Reklama

PITNÝ REŽIM na jeseň: Deti a obličkári by mali piť vodu z vodovodu

Reklama

Ak málo pijete, čakajte neprestajnú únavu, časté bolesti hlavy, suchú papierovú pokožku a časom aj choré obličky. Zle však robíte, aj keď to s tekutinami preháňate.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako zistím, že pijem málo? A čo ak mi voda nechutí? Pýtali sme sa výživovej odborníčky

    Čo sa deje s telom, keď pijete priveľa vody? Veľkému množstvu vody nebudú stíhať obličky, ale ani bunky, ktoré začnú priam expandovať. Najmä tie v mozgu. Dôkazom je britská bežkyňa Kate Moriová. Skolabovala po absolvovaní maratónu a dostala edém mozgu. Vypila tak veľa vody, že to jej organizmus nevydržal.

    Chodiaca studnička
    Telo je doslova presiaknuté vodou. Tá predstavuje polovicu až tri štvrtiny hmotnosti, jej obsah sa mení v závislosti od veku a telesnej konštrukcie. Ak ste obézna alebo už máte nejaký ten rôčik za sebou, s veľkou pravdepodobnosťou máte v tele menej vody. Starí ľudia totiž cítia menšiu potrebu piť. „Asi 40 percent vody sa nachádza vnútri buniek, zvyšok v mimobunkovom priestore. Najviac vody obsahuje krv a miazga. Najvyšší obsah vody je v mozgu (až 90 percent), najnižší v zuboch, kostiach a v tuku,“ vysvetľuje odborník na výživu Pavel Blažíček.

    Až dva litre
    Je dokázané, že potrebné denné množstvo vody závisí od vašej hmotnosti, veku, prostredia, kde pracujete, ale aj od športovej aktivity. „Zdravý dospelý človek za deň prijme pitím tekutín a potravou asi dva litre vody, ktorá sa vstrebáva v črevách. K tomuto množstvu však prirátajte asi 0,4 litra takzvanej metabolickej vody. Tá vzniká v tele ako produkt biologického spaľovania sacharidov, tukov a bielkovín,“ dodáva Pavel Blažíček. Za to, koľko vody máte v tele, si však môžete sama.

    Koľko vody ste dnes vypili?
    Pracovali ste v záhrade, niesli ste z obchodu ťažký nákup alebo ste sa dali na vytrvalostný beh? Potom by ste vypotenú vodu mali telu čo najskôr doplniť. Vhodná je nielen čistá voda z vodovodu, ale aj kvalitné minerálne vody, lebo obsahujú látky, ktoré sa až v 60 percentách v organizme vstrebávajú. Po intenzívnom potení, po športovom výkone, ale aj po rýľovaní záhrady môžete piť aj minerálnu vodu s vyšším obsahom sodíka, inak sa odporúča piť voda s nízkym obsahom sodíka.

    Minerálne a pramenité vody sa líšia svojím zložením. Vždy si prečítajte etiketu na obale, kde je uvedený obsah minerálnych látok vo vode. „Denne potrebujete napríklad 1 000 až 1 200 mg vápnika. Ak by sme vypili liter minerálky, ktorá obsahuje 400 mg vápnika, získali by sme 200 až 300 mg vápnika, a to je ešte málo. Zvyšok musíte doplniť z mlieka, tvarohu, zo zeleniny, z orechov, ovocia a podobne,“ vysvetľuje odborník. „Predávkovania minerálmi z minerálok sa teda nemusíte obávať. Dôležité je, aby ste dlhé mesiace nepili len jednu minerálnu vodu, radšej značky minerálok striedajte. Predídete tak nadmernému a jednostrannému príjmu niektorej z minerálnych látok,“ vysvetľuje Pavel Blažíček.  

    Dôležité magnézium
    Pri magnéziu sa potrebná denná dávka pohybuje okolo 300 až 400 mg. Prijaté magnézium však neznamená aj vstrebané. Preto je nutné, aby ste prijímali aj dostatok vápnika. Ten pomáha vstrebávať magnézium, ideálne v optimálnom pomere 1 : 3. Najefektívnejší spôsob, ako oba minerály telu dodáte, je teda pitie vody. Z nej sa vstrebe takmer 60 percent magnézia, pričom zo stravy a z výživových doplnkov len 30 až 40 percent.

    Magnézium pomáha pri uvoľňovaní stresu, nervozity, ale aj úzkosti. Navodzuje rovnováhu v organizme. Pomôže vám aj s únavou, budete lepšie spať, ale aj so svalovými kŕčmi či s riedkymi kosťami. Deti a ľudia s chorými obličkami a srdcom by mali piť vodu z vodovodu.