Nenápadné pľúcne chlamýdie: Ak sa vám OPAKOVANE vracia infekcia musíte spozornieť!
11. 10. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:41)

Zdroj: Shutterstock
S trochou zveličenia sa dá povedať, že pľúcne chlamýdie sa stali módnou záležitosťou podobne ako Helicobacter pylori.
Nikto o ňom nevedel, zrazu ho máme takmer všetci. Potvrdzuje to aj všeobecný lekár MUDr. Ivan Halmo: „Chlamýdie, ktoré zasahujú dýchací a pľúcny trakt, si ešte pred desiatimi rokmi nikto nevšímal. Čoraz viac sa však presviedčame, že pôvodcami mnohých infekcií, ktoré na prvý pohľad vyzerajú ako bežná chrípka či zápaly horných alebo dolných dýchacích ciest, sú práve pľúcne chlamýdie," píše portál Zdravie.
Mikroorganizmy sú akčné a neúnavné, útočia od nosových dierok až po pľúca. Infekcia sa prejavuje rôzne: raz ako chronická nádcha, svrbenie v nose, zápal mandlí, nosohltana, prinosových dutín, stredného ucha či priedušiek, inokedy ako priedušková astma alebo zápal pľúc. Často ju sprevádza únava a potenie. Ak trvá dlho a nelieči sa, môže prejsť z pľúc do ďalších orgánov a zasiahnuť v podobe infarktu srdce, kĺby aj nervový systém.

Zdroj: Žena
Rýchla ako chrípka
Je to kvapôčková infekcia podobne ako chrípka. Tiež sa šíri bleskovo, niekedy dokonca v epidémiách. Ak prídete do kontaktu s akútne nakazeným človekom, ktorý kašle alebo kýcha na všetky strany, ťažko sa jej vyhnete. Na rozdiel od chrípkového vírusu na chlamýdie zatiaľ žiadne preventívne očkovanie neplatí. „Jedinou šancou je kvalitná imunita,“ prízvukuje doktor Halmo. „Najlepším imunostimulátorom je pravidelné cvičenie vytrvalostného charakteru a pohyb na čerstvom vzduchu. Plus zákaz fajčenia, veľa ovocia a zeleniny a prírodné prostriedky na podporu imunity.“
Kedy test?
Ako prídete na to, že vás odrovnali práve pľúcne chlamýdie a nie klasická chrípka či notoricky známe baktérie? Háčik je v tom, že malé potvorky sa dajú zistiť len špeciálnym vyšetrením. V odôvodnených prípadoch oň môžete požiadať lekára – pravda, ak ho nenavrhne on sám.
Doktor Halmo prízvukuje: „Prvým príznakom je, že sa infekcia opakovane vracia. Vyberiete jednu, dve dávky antibiotík, na chvíľu vám je lepšie, ale potom sa to celé zopakuje. Máte nonstop zapchatý nos alebo kašlete, ste unavení, ničia vás teploty. To už je vysoký predpoklad, že máte chlamýdiovú infekciu. Druhou možnosťou je, že ste niečo chytili a vo vašej rodine či v práci je niekto, komu práve zistili pľúcne chlamýdie. Upozornite na to a požiadajte o špeciálne vyšetrenie. Dobrý lekár presne vie, kedy treba dať spraviť testy na pľúcne chlamýdie.“
Zdroj: Shutterstock
Kašeľ je ochranný reflex na očistenie dýchacích ciest od hlienu.
Protilátky proti chlamýdiám sa zväčša vyšetrujú z krvi, stačí jedna skúmavka zo žily. Tento test však má nevýhodu: Ak máte akútnu infekciu, pozitívne sa protilátky v krvi objavia najskôr o dva týždne. Znamená to, že na začiatku infekcie sa nedá zistiť, že je práve chlamýdiová a podľa toho ju liečiť. Presnejšie a rýchlejšie sú výsledky z výteru nosa alebo úst. „Tieto testy sú však oveľa drahšie, vyhodnocuje ich len málo laboratórií a indikovať ich môžu iba niektorí lekári,“ tvrdí doktor Halmo.
Vynaliezavé
Chlamýdie napádajú bunky mandlí, hrdla, priedušiek, pľúc, niekedy aj imunitného systému. Keďže žijú vnútri bunky, väčšina klasických antibiotík, ktoré pôsobia na bunkovú stenu, na ne nemá dosah. Zlikvidujú ich len širokospektrálne antibiotiká, ktoré účinkujú priamo v bunke. „Ide o niekoľko skupín antibiotík, takže ak máte na jednu skupinu alergiu, môžete sa liečiť druhou,“ hovorí MUDr. Ivan Halmo. Ďalšou zvláštnosťou „prefíkaných“ mikroorganizmov je, že sa vyskytujú v dvoch formách: Zatiaľ čo jedny sú v akcii a rýchlo sa množia, druhé sú pasívne a spia. Práve to robí problémy v liečbe: Ak netrvá dostatočne dlho, antibiotiká zničia len prvé chlamýdie.

Zdroj: Žena
Pacient sa cíti lepšie, ale len do chvíle, kým neožije druhá, spiaca skupina, a nezačne robiť v bunkách šarapatu. Po ukončení životného cyklu chlamýdie infikovanú bunku usmrtia a vyhliadnu si novú obeť. „Práve preto by liečba antibiotikami mala trvať minimálne tri až šesť týždňov, inak sa infekcia vracia. Názory vedcov aj praktikov sa rôznia, no mám kolegu, ktorý predpisuje antibiotiká až na deväť týždňov. Po pol roku od ukončenia liečby príde pacient na kontrolné vyšetrenie.“