Nepodceňujte bolesť v podbruší. Možno vám hrozí endometrióza!
15. 1. 2024, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: Shutterstock
Endometrióza ohrozuje každú desiatu ženu v reprodukčnom veku, ale iba máloktorá rozpozná jej symptómy – bolesť a neplodnosť.
Ako vzniká
Pri endometrióze sa časti endometria – tkaniva, ktoré tvorí výstelku maternice – môžu počas menštruácie šíriť do iných častí tela. U väčšiny žien tieto zablúdené časti endometria imunitný systém sám odstráni, ale u niektorých žien sa prichytávajú na vonkajší povrch blízkych orgánov a množia sa. Tak vznikajú endometrické lézie, ktoré môžu zasiahnuť rôzne vnútorné orgány, napríklad pobrušnicu, vaječníky, črevá, močový mechúr a močovody.
Každá štvrtá žena s endometriózou trpí silnými bolesťami v podbruší počas celého cyklu. Mnohé ženy si pritom myslia, že bolesť počas menštruácie je normálna súčasť ich života a o svojich problémoch s nikým nehovoria, dokonca ani s gynekológom.
Ako sa prejavuje
Symptómy môžu byť rôzne a často sa prekrývajú s príznakmi iných ochorení. Medzi najbežnejšie patrí chronická bolesť v panvovej oblasti, v krížoch, počas menštruácie, pri pohlavnom styku, pri močení. Niekedy sa endometrióza prejavuje aj bolesťami chrbta, vracaním alebo chronickou únavou. Zriedkavo sa môže objaviť aj vykašliavanie krvi počas menštruácie. Príznaky ochorenia sa niekedy prekrývajú s inými chorobnými stavmi, ako je zápal močového mechúra, syndróm dráždivého čreva, bolesť v oblasti žlčníka či zápalové ochorenie panvy, preto určenie presnej diagnózy môže byť veľmi komplikované a zdĺhavé.
Ako sa zisťuje
Jednoduchý test na diagnostikovanie tohto ochorenia neexistuje. Potvrdiť alebo vylúčiť endometriózu nedokážu ani neinvazívne spôsoby vyšetrenia, ako je ultrazvuk, magnetická rezonancia a gynekologické vyšetrenie. Sonografiou sa dá endometrióza potvrdiť až na 98 percent, ale jediná spoľahlivá metóda na určenie diagnózy je laparoskopia a biopsia tkaniva, no v oboch prípadoch ide o invazívny zákrok.
Stupne endometriózy
Americká spoločnosť pre reprodukčnú medicínu rozlišuje štyri štádiá endometriózy:
1. minimálny rozsah lézií
2. mierny rozsah lézií
3. stredne závažný rozsah lézií
4. závažný rozsah lézií
Ako sa lieči
Doteraz neexistuje účinná metóda, ktorá natrvalo odstráni príčinu endometriózy, preto sa toto ochorenie považuje za chronické. V ťažkých prípadoch môže liečba trvať aj celý život a musí sa prispôsobiť individuálnym potrebám pacientky. Cieľom je redukovať lézie endometriózy, alebo ich odstrániť, prípadne zabrániť návratu ochorenia, zmierniť bolesť a ostatné príznaky a zlepšiť kvalitu života.
Nesteroidné antiflogistiká, čiže bežné lieky proti bolesti zmiernia iba bolestivé príznaky, ale neliečia endometriózu. Navyše majú celý rad nepríjemných vedľajších účinkov najmä na tráviacu sústavu, obličky a podobne.
Hormonálna antikoncepcia obsahuje dve zložky estrogén a gestagén, pričom liečebný efekt má iba gestagén, estrogén má protichodný účinok. Zároveň sa sa vyskytujú nežiaduce účinky – nevoľnosť, zadržiavanie vody, zvýšené tromboembolické riziko.
V súčasnosti sa pri liečbe endometriózy sa kombinuje farmakologická liečba s chirurgickou. Pri chirurgickom zákroku sa mechanicky odstránia ložiská endometriózy a obnoví sa plodnosť. Účinnosť operácie závisí od zručnosti chirurga, ale aj keď odstráni sto percent viditeľných lézií, v brušnej dutine stále zostanú mikroskopické ložiská, preto po každej chirurgickej liečbe musí nasledovať farmakologická liečba.
Medzi najúčinnejšie tabletkové preparáty patria gestagény, ktoré vyvolajú takzvané falošné tehotenstvo a potáčajú rast endometria a endiometrických ložísk. Nové typy, ako je dienogest, nemajú veľa nežiaducich účinkov a oproti iným terapiám na báze tabletiek môže liečba trvať až 15 mesiacov.
Bábätko ako liek
Podľa odborníkov ženy trpiace endometriózou možno rozdeliť na dve skupiny: prvú tvoria tie, ktoré v budúcnosti neplánujú otehotnieť, druhú skupinu tie, ktoré v krátkej dobe plánujú otehotnieť alebo sa o to pokúšajú. Ženy z prvej skupiny by sa mali začať liečiť hneď po potvrdení diagnózy, ženy z druhej skupiny by najprv mali otehotnieť a až potom podstúpiť liečbu. Tehotenstvo sa totiž dá považovať za jednu z liečebných metód. Po deväťmesačnej tehotnosti sa endometrióza u tretiny pacientok úplne vytratí, u druhej tretiny nepostupuje a iba u jednej tretiny rastie ďalej.
Čo môžete urobiť sama?
* Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja endometriózy, patrí aj silná a častá menštruácia spojená so spätným tokom menštruačnej krvi do brušnej dutiny. Ak je to váš prípad, poraďte sa s gynekológom o užívaní hormonálnej antikoncepcia, ktorá predĺži menštruačný cyklus a zoslabí krvácanie.
* Pravidelne chodievajte na gynekologické prehliadky a preventívne vyšetrenia a každý problém alebo neobvyklú situáciu, napríklad stupňujúcu sa bolestivosť pri menštruácii prediskutujte s lekárom.
* Ak plánujete rodinu, neodkladajte tehotenstvo na neskorší vek. Neodhalená endometrióza a s ňou spojené komplikácie môžu zabrániť spontánnemu otehotneniu.