V obchodoch sú vypredané: Pripravte si domáci dezinfekčný prostriedok sami

Dezinfekčná hystéria zasiahla nielen Slovensko, ale celý svet, preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila recept, vďaka ktorému si takúto dezinfekciu môžete pripraviť doma. Ingrediencie zoženiete bežne v lekárni.

Domáca dezinfekcia podľa WHO

Tieto recepty vytvorila Svetová zdravotnícka organizácia pôvodne pre africké krajiny na ochranu pred ebolou. Teraz ich však odporúča aj v súvislosti s koronavírusom.

 • 830 ml etanolu (96 %) alebo 750 ml izopropylalkoholu (Isopropanol, 99,8 %). Izopropanol je relatívne netoxický a rýchlo sa odparuje. Preto sa používa ako rozpúšťadlo aj ako čistiaci prostriedok.
 • 45 ml peroxidu vodíka (3 %)
 • 110 ml prevarenej vody
 • 15 ml glycerínu (98 %)

Všetky ingrediencie nalejte do uzatvárateľnej nádoby a dobre premixujte, aby sa prepojili. Takto rýchlo máte hotový dezinfekčný prostriedok, ktorý môžete používať na suché ruky. Dôkladne votrite do pokožky, nechajte pôsobiť aspoň 30 sekúnd.

Upozornenie: Dezinfekcia je určená len na vonkajšie použitie. Skladujte ju mimo dosahu detí. Vyhnite sa priamemu kontaktu s očami a nedržte ju v blízkosti ohňa a tepelných zdrojov.

Báječná rada!
Túto dezinfekciu nepoužívajte príliš často, pretože neobsahuje hydratačné zložky. Etanol pokožku vysušuje a môže viesť k tvorbe trhlín, cez ktoré ľahko preniknú patogénne baktérie spôsobujúce infekcie. Preto, ak je nevyhnutné používať dezinfekciu častejšie, po jej použití si ruky dôkladne nakrémujte hydratačným krémom.

Jemný dezinfekčný prostriedok

 • 30 ml vysoko percentného alkoholu
 • 30 ml prevarenej vychladenej vody
 • 2 kvapky čajovníkoveho oleja (Tea Tree)
 • 3 kvapky iného éterického oleja s antibakteriálnymi vlastnosťami ako napríklad levanduľa, tymian, mäta, škorica, rozmarín alebo eukalyptus
 • 1 lyžička gélu z Aloe vera proti vysušovaniu pokožky

Všetky ingrediencie nalejte do čistej fľašky, premiešajte a môžete používať.

V obchodoch sú vypredané: Pripravte si domáci dezinfekčný prostriedok sami

Domáci antibakteriálny gél
Éterické oleje sú prírodný prostriedok proti zárodkom baktérií, vírusom a hubovým ochoreniam. Alkohol dezinfikuje a obsah Aloe vera ošetruje pokožku.

 • 80 ml alkoholu, napríklad vodky
 • 20 ml šťavy z Aloe vera
 • 5 kvapiek éterického oleja, ako napríklad levanduľa, tymian, mäta, škorica, rozmarín alebo eukalyptus
 • 1 až 1,5 gramu xantanu (prášok na prírodnej báze sa bežne používa ako zahusťovadlo a stabilizátor)

Všetky ingrediencie zmiešajte v uzatvárateľnej fľaške (ideálne s tmavým sklom) s pumpičkou.

Takto zabránite prenosu baktérií
+ Na ceste si nedávajte neumyté ruky do tváre.
+ Pri kúpe uprednostnite mydlá, gély a dezinfekcie, ktoré sú aspoň obmedzene virucidné.
+ Dôkladne si umývajte ruky. Návod, ako správne postupovať, nájdete v našej téme na stranách 14 až 17.
+ Ak môžete, uprednostnite umývanie rúk mydlom pred použitím antibakteriálnych gélov.
+ Nastriekajte si dezinfekciu zo vzdialenosti 5 centimetrov tak, aby celé dlane a miesta medzi prstami boli navlhčené. Dôkladne vmasírujte do pokožky a nechajte pôsobiť.   

Čo je veľa, to je veľa
Je pričasté používanie dezinfekčných prostriedkov škodlivé? Čo nehovorí v prospech dezinfekcií a antibakteriálnych gélov, to je, že vysušujú pokožku. Obsahujú síce hydratačnú zložku, ale ich hlavnou ingredienciou je alkohol, ktorý pokožku zdrsňuje a vysúša. Navyše, baktérie a iné patogény sa s obľubou prispôsobujú situácii.

To znamená, že ak budete používať tú istú dezinfekciu, vybudujú si proti nej „imunitu“. Spôsobuje to chlórovaná aromatická zlúčenina triklosan. Tá je často súčasťou kupovaných gélov a mydiel, používa sa ako konzervačná látka na zabránenie výskytu mikroorganizmov vo výrobku a tiež ako účinná látka na základnú dezinfekciu pokožky, povrchov, vzduchu, vody a podobne. Do tretice platí, že priveľa dezinfekcie môže spôsobovať alergie, hlavne u menších detí.

Autor: ema
Foto: Shutterstock