Reklama

Ošetrujte popáleniny správne

Reklama

Popálili ste sa pri opekačke, obarili sa horúcou vodou alebo ste mali oveľa nepríjemnejšiu nehodu s ohňom?  Popáleniny, ktoré pri takýchto úrazoch vzniknú sú bolestivé a liečia sa pomerne dlho. Proces hojenia môžete podporiť a urýchliť ak budete ranu správne ošetrovať.

O akú popáleninu ide?

Ošetrenie závisí aj od stupňa popáleniny a veľkosti zasiahnutej plochy. Najľahší je 1. stupeň kedy je pokožka iba červená, opuchnutá a citlivá. K takejto popálenine môžete prísť aj v lete na slnku, keď si nedáte pozor a preženiete to z opaľovaním, alebo sa dotknete horúceho plechu a pod. Objavili sa vám na pokožke aj pľuzgiere? V tom prípade už ide o popáleninu 2. stupňa. Pľuzgiere sa môžu zahojiť bez toho, aby prišlo k poškodeniu pokožky alebo prasknú a vytvorí sa chrasta. Najhoršie sú popáleniny 3. stupňa pri ktorých už prichádza k strate vrchných a niekedy aj hlbších vrstiev tkaniva. Pri naozaj závažných prípadoch dochádza až k zuhoľnateniu kože.

Nie vždy postačí domáce ošetrenie

Je úplne samozrejmé, že ťažké popáleniny musí ošetriť lekár. Popáleniny 1. a z časti aj 2. stupňa je možné ošetriť aj doma. V rámci prvej pomoci každú popáleninu čo najskôr schlaďte, ideálne studenou vodou.

Ak sa vám nevytvorili pľuzgiere a pokožka je len červená môžete počítať s tým, že o pár dní rana bez následkov zmizne. Na ranu môžete prikladať studený obklad alebo ju ošetrovať Akutol Hydrogel, ktorý je vhodný na otvorené aj uzavreté rany vrátane popálenín. Použiť ho môžete aj na popáleniny 2. stupňa s pľuzgiermi. Tie by ste ale určite nemali prepichovať. Ľahko sa vám môže dostať do rany infekcia čím sa hojenie len predĺži.

V prípade, že je popálenina rozsiahlejšia alebo vám pľuzgiere praskli bude lepšie vyhľadať lekárske ošetrenie. Môžete sa tak vyhnúť komplikáciám a bolestiam pri zdĺhavom hojení.

Platená reklama

Vyberáme pre vás niečo PLUS