Osamelí starí ľudia zomierajú skôr
12. 4. 2013, 7:30 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:30)

Starší ľudia, ktorí sú spoločensky izolovaní a osamelí majú vyššie riziko predčasného úmrtia. Nedostatok sociálnych kontaktov môže byť ešte väčší rizikový faktor ako osamelosť. Prečo je vlastne izolácia taký významný faktor smrti?
Sociálny kontakt je základným aspektom ľudskej existencie. Vedecké dôkazy hovoria o tom, že spoločenská izolovanosť môže viesť k rozvoju závažných ochorení a zníženiu dĺžky života. K dispozícii je tiež výskum, ktorý naznačuje, že osamelosť sa asociuje so zlým zdravím. V mnohých ohľadoch, sociálna izolácia a osamelosť sú dve strany tej istej mince.
Nedostatok kontaktu
Sociálna izolácia naznačuje nedostatok kontaktu s priateľmi, príbuznými, zatiaľ čo osamelosť je subjektívny zážitok nedostatku spoločnosti a sociálneho kontaktu. Vedci zistili, že sociálna izolácia bola horším faktorom ako osamelosť a preto aj viac spojená s vyšším rizikom úmrtia. V štatistike sa bral do úvahy aj vek a zdravie. Človek by si myslel, že osamelosť umocňuje väčšie riziko mortality, ale nie.
Vedieť o tom, ako sa izolovaní ľudia cítia môže priniesť väčšiu schopnosť predpovedať budúcu úmrtnosť. To neznamená, že osamelosť nie je dôležité riešiť, alebo že by sme sa nemali usilovať o jej zníženie u starších mužov a žien.
Musíme dávať pozor na sociálne väzby našich starších rodičov, známych, pretože udržiavanie sociálnych kontaktov medzi seniormi a znižovanie izolácie môže byť obzvlášť dôležité pre ich budúce prežitie.
Kvalita života
Izolácia je významným faktorom ako znížiť kvalitu života a úmrtnosti. Je to ťažký a náročný problém. Starších treba povzbudiť, aby trávili čo najviac času s inými ľuďmi, ako je to možné, či už je to rodina, priatelia alebo nejaké komunitné skupiny. Ľudia, ktorí obmedzujú kontakt s rodinou či priateľmi boli klasifikovaní ako sociálne izolovaní. Sociálna izolácia zvyšuje riziko úmrtia bez ohľadu na niečie zdravie.
Autor: Maja
Tip: Melatonín je hormón, ktorý reguluje spánkové cykly, aj naše prebúdzanie. Syntetický melatonín sa vyrába a predáva ako potravinový doplnok. Melatonínové doplnky sú bežne používané na liečbu nespavosti. Všeobecne platí, že by ste sa mali vyhýbať dlhodobému použitiu doplnkov alebo liekov, ktoré vám pomáhajú zaspať. Viac o tom, ako brať tabletky na spanie v článku TU.