Neprehliadajte varovné príznaky! Rakovina hrubého čreva zabíja úplne zbytočne
11. 9. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:40)

Zdroj: Shutterstock
Pri včasnej diagnóze je šanca na vyliečenie z rakoviny hrubého čreva a konečníka až 90 percent.
Kolorektálny karcinóm, čiže rakovina hrubého čreva a konečníka, je najčastejšie ochorenie tráviacej sústavy a patrí medzi tri najčastejšie typy zhubných nádorov. Častejšie postihuje mužov ako ženy, ale zďaleka to nie je iba problém seniorov. Najmä vo vyspelých krajinách dramaticky stúpa počet pacientov aj v mladšom veku. Pretože rakovina hrubého čreva a konečníka nebolí, často sa diagnostikuje príliš neskoro.
Ako vzniká
Kolorektálny karcinóm môže vzniknúť v ktorejkoľvek časti hrubého čreva vrátane konečníka. Často sa rozvinie z drobných nezhubných nádorov –polypov, najčastejšie adenómov, keď ich bunky zmenia štruktúru, tvar a funkciu. Nádorové bunky sa môžu uvoľniť a krvným obehom alebo lymfatickými cestami sa dostať do iných častí tela, napríklad do pečene, pľúc, mozgu, obličiek či močového mechúra, kde vytvoria metastázy.
Koho ohrozuje
Hoci presnú príčinu vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka sa vedcom doteraz nepodarilo odhaliť, známe sú najčastejšie faktory, ktoré zvyšujú riziko tohto zhubného ochorenia.
* Genetická predispozícia
Ak sa toto ochorenie vyskytlo u blízkeho príbuzného, treba chodiť na pravidelné kontroly u praktického lekára, v prípade ťažkostí u špecialistu.
* Vek
Riziko sa zvyšuje najmä po päťdesiatke, preto by každý mal raz za dva roky podstúpiť test na okultné krvácanie, rizikové skupiny aj oveľa skôr.
* Obezita
Výskumy potvrdili, že obezita zvyšuje riziko rozvoja kolorektálneho karcinómu u mužov na dvojnásobok, u žien o 40 percent.
* Diabetes
Pacienti s cukrovkou majú v porovnaní so zdravými ľuďmi o 30 až 40 percent vyššie riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka.
* Iné onkologické ochorenia
Pravidelné vyšetrenie na okultné krvácanie by mali raz do roka absolvovať aj ženy, ktoré mali alebo majú rakovinu prsníka, vaječníka alebo maternice.
* Nezhubné ochorenia hrubého čreva
K rizikovej skupine patria aj ľudia, u ktorých sa v rodine vyskytla adenómová polypóza. Niekoľkonásobne zvyšuje riziko Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.
* Zlá životospráva
Riziko kolorektálneho karcinómu zvyšuje strava bohatá na tuky a chudobná na vlákninu, pitie alkoholu, fajčenie, stres a sedavý spôsob života.
Kedy netreba váhať
Keď na sebe spozorujete jeden alebo viacero z nasledujúcich príznakov, nemusí to nič znamenať, ale pre pokoj na duši neodkladajte vyšetrenie.
Najčastejšie príznaky:
* zmena pravidelnosti stolice
* hnačka alebo zápcha
* veľmi tmavá stolica
* stopy krvi v stolici
* nebolestivé krvácanie z konečníka, svrbenie, podráždenie a opuch
* pocit, že sa črevo úplne nevyprázdňuje
* stolica odchádza v tenkom prúžku
* nadúvanie, pocit plnosti, kŕče alebo iné tráviace problémy
* časté, bolestivé uvoľňovanie vetrov
* neúmyselné chudnutie, nechuť do jedla
* zvýšená únava
Čo musíte zmeniť
Úpravou stravovacích návykov i celkového životného štýlu a pravidelnými kontrolami možno predísť rozvoju karcinómu hrubého čreva a konečníka až v polovici prípadov, tvrdia odborníci. Na zmenu nikdy nie je neskoro.
* Živočíšne tuky vrátane údenín obmedzte na minimum, dávajte prednosť rastlinným tukom a zvyknite si používať olivový olej.
* Jedzte čo najmenej červeného mäsa a viac hydiny a rýb.
* Dbajte na dostatočný príjem vlákniny z celozrnných výrobkov, zeleniny a ovocia.
* Pivo pite s mierou, prekvapivo zvyšuje riziko najmä rakoviny konečníka. Príčinou sú údajne kvasinky, ktoré menia bakteriálnu mikroflóru.
* Nezanedbávajte fyzickú aktivitu a udržiavajte si primeranú hmotnosť.
* Ochranný účinok majú vitamíny A, C a E, kyselina listová, selén a vápnik.