1. Zmena tlaku
Úplne bežne zaľahne v ušiach pri zmene nadmorskej výšky, napríklad pri ceste autom do hôr, a počas vzletu lietadla, keď ucho reaguje na náhlu zmenu tlaku okolitého prostredia.

Čo pomáha?
Zívajte, smrkajte alebo žujte žuvačku, prípadne cmúľajte bonbón – pomôže to vyrovnať tlak vo vnútornom uchu. Okamžitý efekt má fúknutie do nosa. Nadýchnite sa, prstami stlačte nosové dierky a vzduch jemne vyfúknite nosom. Mali by ste počuť jemné lupnutie a v ušiach sa obnoví správny tlak. Pomáhajú aj hygienické zátky do uší, ktoré dostanete v lekárni.

f
Zdroj: Shutterstock

2. Ušný maz
Ak vám z nejasných príčin zaľahlo v jednom uchu a horšie naň počujete, zvukovod môže byť zablokovaný ušným mazom. Nesnažte sa vybrať ho vatovými tyčinkami, pretože problém môžete ešte zhoršiť. Časť mazu síce odstránite, ale zvyšok zatlačíte ešte hlbšie do ucha. Lekári varujú aj pred používaním takzvaných ušných sviečok, pretože táto metóda je riziková a klinické testy nepreukázali jej účinnosť. Ak vás ucho začne pobolievať a problém trvá viac ako dva dni, neodkladajte návštevu u otorinolaryngológa.