Reklama

Pite tvrdú vodu, vypijete viac potrebného horčíka!

Reklama

Magnézium, alebo horčík je minerálna látka, ktorú potrebuje každá bunka v našom tele. Jeho nedostatok má nepríjemné prejavy, ktorým by sa každý radšej vyhol. Viete ako zistíte, že máte nedostatok práve tejto dôležitej látky?

Polovica horčíka v tele a nachádza priamo v bunkách celého tela, druhá polovica sa spolu s kalciom a fosforom ukladá v kostiach. Len jedno percento horčíka je v krvi, a preto sa naše telo musí mimoriadne snažiť, aby hladina horčíka bola vyrovnaná.

Tento prvok sa podieľa na viac než tristo biochemických procesoch organizmu. Pomáha udržať správnu funkciu svalov a nervov, pravidelný rytmus srdca a pevné kosti. Tiež je dôležitý pre metabolizmus a pri syntéze proteínov.

Dostatok horčíka by sme mali prijímať stravou a tekutinami. Nájdeme ho v zelenej zelenine, orechoch, semenách a celozrnných výrobkoch. Horčík obsahujú mnohé potraviny, nachádza sa v nich, ale len v malých dávkach.

Strava

Ak sa stravujete vyvážene, nemali by ste nedostatok horčíka pociťovať. Každodenný príjem ovocia a zeleniny spolu s dostatkom celozrnných produktov vám zaručí dostatočný príjem tohto minerálu. Horčík sa nachádza aj vo vode. Tvrdá voda ho obsahuje viac, než mäkká.

Väčšina z nás vo svojej strave neprijíma dostatočné množstvá horčíku, ohrození sú mimoriadne ľudia starší než sedemdesiat rokov, ktorí prijímajú ešte nižšie dávky. Ako sa prejavuje nedostatok horčíka v tele?

Trávenie
Problémy sa objavujú predovšetkým pri náhlom poklese minerálu napríklad močom, pri tráviacich problémoch a pri chronickom nedostatočnom príjme horčíka. Ľudia, ktorí užívajú diuretiká, niektoré antibiotiká a niektoré lieky proti rakovine môžu trpieť nedostatkom horčíka. Aj zanedbanie cukrovky môže viesť k nedostatku magnézia.

Nízka hladina horčíka sa prejavuje dezorientáciou, depresiou, strachom, podráždenosťou, trasom, kŕčmi, stratou chuti do jedla. Zdravý človek nepotrebuje dodatočne užívať magnézium, avšak v spojitosti s určitými chorobami môže lekár predpísať jeho užívanie. Magnézium sa môže v prípade potreby podávať aj priamo do žily. Nízku hladinu horčíka mávajú alkoholici.

Krvný tlak
Výskumy dokázali, že magnézium hrá dôležitú úlohu pri regulácii krvného tlaku. Jedálny lístok s dostatkom potravín bohatých na horčík môže pacientom pomôcť znížiť krvný tlak. Nedostatok magnézia ohrozuje aj srdce. Spôsobuje totiž také metabolické zmeny, ktoré vedú k vyššiemu riziku srdcového infarktu alebo porážky.

Osteoporóza

Ženy po menopauze majú kvôli nízkej hladine horčíka vyššiu náchylnosť na postmenopauzálnu osteoporózu. Dodatočný prísun tohto minerálu im pomáha spevniť kosti. Výskum týkajúci sa magnézia neustále pokračuje. Vedci predpokladajú, že po obšírnych výskumoch objasnia úlohu magnézia v kostiach podrobnejšie. Očakáva sa, že jeho dôležitosť sa ešte zvýši, a tým stúpne aj potreba osvety predovšetkým medzi rizikovými skupinami.

Autor: Lea

Vyberáme pre vás niečo PLUS