Na čo treba myslieť už teraz, aby ste sa krásne opálili? Jedzte pestrofarebné šaláty. Ideálne farby na tanieri: žltá, oranžová, červená a tmavozelená.     

Pomoc z prírody
Keď budete jesť stravu bohatú na betakarotén, slnko už nebude vaším nepriateľom. Hoci tento silný antioxidant priamo pred UV žiarením nechráni, zlepšuje odolnosť pokožky a pripraví ju na dlhší pobyt na slnku. Ak sa budete opaľovať s mierou a používať prípravky s vysokým UV filtrom, pokožka rýchlejšie a rovnomerne zhnedne.

plet
Zdroj: Shutterstock

Výskumy ukázali, že tento rastlinný pigment spomaľuje starnutie pokožky a u citlivých ľudí zmierňuje alergickú reakciu na slnečné žiarenie. Pomáha rýchlejšie dosiahnuť vytúžený bronz, pokožka si dlhšie udrží peknú farbu a zmenšuje sa riziko olupovania a vytvárania nepekných pigmentových fľakov.

Betakarotén je rastlinný pigment zo skupiny karotenoidov, ktorý sa v tele premieňa na vitamín A.

Kde ho nájdete?
Organizmus si z betakaroténu vyrába vitamín A, ktorý je dôležitý pre imunitný systém, zdravé sliznice a dobrú kvalitu pokožky, vlasov a nechtov. Najviac betakaroténu obsahuje ovocie a zelenina červenej, oranžovej a žltej farby a tmavozelená listová zelenina. Obsah betakaroténu však závisí nielen od sfarbenia, ale aj od ročného obdobia a stupňa zrelosti. Biologickú aktivitu karotenoidov znižujú enzýmy, svetlo a kyslík zo vzduchu, ale najviac ju oslabuje strata vody, preto by ste zeleninu a ovocie mali konzumovať hlavne čerstvé, prípadne mrazené a pripravené na pare.