Nepríjemné dôsledky
Potreba v noci vstať a ísť na toaletu je nepríjemná a často ruší kvalitný spánok. Časté nočné močenie postihuje ženy aj mužov v každom veku, no s pribúdajúcimi rokmi je čoraz častejšie. „Noktúria je stav,  pri ktorom sa budíte počas noci  s potrebou na močenie viac ako raz. Zaraďuje sa medzi veľmi časté príčiny prerušenia spánku,“ ho­vorí lekárka Nikoleta Lédererová. Niektorí ľudia majú po prebudení problém znova zaspať a ráno bývajú unavení, podráždení a vystresovaní. Ďalším negatívnym dôsledkom noktúrie je porucha rovnováhy, ktorá môže privodiť nešťastný pád alebo zlomeninu.

Prejavy závislosti
Zdroj: Shutterstock
Prejavy závislosti

V čom je rozdie? 
Noktúria nie je to isté ako pomočenie. „Na rozdiel od noktúrie, ktorá spočíva v prebudení a rozpoznaní potreby na močenie, nočné pomočenie sa zvyčajne vyskytuje nedobrovoľne  a bez pocitu, že máte plný močový mechúr, väčšinou v spánku,“ vysvetľuje urologička. Insomnia je stav chronickej nespavosti alebo poruchy nočného spánku, pri ktorom sa človeku ťažko zaspáva a často sa v noci prebúdza aj na najjemnejšie zvuky a zmeny v prostredí.

Po zobudení často ide aj na WC, ale ak dôvodom prebudenia nebolo nutkanie na močenie, nejde o noktúriu. Príčinou noktúrie môže byť aj načasovanie alebo dávkovanie niektorých liekov počas noci, ako sú diuretiká, srdcové glykozidy, demeclocyklín, lítium, metoxyflurán, fenytoín, propoxyfén a nadmerné množstvo vitamínu D.