Reklama

Neseďte hodiny na toalete! TOTO vám rozhýbe lenivé črevá

Young,Woman,Suffering,From,Constipation,On,Toilet,Bowl,At,Home

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Čo pomáha na zápchu? Vyskúšajte osvedčené recepty. Ak nezaberú, mali by ste čo najskôr vyhľadať svojho lekára.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    BÁJEČNÝ HACK: Chcete schudnúť? Zeleninu nerestujte na panvici, ale takto!

    Zápcha trápi každého tretieho dospelého. Za zápchu sa považuje ťažké vyprázdňovanie tuhej stolice sprevádzané nepríjemnými pocitmi až bolesťou. Často je to samostatný problém, niekedy však môže byť príznakom iných ochorení.

    Čo robíte zle?
    O zápchu ide väčšinou vtedy, keď je počet stolíc menší ako tri týždenne. Bežnou príčinou býva nedostatok tekutín a vlákniny v strave v kombinácii s nedostatkom pohybu. Významne k tomu môže prispieť aj stres, ak sa pod jeho vplyvom zabúdate pravidelne, zdravo a v pokoji najesť a nedbáte na pravidelný pitný režim. Časté alebo dlhodobé užívanie preháňadiel však môže poškodiť črevá.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Dermatologička radí: Praktický návod, ako si doma vyšetriť kožu
      Zdroj: Andrea Leitmannova

      Pridajte vlákninu
      Ak pri zápche siahnete po preháňadlách, jednorazovo pomôžu, lepším riešením je však zvýšiť príjem vlákniny. Vláknina je nestráviteľná zložka rastlinnej potravy, ktorá sa z tráviaceho traktu nevstrebáva a jej hlavnou funkciou je schopnosť zväčšovať objem stolice. Vlastnosti jednotlivých typov vlákniny sa často prekrývajú. preto je praktické zapamätať si niekoľko konkrétnych príkladov.
       
      Časté alebo dlhodobé užívanie preháňadiel môže poškodiť črevá.

      Rôzne typy vlákniny
      Pšeničné otruby patria medzi tzv. nerozpustnú vlákninu. Nerozpustia sa, neviažu na seba vodu ani nenapučia. Na črevo pôsobia ako kefka, čím ho provokujú k zvýšenej sekrécii vody, ktorá zmäkčuje stolicu, Nevstrebané otruby zároveň zväčšujú objem stolice. Hrubá nerozpustná vláknina však nie je vhodná pre pacientov s Crohnovou chorobou alebo so syndrómom dráždivého čreva.

      Psyllium je vláknina zo semien indického skorocelu. Nerozpustí sa, ale viaže na seba veľké množstvo vody a vytvorí pomerne hustý gél. Spravidla je potrebné vypiť pol litra tekutín pri podaní jednej dávky psyllia. Ak má psilium dostatok vody, dokáže dobre napučať a zmäkčiť stolicu.

      Hydrolyzovaná guarová guma je vláknina, ktorá je stopercentne rozpustná a vo vode iba mierne napučí. Môže sa pridávať do jedla i do nápojov, pričom nemení ich chuť ani konzistenciu. Navyše má prebiotické vlastnosti - podporuje zdraviu prospešné črevné baktérie, ktorým slúži ako potrava.

      Koľko potrebujete?
      Hoci telo nedokáže stráviť vlákninu, jej dostatočné množstvo sa považuje za veľmi dôležité pre zdravie čriev. Podľa odborných odporúčaní by mal zdravý dospelý človek prijať denne 30 g vlákniny. Skutočnosť je však iná: priemerný príjem vlákniny dosahuje len 10 až 15 g denne. Hoci jete dosť ovocia a zeleniny, ako zdroj vlákniny to spravidla nestačí. Bohatým zdrojom vlákniny je predovšetkým celozrnné pečivo a iné celozrnné prílohy vrátane strukovín.

      TIP
      Do jedálneho lístka pridajte celozrnné pečivo a prílohy, ako je ryža natural, celozrnný kuskus, pohanka, bulgur či quinoa, jedzte viac strukovín a nezabúdajte na orechy a rôzne semená.

      Rady od babičky
      Vyskúšajte aj tieto bežne dostupné potraviny a bylinky.
         
      Olivový olej
      Odporúča sa vypiť 30 ml oleja alebo toto množstvo zmiešať s citrónovou šťavou či jogurtom.

      Púpava lekárska
      Môžete využiť kvet aj listy, ale na zápchu je najvhodnejší čaj z koreňa.
       
      Sušené slivky
      Podobne aj kompót a šťava pôsobia jemne a dajú sa jesť denne aj kombinovať s inými prípravkami.

      Ovsené vločky
      Sú mimoriadne bohaté na vlákninu a môžete ich jesť denne, napríklad vo forme kaše.

      TIP
      Uvarte si slivkovú polievku. Pokrájajte 200 g sušených sliviek, pridajte lyžičku mletej škorice, lyžičku anízu, 400 ml vody a všetko spolu rozvarte. Na tanieri do polievky zamiešajte 2 lyžičky bieleho jogurtu.

      Kedy k lekárovi?
      Zápcha môže byť aj dôsledok niektorých ochorení, napríklad nedostatočnej funkcie štítnej žľazy, ochorení močovej sústavy, gynekologických alebo niektorých dedičných ochorení a užívania niektorých typov liekov, napríklad antidepresív. Ak zápcha trvá viac ako dva týždne, sprevádza ju horúčka a silná bolesť brucha, v stolici sa objaví krv alebo sa pridá vracanie a hnačka, čím skôr choďte na vyšetrenie.