Reklama

Ničia nám slúchadlá sluch? Aký typ slúchadiel si vybrať? Radí lekárka...

Reklama

Používate ich pravidelne. Či už pri práci, počúvaní hudby alebo telefonovaní. Vaše deti ich počas dňa takmer ani neskladajú z uší.

Hoci výrobcovia elektroniky sa snažia prichádzať s čoraz nápaditejšími a zdravotne menej škodlivými riešeniami, pri ich pravidelnom používaní by ste mali byť stále ostražité. Slúchadlá vám naozaj môžu poškodiť sluch. RADÍ lekárka z banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Jarmila BELÁKOVÁ

Limit je individuálny
Stanoviť bezpečný limit z hľadiska hlasitosti a dĺžky počúvania je podľa odborníkov veľmi ťažké, hlavne pre veľa pôsobiacich faktorov. Okrem typu a kvality slúchadiel ide aj o interindividuálne rozdiely v citlivosti jedincov na hluk, čo je dané fyziológiou človeka, zmenami po prekonaných zápalových a iných ochoreniach, či ďalšími spolupôsobiacimi faktormi.

Ohrozené ženy a tínedžeri
Ako konštatuje lekárka Jarmila Beláková, vedúca oddelenia preventívneho pracovného lekárstva a toxikológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, jedna zo štúdií napríklad preukázala, že ženy v porovnaní s mužmi vnímajú hlasnejšiu hudbu ako viac nebezpečnú.

Taktiež u mladých ľudí, u ktorých hlasná hudba vyvolala dočasný tinitus (vnímané bzučanie, zvonenie a iné zvuky bez vonkajšej príčiny), sa hlasná hudba posudzuje ako viac riziková na rozdiel od jedincov, ktorí tento problém nezaznamenali.

80 decibelov
Kedy vám používanie slúchadiel môže poškodiť sluch? Hranica zdravotného rizika závisí od intenzity hluku a času vystavenia. Podľa lekárky by ste si mali dávať pozor pri hudbe hlasnejšej ako 80 decibelov. „Sluchový orgán je zložitý a preto aj veľmi citlivý na vnútorné i vonkajšie podnety, hlavne na hluk. Ten je z medicínskeho hľadiska škodlivý nadmernou intenzitou. Vo všeobecnosti platí, že počúvanie hudby do 80 decibelov možno z hľadiska sluchu považovať za bezpečné,“ tvrdí Jarmila Beláková.

Na dĺžke záleží
Lekárka ďalej odporúča každý vzostup zvuku o 3 decibely kompenzovať skrátením času počúvania na polovicu. „Napríklad expozícia 80 decibelov počas jednej hodiny za deň je rovnocenná 83 decibelom počas 30 minút za deň alebo 86 decibelom počas 15 minút za deň, ale za predpokladu, že tieto expozície hluku, respektíve zvuku, sa opakujú počas dlhého obdobia,“ vysvetľuje doktorka Beláková. „Zjednodušene povedané – pri dlhom a častom počúvaní hlasnej hudby zo slúchadiel riskuje človek, že si poškodí sluch.“

Nielen poškodenie sluchu

Nekontrolované počúvanie hlasnej hudby či iného zvuku cez slúchadlá môže viesť nielen k dočasnému poškodeniu sluchu, ale pri opakovanom intenzívnom zaťažovaní vyústiť aj do jeho trvalého poškodenia. Odborníci sa zhodujú aj v tom, že okrem sluchových komplikácií, ktoré sa prejavujú po dlhodobom vystavení hluku pri intenzite 85 decibelov a viac, existujú závažné mimosluchové účinky hluku, dokonca i pri nižších hladinách intenzity hluku (pod 80 decibelov) spôsobené neurovegetatívnym dráždením, vyvolávaním stresu s nasledujúcimi zmenami na zdravotnom stave. Pri dlhodobom vystavení hluku sú najviac časté bolesti hlavy, poruchy sústredenia, zhoršenie pamäti, bolesti žalúdka či zvýšenie tlaku krvi.

Aký typ slúchadiel si vybrať?

Ak potrebujete slúchadlá, lebo si to vaša práca alebo životný štýl vyžaduje, dbajte pri ich výbere na isté hľadiská. Lekárka Jarmila Beláková konštatuje, že kvalita osobných slúchadiel sa výrazne líši podľa výrobcov.

Podľa nej zaťaženie zvukom závisí od spôsobu založenia slúchadiel samotným poslucháčom alebo od hĺbky vloženia vkladacích slúchadiel do zvukovodu a od ich charakteristík. Zaťaženie hlukom závisí však najmä od intenzity hluku a od frekvencie (výšky tónov). Platí, že čím je menšie slúchadlo, tým väčšie množstvo zvukovej energie sa prenáša na príslušný objem zariadenia.

„Podľa zahraničných štúdií sa preukázalo, že vkladacie slúchadlá do zvukovodu produkujú zvukový výkon, ktorý je o 7 až 9 decibelov väčší ako zo štandardných vonkajších slúchadiel. Kvôli ochrane, čiastočnej či trvalej strate sluchu sa preto odporúča, aby bol obmedzený výkon osobných prehrávačov na 90 decibelov, čím by sa limitovalo riziko poškodenia sluchu,“ uzatvára doktorka Beláková.

Akú má hlasitosť...?

  • šepot – 30 decibelov
  • konverzácia – 60 decibelov
  • rušná doprava – 70 až 85 decibelov
  • motorka – 90 decibelov
  • počúvanie hudby v plnej hlasitosti cez slúchadlá – 100 až 110 decibelov
  • vzlet lietadla – 120 decibelov

5 rád, ako správne používať slúchadlá

1. Nezvyšujte hlasitosť, aby ste zakryli vonkajší hluk.
2. Vždy zvýšte hlasitosť len tak, aby ste počuli hudbu alebo hovorené slovo pohodlne, ale nie vyššie.
3. Nepočúvajte hudbu pri viac ako 60 % maximálnej hlasitosti. Niektoré zariadenia majú nastavenia, pomocou ktorých môžete automaticky obmedziť hlasitosť.
4. Nepoužívajte slúchadlá dlhšie ako hodinu. Po hodine počúvania si urobte prestávku minimálne na 5 minút.
5. Aj malé zníženie hlasitosti môže výrazne zmierniť riziko poškodenia vášho sluchu.

Autor: nš
Foto: Shutterstock.com

Vyberáme pre vás niečo PLUS