Nenoste topánky po dome: Aj takto sa šíria choroby dýchacích ciest!


Prestaňte nosiť topánky po dome
Prečo sa vyzúvať, keď ste doma. Nielen z hygienických dôvodov, chôdza naboso zlepšuje zdravie našich nôh. Existuje vedecký dôkaz, ktorý zmení váš pohľad na tento návyk. Štúdia vykonaná výskumníkmi z Univerzity v Houstone potvrdila, že asi 40% topánok obsahuje baktérie Clostridium difficile.

Jedná sa o dobre známe baktérie, ktoré sa ukázali byť veľmi odolné a väčšina antibiotík nijako nezastavuje ich rozmnožovanie a aktivitu. Infekcie spôsobené touto baktériou môžu viesť k rôznym zdravotným problémom, ako je ťažká hnačka, ktorá sa môže nakoniec zmeniť na zápal čreva. Štúdia tiež potvrdila rad ďalších rôznych druhov baktérií, ktoré sa nachádzajú v dolnej časti každej topánky.

Nenoste topánky po dome: Aj takto sa šíria choroby dýchacích ciest!
Zdroj: Art-Of-Photo

Vedci urobili porovnanie a predstavte si, že záchodová misa je oveľa čistejšia oproti spodnej časti topánok. Aj úplne nové topánky majú asi pol milióna baktérií už po dvoch týždňoch ich pravidelného nosenia. Čo je šokujúce je to, že asi 27% z týchto baktérií je nebezpečná E. coli. Ďalej rôzne baktérie, ktoré vedú k zápalu pľúc a krvného obehu a infekcií rán, a také, ktoré môžu mať za následok závažné infekcie dýchacích ciest.

Samozrejme, Clostridium difficile je jedna z dominantných baktérií, ktorá by nám mala robiť starosti, pretože až 40% ľudí majú túto baktériu na svojich topánkach. Podľa niektorých zdrojov, podlahy na verejných toaletách majú asi dva milióny baktérií na štvorcový meter v priemere, čo je oveľa viac v porovnaní s WC sedátkami, kde je ich len okolo 50. Aj tieto dôvody by mali byť rozhodujúce, aby ste topánky po byte či dome prestali nosiť.

Autor: maj
Foto: Shutterstock