Reklama

Nízky tlak a rýchly pulz: Kedy SRDCE bije na poplach?

Neliečený vysoký tlak zvyšuje riziko infarktu.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Nízky krvný tlak trápi väčšinou ženy, a hoci to niekedy nie je príjemné, nemali by ste sa znepokojovať. Čo však, ak vám zároveň srdce divoko búši?

Hypotenzia nie je nebezpečná, zato môže byť nepríjemná. Keď hodnoty krvného tlaku klesnú pod hranicu 100/65 mg Hg, prejavuje sa to únavou, závratmi až sklonom k omdlievaniu. Na nízky tlak sa neužívajú lieky. Väčšinou pomôže šálka silnej kávy alebo čaju. „Nízky tlak podmieňuje predovšetkým vek.

Problém je výraznejší hlavne u mladých žien, keď systolické hodnoty bežne dosahujú 90-100, ale súvisí to aj s BMI, so stavbou tela a s hmotnosťou. Jednoznačne sa dá povedať, že nízky tlak je v tomto prípade známkou dobrej kardiovaskulárnej prognózy. Čím dlhšie nízky tlak vydrží, tým lepšie,“ vysvetľuje kardiológ Boris Stríž.

 

Beží ako opreteky
Niekedy sa však k nízkemu tlaku pridruží iný problém – rýchly pulz, odborne nazývaný vysoká tepová frekvencia. „Nízky tlak nesúvisí s výškou pulzu. Existuje viacero kombinácií – nízky tlak s nízkym pulzom, nízky tlak s vysokým pulzom, vysoký tlak s vysokým pulzom, vysoký tlak s nízkym pulzom.

Nízky tlak však nespôsobuje zrýchlenie pulzu. Táto kombinácia sa môže objaviť u žien so zvýšenou emočnou labilitou,“ hovorí lekár. Podľa kardiológa najmä u mladých žien bývajú častou príčinou rôzne úzkostné poruchy. Niekedy stačí aj predstava, čo ich čaká nasledujúci deň v práci, a srdce im zrýchli na 120 úderov za minútu.

Poznáte svoje srdce?
Skúste si odmerať pulz, keď aspoň pol hodiny sedíte a oddychujete. Druhé meranie urobte, keď peši vyjdete na druhé poschodie. Aký máte pulz? Ideálna tepová frekvencia v pokoji je 60-75 úderov za minútu. Ak aktívne športujete, mala by byť ešte trochu nižšia. „Nízky pulz je známkou dobrej kondície a trénovanosti.

Vrcholoví športovci, ktorí sa venujú aeróbnym športom, ako je cyklistika, majú pulz len 40-50 úderov za minútu. A naopak, vyšší pulz môže byť u mladších ľudí známkou slabej kondície a netrénovanosti. Vyjdú jedno poschodie a majú 120 pulzov,“ vysvetľuje kardiológ.

INFO plus
Jednoduchý záťažový test: Ak nevyjdete ani na druhé poschodie a nameriate si 100 pulzov, niečo nie je v poriadku.

Všímajte si varovné signály
Kedy by ste mali venovať zvýšenú pozornosť svojmu srdcu? Ak máte podozrenie, že bije extrémne rýchlo, začnite si pravidelne merať krvný tlak a k jeho hodnotám si poznačte aj tepovú frekvenciu. Keď po mesiaci uvidíte, že ste v pokoji mali často pulz nad 90, zájdite za odborníkom. Vaše záznamy pomôžu kardiológovi pri určovaní diagnózy.

„Tachykardia má množstvo príčin, a ak pretrváva, či u mladšieho, alebo staršieho človeka, je dôvodom na seriózne vyšetrenie, najmä ak ju sprevádzajú aj iné problémy, napríklad únava, dýchavičnosť, opuchy dolných končatín. Pretrvávajúci vysoký pulz môže byť príznakom organického poškodenia srdca. Keď je srdce poškodené, svoju zníženú výkonnosť kompenzuje zvýšeným pulzom,“ radí MUDr. Boris Stríž.

Nečakajte, že to prejde
Kľúčom k riešeniu problému je vyšetrenie, či tachykardia nie je známkou začínajúceho ochorenia srdca. Za zrýchleným pulzom sa môže skrývať aj srdcová arytmia, anémia alebo ochorenie štítnej žľazy. Rozhodne nad tým netreba mávnuť rukou a čakať, že to prejde, lebo je to iba stres v práci. „Keď je pulz opakovane nad sto, netreba to bagatelizovať, ale seriózne vyšetriť. Treba urobiť meranie tlaku, EKG, echo srdca, základné odbery na krvný obraz, na štítnu žľazu aj na skryté infekcie. Príčin môže byť mnoho, preto určite treba ísť na vyšetrenie,“ odporúča kardiológ Boris Stríž.

Diagnóza a liečba
Ak vyšetrenie ukáže, že srdce je zdravé a zrýchlená tepová frekvencia je dôsledkom nejakej záťaže, napríklad stresu, zopár mesiacov trvajúci pulz okolo 100 úderov mu neublíži. Ak tachykardiu vyvolal emočný stres, čo je veľmi častá príčina u mladých žien, niekedy stačí upokojujúci rozhovor a magnézium vo forme výživového doplnku, prípadne lekár odporučí psychoterapiu.

„Najlepší spôsob, ako eliminovať emočný stres, je aeróbna záťaž, trebárs aj obyčajné prechádzky,“ radí kardiológ a dodáva: „Ak sa potvrdí, že príčinou je začínajúce srdcové ochorenie, napríklad ischemická choroba srdca alebo srdcové zlyhávanie, začne sa liečba primeraná diagnóze. Pri nasadení liekov však treba byť opatrný, pretože všetky lieky, ktoré spomaľujú činnosť srdca, znižujú aj krvný tlak.“

Zvýšená pozornosť
Posledných 15 rokov lekári venujú tepovej frekvencii väčšiu pozornosť. „V minulosti bolo viac-menej jedno, či má pacient 60 pulzov alebo 80, nepokladalo sa to za dôležité. Dnes vieme, že to dôležité je, a venujeme tomu patričnú pozornosť. Pacient, ktorý má poškodené srdce, napríklad po infarkte, jednoznačne profituje z nižšieho pulzu. Keby si nameral vyšší pulz, je to dôvod na vyšetrenie a nasadenie liečby, ktorá pulz spomalí na 50 až 60 úderov za minútu,“ hovorí MUDr. Boris Stríž.

Zo skúseností kardiológa vyplýva, že pribúda pacientov, ktorí sa sťažujú na búšenie srdca či zrýchlený pulz. Našťastie, väčšinou ide o nezávažné prípady. V každom prípade odporúča nepodceňovať príznaky a prísť na vyšetrenie skôr, ako by mohlo dôjsť k nezvratnému poškodeniu srdca.