Nechtové prehrešky: 9 vecí, na ktoré si dávajte pozor pri manikúre
1. 6. 2024, 14:00

Zdroj: Shutterstock
Kladiete veľký dôraz na upravené nechty a krásny lak na ne? Potom pre vás máme 9 rád s okamžitým efektom.
1. Chybná príprava podkladu
Dodržiavanie správnych krokov pred začatím lakovania je rozhodujúce pre trvanlivosť ako aj vzhľad. V prvom rade sa odstránia staré zvyšky laku z nechtov, pretože lak vydrží najdlhšie na rovnom povrchu bez zvyškov produktu. Prv než začnete aplikovať lak, mali by ste ich zbaviť mastnoty a oleja. Vtedy lak na nechtoch drží oveľa lepšie a nezačne sa tak skoro olupovať. Stačí, ak na to použijete odlakovač alebo akýkoľvek vatový tampón namočený v alkohole.

Zdroj: Shutterstock
Venujte im pozornosť
2. Zlé pilníkovanie a oškrabávanie zvyškov
Nechty často nie sú správne upravené alebo zvyšky starého laku sú len narýchlo a hrubo zoškrabnuté. Výsledkom sú krehké a neupravené nechty. Preto je dôležité pilníkovať nechty jedným smerom od vonkajších okrajov smerom k stredu nechtu. Najlepšie sa na to hodí úzky pilník, aby ste dosiahli aj do tých najmenších kútov. Navyše sa takto dajú ľahko vyrovnať nerovnosti nechtu.
Anketa
Ako často si robíte manikúru?
- Raz za týždeň25%
- Raz za mesiac50%
- Menej často25%
Hlasovanie bolo ukončené
3. Používanie acetónu
Bezacetónový lak na nechty dnes už nie je nič výnimočné. Acetón totiž dokáže rozpustiť keratín, hlavnú zložku nechtov, vinou čoho sú časom výrazne krehkejšie a tenšie. Preto sa uistite, že používate produkty bez acetónu. Ale pozor, odstraňujú z pokožky aj prirodzený maz. Preto si ruky dôkladne opláchnite a ošetrite.
4. Lakovanie aj mimo nechtu
Pri nanášaní laku ste si zafarbili aj nechtovú kožtičku? Stáva sa to bežne a netreba z toho robiť paniku. Najjednoduchšie je chytiť vatový tampón, lak odlakovať a začať odznova. Jednoduchšou metódou je namočiť drevené špáradlo do odlakovača alebo vziať plochý štetec na nechty, a len čo lak na kožtičke trochu zaschne, opatrne ho zotrieť.
Zdroj: Shutterstock
Nechtové prehrešky
5. Nedostatok vitamínov
Nie vždy pomôže vyvážená strava a môžu vám chýbať vitamíny skupiny B, C a A, biotín či kyselina listová. Nechty sa potom lámu a často štiepia. Skúste si spraviť kúru a uvidíte, ako vám spevnejú.
Anketa
Striháte si nechty alebo pilníkujete?
- Strihám0%
- Pilníkujem100%
Hlasovanie bolo ukončené
6. Nechty si striháte
Ktorá metóda je pre kvalitu nechtov najvhodnejšia? Nikdy nepoužívajte nožničky ani klieštiky na nechty, pretože vytvoria pri skracovaní tlak a necht sa môže nalomiť. Najideálnejší na skracovanie je sklený pilník, ktorý má veľmi jemný profil, a tak nenaruší jednotlivé vrstvy nechtu a zafixuje ich. Ak používate pieskovaný pilník, myslite na to, že na záver by ste mali konce nechtov zafixovať skleným pilníkom.
7. Pilník ako šmirgeľ
Na to, aby ste mali krásnu manikúru a nechty sa vám neštiepili, je dôležité vybrať si správny pilník. Prírodný necht by sa nemal nikdy pilníkovať so zrnitosťou menšou, ako je 150. Ak je totiž drsný ako šmirgeľ, necht sa pri pilníkovaní v podstate natrhne. Ak použijete jemný pilník s malou zrnitosťou, k poškodeniu povrchu síce dôjde, ale je oveľa jemnejšie a sotva viditeľné. Len čo sa necht roztrhne, môže sa rozštiepiť oveľa rýchlejšie. Ak nenájdete na pilníku označenie zrnitosti, riaďte sa sedliackym rozumom a siahnite po tom, ktorý už na prvý pohľad vyzerá najjemnejšie.
8. Tvar nechtu, ktorý nepristane
Ak si už vyberiete dlhé a zdobené nechty, tvar by mal byť vždy čo najprirodzenejší. Začnite tým, že jemne zatlačíte nechtovú kožtičku. Špička nechtov by potom mala odzrkadľovať tvar nechtového lôžka. Zároveň tak maximálne predĺžite prirodzenú dĺžku nechtov, čo im vždy vizuálne prospeje. Nechty v tvare štvorca sú krátke, zastrihnuté dorovna s ostrými rohmi. Sú ideálne pri krátkych nechtových lôžkach a pristanú im najvýraznejšie a najžiarivejšie farby. Krátkym prstom pristanú krátke nechty s oblým zakončením, ktoré ich opticky pekne predĺži. Ak si necháte dlhšie nechty a nebudete si vedieť vybrať farbu laku, so zaoblenou špičkou nikdy neurobíte chybu. Pristane všetkým typom prstov. Pri dlhých a širokých nechtových lôžkach sa najviac vyplatí úprava dorovna, ale so zaoblenými rohmi.
9. Zažltnuté nechty
Za žltými nechtami sa skrývajú farebné laky. Najmä tmavšie odtiene obsahujú veľa farebných pigmentov ako bordová, gaštanová a čierna. Tie sa usadia v tenkej vrstve na povrchu nechtov, ktoré sú porézne. Nechty s vysokým obsahom tuku zažltnú menej, ale lak na nich vydrží kratšie. Naopak, suché sú po odlakovaní zafarbené viac, no lak na nechtoch drží dlhšie. Zažltnutia sa zbavíte pomocou leštičky. Nepoužívajte ju však častejšie ako raz za dva týždne.