Rúška sú povinné vo vnútorných priestoroch už mesiace. Nedávno k nim pribudlo nariadenie nosiť ich aj vonku. Ak ste si všimli, že na tvári sa vám v oblasti nosa a brady častejšie objavujú začervenania alebo vyrážky, zbystrite pozornosť. Nemusíte hneď rúško zatracovať. Niekedy si stačí posvietiť len na materiál, z ktorého je vyrobené, zmeniť prací prostriedok či starostlivosť o pleť. U koho môže rúško vyvolať najväčšie ťažkosti?

rusko
Zdroj: Shutterstock

Vlhkosť svedčí baktériám
Nosenie rúšok prináša pre pleť hneď dve ťažké skúšky. Prvou je mechanické trenie. Vzniká prirodzene, keď rozprávate. Každá hláska znamená pohyb látky po pokožke. Druhým a vážnejším problémom je teplo a vlhkosť, ktoré vznikajú pod rúškom z dýchania. Je to ideálne prostredie na množenie baktérií. Práve preto môže zhoršiť nosenie rúšok napríklad stav akné.

„Z dôvodu nosenia rúšok vyhľadávajú pomoc odborníkov najmä ľudia, ktorí majú problematickú pleť. Ide nielen o akné, ale i rosaceu, periorálnu či seboroickú dermatitídu,“ potvrdzuje dermatologička Hana Zelenková. Prvým krokom, ako ťažkosti zmierniť, je nosenie správnych rúšok. Pravidlo je jednoduché: citlivá pleť bude pod rúškom ešte citlivejšia, mastná ešte mastnejšia.