Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Nočné návštevy TOALETY: Nemajte obavy, dá sa to liečiť

nočné návštevy toalety

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Budíte sa každú noc na naliehavú potrebu močiť? Nemajte obavy, dá sa to liečiť. Ak ide o pretrvávajúci problém a opakovane v noci musíte na WC, zrejme trpíte noktúriou. Radí UROLOGIČKA Nikoleta LÉDEREROVÁ.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    7 varovných SIGNÁLOV, že vám KÁVA škodí a pijete jej priveľa

    Nepríjemné dôsledky
    Potreba v noci vstať a ísť na toaletu je nepríjemná a často ruší kvalitný spánok. Časté nočné močenie postihuje ženy aj mužov v každom veku, no s pribúdajúcimi rokmi je čoraz častejšie. „Noktúria je stav,  pri ktorom sa budíte počas noci  s potrebou na močenie viac ako raz. Zaraďuje sa medzi veľmi časté príčiny prerušenia spánku,“ ho­vorí lekárka Nikoleta Lédererová. Niektorí ľudia majú po prebudení problém znova zaspať a ráno bývajú unavení, podráždení a vystresovaní. Ďalším negatívnym dôsledkom noktúrie je porucha rovnováhy, ktorá môže privodiť nešťastný pád alebo zlomeninu.

    Zdroj: Shutterstock

    Prejavy závislosti

    V čom je rozdie? 
    Noktúria nie je to isté ako pomočenie. „Na rozdiel od noktúrie, ktorá spočíva v prebudení a rozpoznaní potreby na močenie, nočné pomočenie sa zvyčajne vyskytuje nedobrovoľne  a bez pocitu, že máte plný močový mechúr, väčšinou v spánku,“ vysvetľuje urologička. Insomnia je stav chronickej nespavosti alebo poruchy nočného spánku, pri ktorom sa človeku ťažko zaspáva a často sa v noci prebúdza aj na najjemnejšie zvuky a zmeny v prostredí.

    Po zobudení často ide aj na WC, ale ak dôvodom prebudenia nebolo nutkanie na močenie, nejde o noktúriu. Príčinou noktúrie môže byť aj načasovanie alebo dávkovanie niektorých liekov počas noci, ako sú diuretiká, srdcové glykozidy, demeclocyklín, lítium, metoxyflurán, fenytoín, propoxyfén a nadmerné množstvo vitamínu D.

    Neodkladajte vyšetrenie
    V každom prípade treba navštíviť lekára, pretože liečba môže výrazne zlepšiť kvalitu života a spánku. „Ak sa budíte noc čo noc na urgentnú potrebu na močenie, nehanbite sa za to. Je dôležité tento problém riešiť a porozprávať sa s lekárom. Ako prevenciu odporúčam piť dostatok tekutín v priebehu dňa, ale dve až tri hodiny pred spaním už nepiť. Pomôcť môže aj vyhýbanie sa nápojom, ktoré obsahujú alkohol a kofeín.

    Zdroj: Shutterstock

    nočné návštevy toalety

    Niektoré potraviny môžu byť pre močový mechúr dráždivé, napríklad čokoláda, korenené jedlá, citrusy alebo umelé sladidlá. Na zlepšenie funkcie močového mechúra treba posilňovať svalstvo panvového dna. Skúste cvičiť každý deň aspoň 10 až 20 minút napríklad Kegelove cviky. Ak problémy nevymiznú, navštívte lekára, aby vám správnou liečbou pomohol zbaviť sa nepríjemného problému a plnohodnotne žiť,“ odporúča urologička.

    Hyperaktívny mechúr
    Ak sa noktúria spája s pocitom urgentnej potreby močiť, môže to byť jeden z príznakov hyperaktívneho močového mechúra. V tom prípade však nutkanie prichádza nielen v noci, ale aj počas dňa. „Hyperaktívny močový mechúr postihuje dvadsať percent populácie a vyskytuje sa u žien aj u mužov. Sprevádzajú ho príznaky ako frekventúria – močenie viac ako osemkrát denne a viac ako raz v noci, urgencia, čiže neodkladná a náhla potreba na močenie, ktorá sa nedá oddialiť, a často aj inkontinencia, teda nechcený únik moču,“ vysvetľuje lekárka.

    Viete, že...

    • ... iba 39 % opýtaných Slovákov  a Sloveniek vie,  čo presne znamená  pojem lieková  závislosť?
    • .... každý  20. respondent  nemal o liekovej  závislosti žiadne  informácie?
    • ... takmer 400-tisíc balení známeho lieku zo skupiny benzodiaze- pínov si pacienti vybrali za prvé 3 kvartály minulého roka?
    • ... za rovnaké obdobie sa na Slovensku vydalo takmer 350-tisíc balení jedného lieku zo skupiny hypnotík a sedatív?

    Čo (ne)viete o závisloti od liekov
    Informácie o liekovej závislosti sú na Slovensku najmenej dostupné v porovnaní s informáciami o závislosti od alkoholu, tabaku, drog, internetu či hazardných hier. Ukázal to prieskum na vzorke 1 004 respondentov pre projekt Lieky s rozumom, ktorý pripravila Asociácia na ochranu práv pacientov SR.

    Prejavy závislosti
    Závislosť od liekov môže mať viacero podôb. Fyzickú, ktorá sa prejavuje bežnými abstinenčnými príznakmi po vynechaní dávky, vyvoláva v skutočnosti len niekoľko skupín liečiv. Abstinenčné príznaky môžu byť natoľko silné, že pacient sa môže ocitnúť až v ohrození života. Ak pacient trpí psychickou závislosťou, pociťuje silné nutkanie liek opätovne užiť na dosiahnutie vlastného uspokojenia. Vyvinúť sa však môže aj takzvaná tolerancia, ktorá sa prejavuje ako potreba zvyšovať si dávku lieku. To znamená, že telo si na liek až tak zvykne, že pôvodne predpísaná dávka na dosiahnutie účinku nestačí.

    Priveľa liekov? 
    Riziko vzniku liekovej závislosti ovplyvňuje nielen samotná látka, teda liečivo, ktoré má potenciál ju vyvolať, ale aj dávka, frekvencia či dĺžka užívania lieku. Čím dlhšie pacient užíva rizikový liek   a čím vyššia je jeho dávka, tým vyššie je aj riziko liekovej závislosti. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií sa minulý rok v prvej dvadsiatke najužívanejších ocitol jeden z rizikových liekov, ktorý sa využíva pri liečbe stavov úzkosti, pričom je viazaný na lekársky predpis. Pomerne vysoko sa umiestnil aj liek predpisovaný na krátkodobú liečbu nespavosti u dospelých, ktorého užívanie takisto môže vyvolať závislosť.  

    Dbajte na prevenciu 
    Pri užívaní každého lieku je naj­dôležitejšie dodržiavať pokyny lekára a akékoľvek problémy  s liečbou s ním konzultovať.  „V rámci projektu Lieky s rozumom prinášame pacientom, ale aj širokej verejnosti užitočné informácie  o tom, ako predísť vzniku liekovej závislosti, prípadne na koho sa obrátiť, ak sa už tento nežiaduci účinok u pacienta prejaví,“ hovorí Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov SR, a dodáva: „Nie je nič horšie, ako keď si pacient svojvoľne upraví dávkovanie lieku, pretože má pocit, že dávka, ktorú mu predpísal lekár, mu už nestačí.“

    Vyberáme pre vás niečo PLUS