Reklama

NIČITELIA ZUBOV: Tým najhorším sa nedá vyhnúť... Veď sa pozrite!

Reklama

Každý rok ľudia míňajú milióny eur za produkty na bielenie zubov aby sa zbavili hrozných, farebných škvŕn. Ako sa však tieto škvrny na zuby vlastne dostali?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Čas osmičiek: Zuby múdrosti vedia poriadne znepríjemniť život. Ako tomu zabrániť?

    1. Zlá ústna hygiena
    Čo sa stane s farbou zbrusu nového koberca, po ktorom chodíte každý deň po celý rok? Zašpiníte a zafarbíte ho. Rovnaké pravidlo platí aj pre zuby. Vaše zuby neustále používate, či už jete alebo pijete. A ak vám chýba správne čistenie a používanie dentálnej nite, vaše zuby sa začnú meniť z bielych na žlté.

    2. Potraviny
    Podľa štúdií, sú vaše zuby z porézneho materiálu, čo znamená, že všetky látky ako je káva, červené víno a potraviny bohaté na tmavý pigment môžu byť ľahko absorbované do týchto pórov. Tu je zoznam potravín, ktoré najviac škvrnia zuby: čierny čaj, tmavé malinovky, sójová omáčka, kari, paradajková omáčka, vysoko kyslé jedlá.

    3. Tabakové výrobky
    Tabakové výrobky sú jedným z najhorších vinníkov farebných zubov, vzhľadom k silnej chémii, ktorá je súčasťou každého výrobku. Pri fajčení alebo žuvaní tabaku práve zuby absorbujú čiastočky dechtu (hnedej lepkavej hmoty). Tabak je k dispozícii v mnohých formách, vrátane cigariet, žuvacieho tabaku, cigár, šňupavého tabaku.

     

    4. Choroby
    Existuje niekoľko chorôb, ktoré ovplyvňujú zubnú sklovinu a dentín (vnútorná vrstva našich zubov), čo vedie k ich odfarbeniu. Niektoré ošetrenia, ako aj žiarenie a chemoterapia spôsobujú zmenu farby, najmä keď sa zameriavajú na oblasti hlavy a krku.

    5. Lieky
    Nežiaduce účinky mnohých bežných liekov, vrátane antibiotík sú dobre zdokumentované a preukázané, ako príčina tmavo sivých a hnedých škvŕn na zuboch. Tehotné ženy užívajúce tetracyklín počas druhého a tretieho trimestra môžu porodiť dieťa, u ktorého sa neskôr vyvinie zmena farby zubov.

    6. Starnutie
    Rovnako ako vaše vlasy a pleť, vzhľad zubov sa tiež mení v priebehu života. Priemerné opotrebenie zubov môže spôsobiť ich postupné sivasté vyblednutie. Vďaka neustálemu používaniu a brúseniu, sa odhalí aj ich prírodná, svetlo žltá farba.

    7. Genetika
    Aj napriek veľkej starostlivosti a úsiliu, genetika hrá dôležitú úlohu pri určovaní farby zubov. Niektorí sa narodia so svetlejším odtieňom skloviny, zatiaľ čo iní s tmavším.

    8. Trauma
    Zuby, ktoré zažili nejaký druh traumy (ako športový úraz) sa môžu zafarbiť v závislosti od závažnosti poranenia. V niektorých prípadoch spôsobuje poškodenie nervu vnútri zuba jeho odumretie, čo vytvára škvrny.  

    9. Škrípanie zubami
    Či už mávate nočné mory, alebo trpíte stresom, škrípanie zubov v noci spôsobuje mikrotrhliny na sklovine. Takéto poškodené hrany sa môžu zafarbovať.