Piercing v bradavke: Čo vám hrozí v lete?
23. 7. 2009, 10:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:23)

Nedávno boli ešte náušnice v ušiach chlapca spoločenským pohoršením. Takto vyzdobený mladík bol ihneď konzervatívnou verejnosťou zatriedený do asociálov a kriminálnikov. Doba sa však zmenila a my sme si začali zvykať. Dnes si už ani nevšimneme nejakú náušnicu v uchu. Tolerujeme dokonca aj prepichnutý nos, obočie, pery, jazyk, pupok, bradavky, genitálie...
Piercing v bradavke
Možností, kam si dať zaviesť piercing je neúrekom. Niektorí uprednostňujú miesta, ktoré sú viditeľné okoliu, iní sú radšej za intímne zóny. Piercing na bradavkách sa prvýkrát objavil už v 14. storočí. Bolo to v čase, kedy ženy začali nosiť hlboké výstrihy. Išlo už len o otázku času, kedy si odhalené miesta začnú nejakým spôsobom skrášľovať. A stalo sa.
Z akého materiálu?
Piercing sa vo svete začal šíriť s príchodom punku. Postupom času sa menili nielen dizajny ozdôb, ale aj materiály, z ktorých sa piercingové šperky vyrábali. Zo striebra, zlata a chirurgickej ocele sa pomaly prechádzalo na titán, ktorý ľudské telo najlepšie toleruje a nespráva sa k nemu ako niečomu cudziemu, čo do organizmu nepatrí. Kvalitný materiál bráni mnohým zdravotným komplikáciám, ako sú alergie a zápaly.
Najčastejšími piercingovými materiálmi sú stále chirurgická oceľ a titán. Titánové šperky sa využívajú najmä pri prepichnutí pier, brady, jazyka a odporúčajú sa aj alergikom. Titán je ľahší, ale aj drahší. Za titánový šperk do bradavky zaplatíte okolo 20 eur. K cene si ešte musíte prirátať cenu za prepichnutie.
Zdroj: www.photographersdirect.com
portrait of woman with breast piercing
Čo vám hrozí v lete?
V lete je naše telo viac odhalené. To spôsobuje, že piercing bradavky sa stáva viditeľnejším pre okolie a môže pôsobiť na obdivovateľa veľmi eroticky, ale aj odstrašujúco. To, že si odplašíte zopár obdivovateľov, je však to najmenšie riziko. Všetko tesné oblečenie si odložte na ďalšiu sezónu. V prvých dňoch by ste si mali obliekať iba to, čo netlačí, ani sa netrie o miesto piercingu.
Pri veľkých horúčavách sa aj rany horšie hoja, komplikuje to najmä nadmerné potenie. Ak si práve teraz chcete nechať skrášliť bradavku, počítajte s tým, že túto sezónu sa už nebudete môcť kúpať v bazéne ani v prírode, aby ste nechytili nejakú infekciu. Možné je aj dlhodobé, hoci slabšie krvácanie, ktoré vás odstaví od mnohých aktivít. Nikdy neviete, či sa neobjaví alergická reakcia, preto si treba miesto vpichu pravidelne kontrolovať.
V lete si treba dávať veľký pozor aj na intenzívnejšie čistenie miesta vpichu. Nikdy sa ho nedotýkajte špinavými rukami. Pred tým, ako si miesto budete čistiť, umyte si ruky antibakteriálnym mydlom. Kým sa ranka ako tak nezacelí, nesmiete sa kúpať, iba sprchovať, aby sa miesto zbytočne nenamáčalo. Prípravky na čistenie by vám mali predať priamo v piercingovom štúdiu. Používajte aj antibakteriálne mydlo, roztok slanej vody alebo čajovníkový olej.
Pozor na úrazy!
V lete vzniká aj mnoho príležitosti pre úraz. Najmä u pánov, ktorí chodia hore bez. Pretrhnutá bradavka vďaka tomu, že sa vám krúžok niekde zachytil, je fakt nepríjemná záležitosť. Nehovoriac o tom, že v lepšom prípade zostane jazva, v horšom zdeformovaná bradavka. Navyše pretrhnutie alebo natrhnutie bradavky býva veľmi bolestivé, sprevádza ho silné krvácanie a následne dlhé hojenie tržnej rany. Väčšinou si však majiteľky a majitelia piercingu bradaviek postupne vytvoria bezpečnostné návyky a pokiaľ sa úraz nestane počas prvých mesiacov, neskôr je málo pravdepodobný.
Autor: Erika