Transplantácia orgánov je veľakrát jedinou možnosťou na záchranu ľudského života. Okrem mozgu a pohlavných žliaz, ktoré zaručujú totožnosť a jedinečnosť človeka, sa môže transplantovať takmer všetko.
Ročne sa u nás transplantuje približne 22 000 obličiek. Za takmer bežnú sa už považuje aj transplantácia srdca, pečene, pľúc, kostnej drene, rohovky, kože a vlasov.
V zahraničí skúšajú aj transplantáciu čreva, rúk či tváre. Transplantácia pľúc je jednou z tých, ktoré sa u náš ešte stále nerobia. Ročne sa v našich transplantačných centrách vymení priemene 26 sŕdc, a 23 pečení.
Odkiaľ ich máme?
Obličky a pečeň môže ponúknuť aj živý darca, častejšie sa však orgány odoberajú ľuďom, ktorí zomreli. Živý darca musí vždy podpísať informovaný súhlas s odberom a fakt, že pozná všetky riziká s tym súvisiace. Jeho právom je kedykoľvek pred odberom od darovania odstúpiť.
Naopak, darcom po smrti môže byť každý človek, ktorý počas svojho života darcovstvo neodmietol. Veriaci ľudia s tým však občas majú problém. Preto, ak má niekto k darovaniu orgánov odmietavý postoj, mal by ešte za života písomne potvrdiť, že si neželá, aby boli jeho orgány po smrti odobraté a darované niekomu inému.
Pri odbere orgánov mŕtvym ľuďom však platia mimoriadne prísne kritériá. Nikto sa nemusí obávať, že jeho blízkeho lekári necháju zomrieť len preto, aby vďaka jeho orgánom zachránili život niekomu inému. Mozgovú smrť na sto percent potvrdí opakované panangiografické vyšetrenie.
Potrebný prístroj majú len transplantačné centrá, ktoré sú na Slovensku štyri. Ak sa aj lekári v bežnej nemocnici pomýlia, v transplantačnom centre odborníci prídu na to, že človek ešte žije a orgány mu nevezmú.
Nesúhlas s darovaním
Stačí, ak počas života vyplníte "Odmietnutie darovania orgánov tkanív a buniek po smrti", svoj podpis necháte overiť notárom a žiadosť zašlete do Národného transplantačného registra. Po zaregistrovaní do databázy dostanete potvrdenie o registrácii a registračné číslo v databáze nedarcov. K transplantácii orgánov môže dôjsť len v prípade, ak sa potvrdí, že nebohý nebol v registri nedarcov. Ak tam je zaregistrovaný, celý proces sa zastaví a odber sa nevykoná.
Za deti vyjadruje nesúhlas rodič alebo zákonný zástupca a nesúhlas sa musí po dovŕšení 18. roku dieťaťa obnoviť s jeho podpisom. Keď tak neurobíte, nemusíte sa nikdy dozvedieť, že vášmu dieťaťu odobrali nejaký orgán.
Nemocnice na Slovensku však považujú za samozrejmosť, že sa rodiča opýtajú, či súhlasí a jeho prianie rešpektujú. V prípade, že si darovanie vyslovene neprajete, je lepšie, aby ste ako zákonný zástupca dieťaťa, ešte počas jeho života, urobili písomné vyhlásenie, že s týmto zásahom nesúhlasíte.
Autor: Táňa