Obávaný cisarák: Liečenie trvá večnosť
13. 10. 2009, 9:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:33)

Mnohí lekári tvrdia, že pre matku i dieťa je vhodnejšie, ak sa počká na signál od dieťaťa, že chce prísť na svet a k cisárskemu rezu sa prikročí až po nástupe pôrodnej činnosti. Nech tak, či onak, mamička sa na tento spôsob pôrodu môže vopred psychicky pripraviť.
Pri cisárskom reze sa vykonáva buď lokálne umŕtvenie, kedy je žena pri vedomí, avšak necíti samotnú bolesť pri operácii. Tu je výhoda, že matka uvidí svoje dieťa hneď. V iných prípadoch rodičku uspia a prebudí sa, až keď je po všetkom.
Cisársky rez je operácia, takže každá mamička musí počítať s dlhšou dobou rekonvalescencie a neraz aj bolesti v porovnaní s klasickým pôrodom. Prirodzene, po zákroku ostáva jazva, ktorá je síce skrytá v oblasti bikín, môže však aj po rokoch pobolievať, či spôsobiť komplikácie pri nasledujúcom tehotenstve.
Pod lupou
Pri cisárskom reze je nutný priečny rez kože nad Venušiným pahorkom alebo tesne pod pupkom. Krvácanie nie je také silné, ako by sa mohlo zdať. Prereže sa koža, tuk a brušný sval. Lekár vidí mechúr a maternicu. Skontroluje polohu dieťaťa a hľadá najlepšie uchopenie.
Okrem brucha sa musí narezať aj maternica, aby sa mohla odsať zvyšná plodová voda. Potom sa už dieťa vyberá bezpečne von. Brušné vrstvy sa zašijú. Rekonvalescencia matky trvá asi tri týždne.
S každým operačným zákrokom sa spájajú aj možné komplikácie, ako krvácanie, väčšia možnosť infekcie, horšie hojenie, vyššie riziko vzniku embólie. Môžu sa objaviť aj zrasty, čo je sprevádzané bolestivosťou brušného prostredia ako pri gynekologických zápaloch.
Liečenie po cisaráku
Je zvyčajne dlhšie než po normálnom pôrode, pretože jazva na bruchu je väčšia než prípadná epiziotómia na hrádzi. Ženy nesmú dvíhať ťažké veci (kočík, nákupy), aby sa im v jazve neurobila prietrž. Jazvu je potrebné denne 2-3x sprchovať a umývať mydlom. Aby sa dobre hojila, je dobré ju jemnými krúživými pohybmi masírovať, najprv 2-3 týždne len tak, potom možno použiť neparfémovaný krém či masť.
V šestonedelí možno odporučiť len malé cvičenie, ktoré vo väčšine pôrodníc predvádza mamičkám rehabilitačná sestra. Normálne cvičiť (aerobic apod.) môžete až po 3-6 mesiacoch, kedy by jazva mala byť už zahojená.
Existujú prostriedky, ako výzor jaziev zlepšiť. Niektoré jazvy sa odstraňujú aj laserovou metódou na klinikách plastickej chirurgie. Na iné stačiť použiť mastičku. Aká je to správna starostlivosť o jazvy? Že pokožke vrátite jej pôvodnú elasticitu.
Úplne čerstvé jazvy potrebujú čas, aby sa dokonalo zhojili i v hĺbke. Ošetrovať ich treba presne podľa pokynov lekára. Keď sa jazvy plne zahoja, môžete na ne vyskúšať niektorý overený prírodný recept, ktorý ich stav zlepší v pomerne krátkom čase. Pri ich hojení je vhodné používať na pretieranie rany ľubovníkový čaj alebo odvar. Ak máte k dispozícii sušený skorocel, pripravte si silný vývar, ktorý budete nanášať na jazvu vatovým tampónom. Pri ošetrovaní jaziev je dôležité nezabúdať na pravidelnosť.
Autor: Pipa