Reklama

Nepríjemné vyšetrenie. Doktorka radí, čo robiť, aby vás kolonoskopia nebolela

Kolonoskopia môže byť aj bezbolestná.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak má pacient príznaky, málokedy sa ešte jedná o polyp, hovorí doc. MUDr. Zuzana Zelinková, PhD., zo Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti. Kedy ide už o rakovinu? Rozhovor prinieslo zdravie.pluska.sk.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Úchvatná prírodná galéria "Šrot park" je plná diel, z ktorých budete otvárať oči

    Kolonoskopia ľuďom naháňa strach. Čo sa pri nej deje?

    Kolonoskopia je vyšetrenie hrubého čreva ohybnou hadicou, ktorá sa zavádza cez konečník do hrubého čreva. Ideálne sa pri tomto vyšetrení vyšetrí aj posledná časť tenkého čreva, toto však nie je vždy nevyhnutné. Pri tomto vyšetrení gastroenterológ vidí na obrazovke sliznicu hrubého čreva a v prípade, že sú v čreve prítomné oblasti so zápalom, alebo polypy, tak vie cez pracovný kanál kolonoskopu zaviesť do čreva pracovné nástroje. Pomocou nich zoberie vzorky alebo celý polyp odstráni.

    Pomôže mi, ak sa na kolonoskopiu lepšie pripravím?

    Prakticky je potrebné na vyšetrenie sa pripraviť, tri až päť dní pred vyšetrením dodržiavať prispôsobenú stravu a deň pred vyšetrením a ráno v deň vyšetrenia vypiť preháňadlo.

    Je toto vyšetrenie naozaj bolestivé, alebo skôr len nepríjemné?

    Pri samotnom vyšetrení najprv gastroenterológ vyšetrí pacienta prstom cez konečník a následne zavedie cez konečník do hrubého čreva kolonoskop. Pri prechádzaní ohybov čreva môže byť vyšetrenie u niektorých pacientov bolestivé, osobitne sa to týka chudých, vysokých osôb, žien po cisárskom reze alebo iných operáciách maternice, prípadne vo všeobecnosti u pacientov po rozsiahlych operáciách v brušnej dutine. Tieto faktory častejšie spôsobujú takzvanú ťažkú kolonoskopiu, ktorá je aj pre gastroenterológa-endoskopistu technicky náročnejšia, ale nemusí to byť tak nevyhnutne u každého pacienta s týmito faktormi.

    Riešením je celková anestéza pri výkone kolonoskopie. Nejde o zbytočné riziko?

    Využitie celkovej anestézie pri kolonoskopii je stále viac a viac rozšírené. Osobitne sa odporúča využiť pri uvedených rizikových pacientoch z ťažkej kolonoskopie. Súčasne aj bez týchto faktorov môže mať pacient za sebou kolonoskopiu v minulosti, pri ktorej nemal dobrú skúsenosť. V takom prípade je tiež dobré využiť tento medicínsky nástroj. Celková anestézia, ako každý medicínsky úkon, má svoje riziká, ktoré sú navyše oproti samotnej kolonoskopii, ktorá tiež má svoje riziká. Kolonoskopia je však jedinou možnosťou definitívnej diagnostiky ochorení čreva a je účinným nástrojom v prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka. Preto, pokiaľ bolestivosť vyšetrenia bráni v jej adekvátnom prevedení, prínos celkovej anestézie, ktorá umožní kolonoskopiu realizovať jednoznačne prevyšuje jej riziká.

    Koľkí pacienti z tých, ktorí prídu, vyšetrenie zle znášajú?

    Je rozdiel medzi tým, že pacient vyšetrenie „zle znáša“, alebo je vyšetrenie také bolestivé, že nie je možné ho dokončiť. V prvom prípade môže postačovať podať počas vyšetrenia lieky proti bolesti a na upokojenie, v druhom je potrebné využiť celkovú anestéziu, ktorú podáva anesteziológ. Takýchto pacientov je približne 10%. Toto percento však veľmi závisí od toho, akú populáciu pacientov v danej gastroenterologickej ambulancii alebo oddelení vyšetrujú. Napríklad u pacientov s nešpecifickými zápalovými ochoreniami čreva je percento pacientov vyžadujúcich celkovú anestéziu vyššie, keďže toto vyšetrenie často podstupujú v situácii, keď je črevo zapálené a vyšetrenie je veľmi bolestivé, alebo sú po rozsiahlych operáciách, ktoré neumožňujú endoskopistovi previesť vyšetrenie bezbolestne.

    Mám ísť na kolonoskopiu, aj ak nemám žiadne príznaky?

    Každý človek po 50-tom roku života by mal podstúpiť skríningové vyšetrenie zamerané na prevenciu rakoviny hrubého čreva a konečníka. Toto vyšetrenie sa realizuje buď priamo kolonoskopicky, alebo sa najprv realizuje test na skryté krvácanie do stolice. V prípade, že test je pozitívny, tak sa pristupuje ku kolonoskopii.

    Aké príznaky môžu upozorniť na polyp v hrubom čreve, či už rovno rakovinu hrubého čreva?

    Okrem preventívnej kolonoskopie, ktorá sa robí pacientovi bez ťažkostí, sa samozrejme realizuje kolonoskopia z diagnostických dôvodov a to v prípade, že má pacient takzvané alarmsymptómy - krv v stolici, hnačky, bolesti brucha, chudnutie, zvýšené zápalové parametre a/alebo chudnutie. V prípade, že pacient už vyvinie príznaky, tak sa málokedy jedná o polyp, ktorý je ešte v štádiu nezhubnom, ale často sa aj takýto polyp dá ešte endoskopicky odstrániť.