Reklama

Nedovoľte, aby vám nádcha prerástla až do zápalu dutín. Čo ich uvoľní?

Alternative,Medicine,Aromatherapy,Inhalation.,Woman,With,Closed,Eyes

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Upchatý nos pri akútnej nádche môže spôsobiť nečakané komplikácie, ktoré vyústia až do zápalu prinosových dutín - sinusitídy. Ako tomu zabránite?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Cesnakom sa môžete predávkovať! Pre koho nie je zdravý?

    Aj bežná nádcha, akú ste zažili nespočetne ráz, môže nepríjemne skomplikovať život. Pri akútnej nádche sliznica v nose opuchne a začne sa tvoriť hlien. Ak zadržaný hlien nemôže odtekať, vyvolá zápal tkaniva v nose, odkiaľ sa môže rozšíriť do dutín v kostiach okolo neho.

    Dva typy zápalu
    Prinosové dutiny (sínusy) sú párové, to znamená dve čelové, dve čuchové, dve čeľustné a dve klinové. Zápal môže postihnúť len jednu dutinu. Akútna sinusitída môže byť vírusová alebo bakteriálna, podľa toho, či zápal vyvolajú vírusy alebo baktérie. Vírusový zápal zvyčajne začne do 10 dní ustupovať. Ak nedôjde k zlepšeniu, pravdepodobne ide o bakteriálny zápal, ktorý môže trvať aj 4 týždne. V takom prípade kontaktujte svojho lekára, ktorý vám predpíše liečbu antibiotikami.

    Príznaky sinusitídy
    • bolesť hlavy
    • tlak a bolesť v dutinách
    • upchatý nos
    • horúčka (nemusí byť)
    • strata čuchu
    • zmenený hlas
    • malátnosť

    Ak máte radšej prírodné produkty, vyskúšajte kvapky alebo spreje s eukalyptom či gáfrom.

    Čo pomáha?
    1. Keď dostanete nádchu, snažte sa, aby sekrét neostal uzavretý v nose a dutinách, ale mohol odtekať. Na to sú určené kvapky a spreje do nosa, ktoré zároveň zmierňujú opuch sliznice. Neprekračujte odporúčané dávkovanie, lebo môžu prestať účinkovať. Pomáhajú aj spreje a kvapky s morskou vodou.
    2. Vyskúšajte nosovú sprchu, ktorá uvoľní a prečistí nos aj dutiny a zvlhčí sliznicu. Nosové sprchy majú rôzny tvar, niektoré obsahujú aj prášok na prípravu roztoku a dostanete ich v lekárni a zdravotníckych potrebách. Slanú vodu si môžete pripraviť aj doma z 9 g jedlej soli na 1 l vody s teplotou 38 až 40 °Celzia.
    3. Na zapálené dutiny prikladajte suché teplé obklady alebo ich nahrievajte biolampou, infralampou (soluxom) alebo horským slnkom. Naparovanie nad horúcim odvarom z harmančeka či mäty alebo slanou vodou lekári neodporúčajú.
    4. Zvlhčujte vzduch v miestnosti. Najúčinnejšie sú elektrické zvlhčovače vzduchu, ale pomôžu aj odparovače zavesené na radiátoroch. V núdzi stačí, keď cez radiátory prehodíte vlhké uteráky.

    Bylinky zriedia hlieny
     
    Materina dúška
    Jednu až dve lyžičky sušenej bylinky zalejte 250 ml vriacej vody a lúhujte 5 až 10 minút. Odporúča sa piť 2-krát denne. Čaj nie je vhodný pri poruchách štítnej žľazy, v tehotenstve a počas dojčenia.
     
    Šalvia lekárska
    Lyžičku sušenej bylinky povarte 5 minút v 250 ml vody, potom nechajte chvíľu lúhovať. Nepite viac ako 2 šálky denne. Čaj nie je vhodný pre deti a tehotné ženy.

    Prvosienka jarná
    Lyžicu sušenej bylinky zalejte 200 ml vriacej vody a lúhujte 5 až 10 minút. Pite najviac 3 šálky denne. Čaj nesmú piť tehotné ženy, ľudia citliví na kyselinu salicylovú a užívajúci lieky na riedenie krvi.
     
    Neprekračujte odporúčané dávky byliniek, lebo môžu pôsobiť toxicky.