Pleseň na nohách – zbavte sa jej rýchlo a efektívne
26. 12. 2008, 12:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:33)

Do leta a otvorených topánok je síce ďaleko, no práve to je dôvod, aby sme začali s prevenciou pred takým nepríjemným ochorením ako je kožná mykóza. Celý deň v uzatvorených čižmách a následné potenie nôh dokáže odštartovať pleseň naozaj úspešne. Nemusíte sa však báť – zbaviť sa plesne nie je nemožné.
Podľa niektorých zdrojov trpí mykotickým ochorením nôh až štvrtina populácie a vyše polovica pacientov si neuvedomuje, že bojuje s plesňami na nohách. Svrbenie pokožky chodidiel, pálenie, začervenanie a neskôr i olupovanie kože tak mnohí vôbec neriešia a neuvedomujú si, že ide o jednoznačné symptómy mykózy.
Až keď sa k ochoreniu pridruží aj nepríjemný zápach, si niektorí postihnutí uvedomia, že s nohami čosi nie je v poriadku. Pritom podľa odborníkov sa dá spozorovať mykóza už na základe drobnej trhlinky medzi štvrtým prstom a malíčkom, kde obyčajne začína.
Ako ste sa k nej dopracovali
Plesniam, kvasinkám a hubám sa výborne darí vo vlhkom teplom prostredí. Práve preto je v saunách, bazénoch a fitnescentrách zvýšené riziko mykotického ochorenia. Ba aj tesná, uzavretá obuv, v ktorej nemôžu nohy voľne „dýchať“, môže byť prvým krokom k plesniam. Ak teda máte možnosť, vždy sa v práci prezúvajte do pohodlných otvorených topánok.
Na plavárni či vo fitku určite nebehajte bosá, nikdy neviete, kto bol v sprche pred vami. Dokonca je lepšie aj v cudzej kúpeľni či hotelovej izbe radšej nebehať bosky. Šľapky, žabky a papuče sú ľahké a účelné, preto si ich hravo môžete pribaliť do tašky.
Za lekárom alebo aspoň do lekárne
Mykóza na nohách je však ochorenie, za ktoré sa napriek jeho vysokému výskytu, neoprávnene hanbíme. A miesto toho, aby sme riešili chorobu okamžite, často radšej čakáme, že tak ako prišla, aj odíde. Je to pritom veľká chyba, pretože mykóza sama nezmizne a bez účinných látok bude na našich nohách parazitovať naďalej.
Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu neplánujete navštíviť dermatológa a pleseň je len v počiatočnom štádiu, mali by ste si zaopatriť liečivé masti z lekárne. Je to minimum, ktoré pre svoje nohy môžete urobiť. Našťastie, existujú i také prípravky, ktoré stačí naniesť raz za deň a po zvyšok dňa sa obídete aj bez nich. Nie sú finančne náročné a úspešnosť je relatívne vysoká.
Nezabúdajte na pravidelné umývanie nôh, zásypy a udržiavanie suchej, čistej pokožky chodidiel. Účinné sú aj kúpele z odvarov z gaštanových listov a dubovej kôry, ktorú zoženiete v niektorých obchodoch s bioproduktmi. Je dôležité upozorniť ostatných členov domácnosti na svoj problém a používať zásadne uterák určený len pre oblasť nôh. Tak znížite možnosť prenosu infekcie a urýchlite liečbu.
Autor: Astrid