Pobývajte v zime v teplúčku pri 90°C!
23. 1. 2015, 5:15

Zimné obdobie je ako stvorené na saunu. Môžeme sa krásne uvoľniť, pobudnúť pekne v teplúčku, nechať voľne plynúť myšlienky a pri tom všetkom ešte niečo užitočné robiť pre zdravie a krásu. Už celé storočia sú známe a využívané pozitívne účinky saunovania na ľudský organizmus.
Najstaršia zmienka siaha až do staroveku, kde sa používali tzv. "potiace stany", neskoršie Gréci začali do svojich domov zabudovávať sauny v podobe miestností. Ale svoju svetoznámu triumfálnu púť začala sauna vlastne až v severskom Fínsku, v ktorom sa už pred 2000 rokmi začalo s týmto veľmi populárnym športom.
Sauna a sanárium
Veľmi známa fínska sauna je charakteristická drevenou kabínou, v ktorej sa udržuje veľmi horúci (až 90°C), suchý vzduch, ktorý cirkuluje po celej miestnosti. Vlhkosť vzduchu nie je pritom príliš vysoká, väčšinou sa pohybuje medzi 5-20 %. Pri saunovaní je telo týmto vzduchom ohrievané, nútené potiť sa a vzápätí je ochladené v ľadovom kúpeli, pod studenou sprchou, prípadne v snehu.
Telo odvádza pri potení škodlivé látky do krvi, ktorá je v ľadvinách prečisťovaná, alebo vylučuje tieto látky potnými žľazami priamo z tela von. Rýchla zmena teplôt z horúcej na studenú pôsobí tiež veľmi pozitívne na imunitný systém človeka. Ďalšou, k obehovému systému šetrnejšou a pre ľudí trpiacich tlakovými problémami veľmi prospešnou variantou, je sanárium. Kombinácia medzi parným kúpeľom a saunou, s teplotou okolo 60-65°C a s vlhkosťou vzduchu pohybujúcou sa v rozmedzí medzi 40-45%.
Vône, farby, zvuky
V podstate sú sauny vo väčšine športových zariadení stále ešte tá "fínska klasika", aj tak je však možné nájsť miesta, ktoré ponúkajú širokú paletu noviniek, vďaka ktorým je návšteva sauny hotovým potešením. Ukľudňujúce tlmené svetlo, aromatické, či uvoľňujúce vône v saunových kabínach, relaxačná, alebo uvoľňujúca hudba v odpočívacích miestnostiach.
Dodržujte pravidlá správneho saunovania
Pre zdravého človeka bez akýchkoľvek zdravotných komplikácií je doporučené saunovanie 2x týždenne, v 1-3 15-minútových blokoch. Medzi jednotlivými blokmi by mala byť najmenej 20-minútová prestávka, pri ktorej by sme mali v pokoji odpočívať a relaxovať. Po každej návšteve sauny je veľmi dôležité doplniť stratené tekutiny.
Autor: Lea