Každý, kto sa s pásovým oparom už raz stretol vie, že je veľmi nepríjemný a bolestivý. Často za sebou na tele zanecháva jazvy. Nehovoriac o tom, že liečba trvá dlhý čas. Čo ho vlastne spôsobuje a aké sú možnosti pri jeho liečbe?
Čo je pásový opar?
Pásový opar je infekcia, ktorú spôsobuje vírus s názvom varicella zoster, skrátene VZV-virus. Tento vírus je následkom ovčích kiahní. V organizme pretrváva dlho po tom, ako sa ich človek zbaví.
Diagnostika oparu nie je náročná. Práve naopak. Jeho charakteristickou črtou je červená pokožka s malými vyrážkami. Celé zasiahnuté miesto páli a bolí. S oparom sa najčastejšie stretávame na trupe, krku alebo tvári.
Liečba trvá od 3 do 5 týždňov. Všetko záleží na vašej imunite a na tom, aký silný opar je. Platí tu však jedno pravidlo. Rovnaké ako pri ovčích kiahňach. Ak ste raz pásový opar mali, je len veľmi málo pravdepodobné, že by sa vrátil.
Vedeli ste, že …
… podľa Centers for Disease Control and Prevention dostane pásový opar každý tretí človek v Spojených štátoch?
Symptómy spojené s pásovým oparom
Symptómy pásového oparu sú rôzne. Najčastejšie sa s nimi spája bolesť, pálenie a začervenanie postihnutého miesta. Počítať musíte aj s vyrážkami.
Medzi ďalšie charakteristické znaky oparu patria:
● pľuzgiere
● nepríjemný svrbivý pocit
● horúčka
● zimnica
● bolesť hlavy
● únava
● svalová slabosť.
Zdroj: Canva Pro
Ilustračné foto.
K zriedkavým a vážnejším komplikáciám sa radia:
● silná bolesť v uchu alebo strata sluchu
● závraty
● strata chuti
● opuch na mieste výskytu oparu.
Opar môže pôsobiť inak v závislosti od toho, kde sa nachádza. Na tvári dokáže spraviť omnoho viac problémov, ako napríklad na ruke.
Pásový opar na tvári
Pásový opar sa vo väčšine prípadov objavuje na jednej strane chrbta alebo hrudníka. Niektorí s ním však bojujú na jednej časti tváre.
Ak je opar blízko vášho ucha, mali by ste si dávať pozor. Mohol by spôsobiť infekciu, ktorá vedie k strate sluchu alebo problémom s nerovnováhou. Najlepšie spravíte, ak budete pod pravidelným dohľadom lekárov.
Inokedy sa opar objaví vo vnútri úst. Tento typ sa považuje za jeden z najbolestivejších. Spája sa s ním strata chuti a náročná konzumácia jedál a nápojov.
Nepríjemným spoločníkom je ešte opar na pokožke hlavy. Ak nie je liečený správne, môže spôsobiť vypadávanie vlasov.
Pásový opar v okolí očí
Na prekvapenie, 10 - 20 % ľudí s pásovým oparom sa stretáva s jeho výskytom v okolí očí. Spravidla ide o očné viečka alebo časť nosa.
Pri tomto type pásového oparu si dávajte veľký pozor. Spájajú sa s ním príznaky ako pálenie očí, začervenanie, slzenie, opuch či rozmazané videnie. Najdôležitejšia je správna liečba a pravidelné konzultácie s lekárom.
Problémom je, že nepríjemné bolesti môžete cítiť aj po zmiznutí oparu. Dôvodom sú poškodené nervy. Časom by sa mal stav zlepšiť.
Nezabúdajte na to, že pásový opar bez liečby vedieť k vážnym problémom. Ak máte podozrenie, že sa vám v okolí očí tvorí, navštívte svojho lekára.
Pásový opar na chrbte a zadku
Väčšina ľudí bojuje s pásovým oparom na chrbte. Presnejšie na jednej časti v oblasti pásu, prípadne krížov.
Druhým častým miestom pre výskyt je zadok. Rovnako ako na iných častiach tela, aj na tejto budete pociťovať svrbenie a pálenie.
Chrbát a zadok nie sú nebezpečnými miestami ako napríklad okolie očí alebo uší. Správnu liečbu však rozhodne nepodceňujte.
Zdroj: Canva Pro
Ilustračné foto.
Fázy oparu
Boj proti pásovému oparu zvyčajne trvá od 3 do 5 týždňov. Prvými symptómami sú pálenie a svrbenie pokožky len na jednej časti tela. Ak si všimnete, že cítite niečo v oblasti hrudníka, chrbta alebo pása a len na jednej strane, vyhľadajte doktora.
Približne 5 dní po prvých symptómoch sa objavujú prvé vyrážky. Krátko po nich si môžete všímať pľuzgiere. S nimi prichádzajú chrípkové symptómy. Napríklad horúčka, bolesti hlavy alebo únava.
Počas nasledujúcich dní a týždňov sa miesto začervená a bude páliť. Neskôr sa na pokožke objavia chrasty. Po nich občas zostávajú jazvy.
Pásového oparu sa netreba báť. To, že ho mal niekto vo vašom okolí bolestivý neznamená, že ho budete mať taký aj vy. V prípade, že sa objavia príliš silné bolesti, lekár vám môže predpísať lieky na ich zmiernenie.
Je nákazlivý?
Pásový opar nákazlivý nie je, ale pre osobu, ktorá nemala ovčie kiahne, predstavuje riziko. VZV-virus, spojený s kiahňami a oparom, sa veľmi jednoducho dostane do vášho organizmu.
Po krátkom čase sa preto u vás môžu objaviť kiahne. Pozor by si mali dávať najmä starší ľudia. Pre nich sú nebezpečné.
VZV-virus sa do tela dostane pri dotyku s pokožkou. Najčastejšie pri kontakte s tekutinou vytekajúcou z pľuzgierov.
Na to, aby ste zabránili šíreniu vírusu, by ste mali mať časť s oparom čistú a zakrytú. Pľuzgierov sa nedotýkajte a pravidelne si umývajte ruky.
Rada odborníka
Pásový opar sa síce neprenáša vzduchom, no ak ho máte, nemali by ste sa stretávať s rizikovými skupinami. K nim sa radia starší ľudia, tehotné ženy alebo ľudia s iným ochorením.
Ako sa oparu zbaviť?
Hneď na začiatok je dobré spomenúť, že na pásový opar neexistuje žiaden liek. Ak však proti nemu začnete bojovať hneď, ako sa objaví, môžete sa ho rýchlo zbaviť. Najlepším scenárom je začiatok liečby do 72 hodín od prvých príznakov.
Na liečbu vám môže lekár predpísať lieky na zmiernenie príznakov alebo skrátenie dĺžky infekcie. Dôležité je aj to, čo urobíte vy. Pri opare by ste sa nemali fyzicky namáhať. Oddychujte a správne sa stravujte.
Zdroj: Canva Pro
Ilustračné foto.
K domácim tipom sa ešte radia:
● na nepríjemný pocit pálenia je skvelá chladná vaňa alebo sprcha
● na svrbenie a bolesť sú dobré studené obklady a zábaly
● na urýchlenie hojenia je potrebné konzumovať potraviny bohaté na vitamíny A, B-12, C a E.
Pre koho je opar rizikový?
Pásový opar nie je vo všeobecnosti nebezpečný. Zaraďuje sa k ovčím kiahňam či osýpkam. Chorobám, ktoré dokážeme vyležať doma.
Existujú však výnimky. K rizikovým skupinám sa radia:
● ľudia nad 60 rokov
● ľudia s ochorením ako HIV, AIDS alebo rakovina
● ľudia po chemoterapii
● tehotné ženy
● ľudia užívajúci lieky, ktoré oslabujú imunitný systém.
Zhrnutie
Pásový opar je zdravotným problémom, ktorý sa objavuje spravidla raz za život. Je nepríjemný a boj proti nemu sa zdá nekonečný. Ak však nezanedbáte správnu starostlivosť a oddych, o 3 týždne ani len nebudete vedieť, že ste ho mali.
PR článok