Reklama

Pigmentové škvrny: Iba estetický problém alebo skrytá hrozba?

Portrait,Of,A,Beautiful,Woman,In,A,Straw,Hat.,Laughing

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Čo sú zač a prečo sa tvoria na pokožke? Ako sa v nich vyznať a kedy treba urýchlene navštíviť lekára?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:20
Remaining Time 0:20
Loaded: 30.02%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Dermatologička radí: Praktický návod, ako si doma vyšetriť kožu
    Zdroj: Andrea Leitmannova

    Pigmentové škvrny sa na pokožke vyskytujú často a môžu predstavovať len nepríjemný estetický problém. Mnohé z nich však môžu signalizovať aj skryté nebezpečenstvo ohrozujúce vaše zdravie. Ako môžete zastaviť výskyt pigmentových švŕn alebo aspoň zmierniť ich prejavy?

    Priveľa pigmentu
    Tmavé alebo hnedé škvrny na koži sa môžu objaviť na tvári, krku, rukách alebo iných častiach tela. Ich tvorbu ovplyvňuje nadmerné množstvo pigmentu, ktorý sa volá melanín a jeho hlavnou úlohou je chrániť pokožku pred slnečným žiarením. „Aj malá škvrna na koži môže byť prvotným signálom katastrofy. Melanín sa v dôsledku nerovnomerného rozloženia hromadí na povrchu pokožky a výsledkom je nejednotná pigmentácia pleti a tvorba tmavých pigmentových škvŕn,“ vysvetľuje dermatologička MUDr. Alena Pallová. Pigmentové škvrny však nemusia mať iba tmavšie sfarbenie ako pokožka. Naopak, môžu byť aj miesta, kde sa pigment z kože stráca a tvoria sa biele fľaky. Toto ochorenie sa nazýva vitiligo.

    Pigmentové škvrny nemusia byť iba tmavšie ako pokožka.

    Ako vznikajú škvrny
    Jedným z najväčších spúšťačov tvorby škvŕn je slnečné žiarenie. UV žiarenie totiž stimuluje tvorbu melanínu, ktorý sa potom sústreďuje na nechránenom mieste na pokožke a vytvára na nej tmavšie miesto. Viditeľné je to hlavne na rukách, tvári a dekolte, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu vo väčšej miere ako zvyšok pokožky. Na tvorbu pigmentových škvŕn vplývajú okrem slnečného žiarenia aj hormonálna nerovnováha alebo porucha, tehotenstvo, užívanie liekov, stres či starnutie. „V prvom rade je veľmi dôležite je rozpoznať či ide len o pigmentovú škvrnu alebo o formovanie kožného znamienka - pigmentového névu. Vystúpené útvary sú väčšinou neškodné. Ide hlavne o kožné výrastky, šošovice a bradavice. Pigmentové škvrny sú väčšinou sfarbené v odtieňoch mliečnej farby. Najväčším strašiakom sú však ploché útvary tmavohnedej farby alebo viacfarebné. Sú to spomínané znamienka, ktoré treba pravidelne sledovať a v prípade potreby chirurgicky odstrániť,“ opisuje odborníčka.

    Chráňte si kožu
    Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť riziko vzniku pigmentových škvŕn na koži. Najdôležitejšie je používať opaľovacie krémy s vysokým faktorom ochrany pred UV žiarením a minimalizovať vystavenie sa slnečnému žiareniu. „Klobúky, pokrývky hlavy, krém s UV filtrom, aj keď je pod mrakom, by mala byť povinná letná výbava každého z nás,“ radí MUDr. Alena Pallová. Okrem toho môžete používať kozmetické prípravky obsahujúce kyselinu hyalurónovú alebo vitamín C, ktoré pomáhajú znižovať intenzitu pigmentácie kože.

    Trvá aj niekoľko rokov, kým sa podarí kožu kompletne vyliečiť.

    Kedy ísť k lekárovi?
    Ak si nájdete pigmentovú škvrnu, ktorá sa rýchlo vyvíja a mení, je nepravidelne ohraničená alebo sfarbená, rastie, svrbí či obsahuje rôzne zhluky buniek a farieb, treba čo najskôr absolvovať dermatoskopické vyšetrenie u dermatológa. Dôležite je miesto mechanicky nešúchať, nevytláčať, neškriabať a nedráždiť. A čo liečba? Jej dĺžka závisí hlavne od dĺžky výskytu pigmentácie v pokožke a jej hĺbky, dôležitá je aj príčina jej vzniku. Väčšinou trvá niekoľko rokov, kým sa dermatológovi podarí kožu kompletne vyliečiť alebo zbrúsiť. „Využíva sa kombinácia povrchových mechanických a chemických obrusujúcich metód ako hĺbkový chemický píling, diamantová mikrodermabrázia či rôzne lasery. Odporúčam sériu hlbokých ošetrení s odstupom minimálne dva mesiace, ale iba v jesenných a zimných obdobiach, keď sa pacient absolútne a striktne chráni pred UV žiarením,“ dodáva MUDr. Alena Pallová.