Nemiešajte piate cez deviate! Pokazený žalúdok sa vám pomstí
20. 12. 2017, 10:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:37)

Keď celý deň niečo ochutnávate a pomiešate piate cez deviate, môže sa vám to poriadne vypomstiť. Ako predídete tráviacim ťažkostiam?
Čakárne lekárskych pohotovostí sú cez Vianoce preplnené pacientmi. Dôvodom sú silné bolesti brucha, hnačky a ďalšie tráviace problémy. Kombináciou týchto príznakov, ktoré spája diagnóza syndrómu dráždivého čreva (IBS), trpí viac žien ako mužov.
RADÍ gastroenterológ Peter MINÁRIK.
1. Na vine sú cukry
Mnohí ľudia si dokážu poriadne dopriať nielen na Štedrý deň, ale počas celého sviatočného obdobia. Jedinou prevenciou je zdravý jedálny lístok. Ideálne je chudé mäso, zelenina, ktorá nenafukuje, a nápoje, ktoré neobsahujú cukor. „Ak zjete veľké množstvo potravy naraz, nezriedka hltavo, nemôžete sa čudovať, že vás prekvapia zdravotné problémy. Na vine sú hlavne cukry. Pod pojmom FODMAP sa rozumie veľká skupina cukrov, ktoré sa nachádzajú napríklad v pšenici, raži, cesnaku, cibuli, strukovinách, mlieku a mliečnych výrobkoch, v ovocí a zelenine, v mede...
Baktérie hrubého čreva tieto cukry fermentujú (kvasia), pričom sa v hrubom čreve tvorí veľké množstvo plynov. Výsledkom je nepríjemná plynatosť a bolestivé kŕče, niekedy aj hnačka. Odporúča sa aspoň na 2 až 6 týždňov vylúčiť zo stravy potraviny a nápoje bohaté na tieto cukry a po ústupe ťažkostí ich opäť postupne pridávať do stravy. Keďže ľudia s IBS a s intoleranciou FODMAP sacharidov majú často nepriaznivo zmenenú črevnú mikroflóru, súčasťou liečby je aj podávanie probiotických bakteriálnych kultúr,“ vysvetľuje doktor Minárik.
2. Zdravé bruško
Črevné baktérie, ktoré udržujú tráviaci systém v rovnováhe, sú veľmi citlivé. Rovnováhu môže narušiť nielen zloženie jedálneho lístka, ochorenie a užívanie liekov, ale aj celkový životný štýl a stres. „Ak máte tráviace problémy, je vhodné upraviť črevnú mikroflóru probiotikami, napríklad s obsahom probiotickej kvasinky S. boulardii. Tieto kvasinky chránia črevnú mikroflóru pred patogénnymi baktériami a regulujú imunitný systém nielen v črevách, ale aj v celom organizme,“ radí gastroenterológ. Zlepšenie sa ukáže nielen na pravidelnosti stolice a vymiznutí kŕčov, ale aj na pleti, napríklad sa stratia vyrážky alebo ekzémy.
3. Pohyb pre telo i pre dušu
Ani v sychravom a chladnom období nezabúdajte na pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu. „Nemusíte hneď utekať do posilňovne či zabehnúť niekoľko kilometrov. Na začiatok postačí aspoň 30-minútová pravidelná prechádzka každý deň. Pohyb vám zlepší náladu a naštartuje trávenie,“ radí odborník. Pravidelný pohyb nielen upravuje peristaltiku, ale posilňuje aj imunitu a zaháňa depresiu. Navyše, takto strávený čas s rodinou upevňuje vzťahy.
4. Dostatok spánku
Práve v období Vianoc máte ideálnu šancu poriadne sa vyspať. Ísť do postele s plným bruchom sa však neodporúča. Keď sa prejete, prirodzene vás to láka ľahnúť si, no nie je to dobré riešenie. „Najprv choďte na prechádzku, až potom do postele. Organizmus sa musí popasovať s trávením, čo mu uľahčíte nenáročným pohybom,“ radí odborník a dodáva: „Ak si predĺžite spánok čo len o hodinu, priaznivo sa to prejaví na vašom zdraví. Každý deň spite 7 až 9 hodín a uvidíte, že vás prejde chuť na nezdravé potraviny.“
5. Zdôverte sa
„Téma črevných komplikácií je nepríjemná, no je naivné myslieť si, že si nikto nič nevšimne. Na to sú predsa príbuzní, priatelia a odborníci, aby pomohli a poradili,“ objasňuje gastroenterológ, ktorý sa s týmito tabuizovanými problémami stretáva každý deň. Veď kto by sa rád pochválil, že ho trápi hnačka alebo zápcha?
Ak ste predsa len nenašli odvahu poradiť sa s odborníkom či s blízkymi, existuje viacero internetových stránok, ktoré sa venujú syndrómu dráždivého čreva. Nájdete tam test, podľa ktorého zistíte, do akej kategórie patríte, aj anonymné fórum, v ktorom ľudia riešia podobné ťažkosti. K dispozícii sú aj rady a názory odborníkov.
Autor: jab
Foto: Profimedia, Viac informácií na www.cojeibs.sk.