na prsty s napätou pažou smerom k zemi. Vydržte v tejto polohe, než napočítate do troch, potom zvoľna vydýchnite. Podobným spôsobom precvičte tiež ľavú ruku.

Zdroj: Wavebreakmedia Ltd

Chiropractor looking at senior woman with neck pain

Tretí cvik
V ďalšej časti cvičenia otáčajte krúživým pohybom pravým ramenom ako v predošlom cvičení, ale pri napínaní paže otočte ruku tak, aby jej chrbát smeroval dopredu a predstavte si, že pri napínaní je palec priťahovaný k podlahe. Podobne ako predtým zotrvajte v napätej polohe, než napočítate do troch, potom vydýchnite. Rovnakým spôsobom precvičte tiež ľavé rameno. Začnite jeho otáčaním v ramennom kĺbe.

Tieto cvičenia môžete vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek si len spomeniete. Nemusíte zakaždým vykonávať celú sériu cvičení. Postačí, keď pri prvých signáloch tuhnutí šije alebo ramenných svalov, zvesíte ramená dole, stiahnete ich dozadu a ľahko vytiahnete hlavu hore z ramien. Táto kombinácia otáčavého pohybu a napínania by vám mala pomôcť uvoľniť a zmierniť napätie v šiji a ramenách.

Máte časté migrény? Bojujte jedlom proti migréne. Skúste sa držať týchto zásad a možno vás nabudúce migréna minie veľkým oblúkom. Viac informácií nájdete TU.

Autor: Veronika Červenková/FITHALL.sk