Piercing v ústach: Poškodenie mozgu!
17. 8. 2010, 14:00

Piercing je obľúbená ozdoba hlavne pubertálnej mládeže. Ak aj dieťaťu rodič piercing zakáže, táto ozdoba sa na ňom tak či tak objaví, aj napriek varovaniam. Ozdoba v ústach však môže mať nepríjemné následky.
Máme totiž tendenciu sa v ústach hrať s touto kovovou vecou. Znamená to možnú infekciu a odieranie predných zubov. Ľudia s piercingom v ústach si udierajú nevedomky do zubov každých tridsať sekúnd. Čím sa môže medzi nimi urob medzera, povypadávajú plomby alebo dochádza k ulomeniu skloviny.
Piercing neškodí len zubom, môže spôsobovať aj krvácanie, infekcie a poškodenie ďasien. Lekári varujú, že infekcia, ktorá môže vzniknúť v okolí piercingu, sa dokáže krvou preniesť až do mozgu. Tam spôsobí ohraničený hnisavý zápal s rozpadnutím odumretého tkaniva, známy pod názvom absces. Takýto zápal môže mať smrteľné následky.
Okrem tohto rizika môže piercing jazyka spôsobiť taktiež ústne infekcie, prasknutie alebo zlomenie zubov a niekedy aj srdcové problémy. Napriek tomu zostáva tento druh piercingu i naďalej populárny.
Za extrémne nebezpečný je považovaný piercing, ktorým sa ľudia skrášľujú v oblasti intímnych miest. Zle zahojená, alebo nevyliečená rana zvyšuje nebezpečenstvo nákazy pohlavne prenosnými chorobami.
Starostlivosť a ošetrovanie
Po každom prepichnutí nejakej časti tela treba dodržiavať určité pravidlá. Prepichnuté miesto by malo zostať po zákroku minimálne dva týždne v suchu. Treba dbať na to, aby bolo vždy čisté. Jedine tak sa predíde infekciám. Čistiť sa odporúča slanou vodou alebo dezinfekčnými prípravkami zakúpenými v lekárni. Pri piercingu v jazyku sa po zákroku neodporúča fajčiť, piť príliš horúce nápoje, či jesť korenené a pikantné jedlá.
Pokiaľ sa k piercingu pristupuje zodpovedne a s mierou, môže byť i vkusným doplnkom. Oproti tetovaniu má dokonca výhodu. Keď už nie je majiteľ tejto ozdoby so svojim doplnkom spokojný, jednoducho si ho zloží a dierka zarastie.
Autor: Simona