Pohlavné choroby: Riešenie menom kondóm
24. 10. 2007, 14:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:34)

Nepoužili ste pri milovaní kondóm len preto, že ho odmietol váš partner? Spoľahnutie na ostatné druhy antikoncepcie vás však nemusí ochrániť pred sexuálne prenosným chorobami. Nový, či náhodný partner vám takto môže podarovať skutočne nevítané prekvapenie.
Kondóm je totiž jediným ochranným prostriedkom, ktorý chráni pred mnohými pohlavne prenosnými chorobami, a nehovoríme len o víruse HIV, alebo kvapavke. Nakaziť sa môžete napríklad aj genitálnym herpesom, genitálnymi bradavicami, chlamýdiami, či syfilisom.
Iste ste už o tom počuli, avšak vždy sa nájde aj dosť subjektívnych dôvodov prečo kondóm radšej nepoužiť. Je však dobré zvážiť riziká a objektivitu „výhovoriek“, ktoré si predkladáte, alebo ktorými argumentuje váš partner.
Radšej s kondómom
Pokiaľ sa vo vašom prípade nejedná o vážnu alergiu na latex, nemali by ste na používanie týchto ochrancov rezignovať. Ak sa partner snaží používaniu kondómu vyhnúť tým, že sex s ním nie je tým pravým, mali by ste ho v záujme svojho i jeho zdravia utešiť aspoň slovami, že je lepšie mať sex s kondómom, ako žiadny bez ochrany.
Mnohí muži však bojujú s iným druhom problémov. Na trhu je síce k dispozícii mnoho rozličných druhov kondómov, líšia sa však skôr vrúbkovaním, alebo príchuťou, než veľkosťami. A práve tu vzniká problém!
Prieskumy ukazujú, že až 21 percent mužov považuje bežné kondómy za priúzke, pre 18 percent sú prikrátke, pre 10 percent naopak priširoké a pre 7 percent pridlhé. Zdá sa teda, že jedna veľkosť nestačí. Nevyhovujúca veľkosť kondómu muža pri styku obmedzuje, navyše výrazne znižuje ochrannú funkciu prostriedku.
Čo robiť v tomto prípade?
Aj na tento problém existujú riešenia. Buď váš partner podstúpi neľahkú cestu hľadania správnej veľkosti kondómov, alebo vyskúšate u nás pomerne málo využívaný ženský kondóm, ktorý nie je vôbec závislý na tvare, či veľkosti penisu.
Základné zásady pri používaní kondómu:
- Aj pri kondómoch sledujte dátum spotreby.
- Manipulujte s ním opatrne. Nielen vy, ale aj váš partner môže mať nechty, ktoré ho poškodia.
- Používajte ho dôsledne, budete tak mať zaručenú až 98 percentnú ochranu, a to ako pred neželaným tehotenstvom, tak aj rozličnými nákazami.
- Zlým skladovaním, či nesprávnou aplikáciou, alebo nedôsledným používaním kondómu sa znižuje jeho ochranný účinok zhruba na 82 až 90 percent.
- Nezabudnite, že k nákaze, či tehotenstvu môže dôjsť aj vtedy, ak opomeniete kondóm jediný krát.
Autor: Tom