Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pomoc, ja škúlim!

Reklama

„Neškúľ, lebo ti to ostane!“

, napomínali nás ako malých rodičia, keď sme škúlenie používali náročky. To, čo deťom pripadá ako smiešna grimasa, však predstavuje seriózny zdravotný problém. Škúlenie veru nie je iba kozmetickou chybičkou krásy.

U bábätiek, detí aj dospelých
Škúlenie sa odborne nazýva strabizmus. Tretina prípadov sa objavuje u detí do prvého roku života, pričom v rizikovej skupine sú najmä bábätká, ktoré sa narodili predčasne. Do troch mesiacov sa preto ešte nemusíte znepokojovať, toľko približne dieťatku trvá, kým sa naučí správne ostriť. V tomto veku by sa malo škúlenie prirodzene vytratiť. Ak pretrváva, už ho treba liečiť.

Do istej miery je škúlenie ovplyvnené genetikou. Býva tiež prejavom nastupujúcej krátkozrakosti alebo ďalekozrakosti. Lekár vám môže diagnostikovať rôzne typy strabizmu - niektoré sú trvalé, iné sa vyskytujú iba dočasne. V zriedkavých prípadoch sa dokonca aj v dospelosti môžete stretnúť s týmto problémom, hoci vás nikdy predtým netrápil.

Prečo škúlime?
Každý zdravý človek má pri pohľade do diaľky rovnobežné postavenie oboch očí. K škúleniu dochádza vtedy, keď jedno oko hľadí priamo, ale druhé sa z nejakých príčin vychyľuje. Pri tejto výchylke smeruje oko mierne nahor, nadol alebo do strany. V stupňoch sa dá vypočítať uhol odchýlenia a podľa toho možno určiť, či trpíte zbiehavým, rozbiehavým alebo výškovým škúlením. V niektorých prípadoch je postavenie očí pri pohľade do diaľky úplne v poriadku, no škúlenie sa objaví, keď sa človek zadíva na nejaký blízky predmet.

Pri škúlení diaťaťa sa mozog časom naučí spracovávať iba obraz videný zdravým okom, v dôsledku čoho sa narúša schopnosť priestorového videnia. Keď sa chyba včas nepodchytí, choré oko zaostane vo vývoji, čo môže viesť až k tupozrakosti. Ak sa strabizmus prvý raz objaví až v dospelom veku, mozog už obraz odchýleného oka neignoruje a často dochádza k dvojitému videniu.

Nezatvárajte oči!
Bojíte sa, že by mohlo vaše dieťa škúliť? Dobre si všímajte varovné indície, postihnutý si totiž ich často ani nemusí uvedomiť. Patrí k ním časté pretieranie očí, zhoršená orientácia v priestore a problémy pri uchopovaní predmetov, poruchy sústredenia, neprirodzený sklon hlavy, únava, prižmurovanie jedného oka, či odlišne sfarbená zornička.

Pri podobných prejavoch sa radšej poraďte s lekárom. Dobrá správa je, že každý typ škúlenia sa dá liečiť. Niekedy pomôžu obyčajné dioptrické okuliare a špeciálne cviky zamerané na zlepšenie spolupráce oboch očí a ich správne postavenie.

Potrebujete operáciu?
Krajným riešením je operácia. Pristupuje sa k nej, keď žiadna iná z metód nemá žiadaný účinok alebo keď je odchýlka „odbiehajúceho“ oka priveľká. Tým, že sa operačne zmenší odchýlenie, zlepšia sa aj podmienky na ďalšiu liečbu. Nečakajte, že zaberie hneď. Zbaviť sa škúlenia vyžaduje čas a predovšetkým veľa trpezlivosti. Ale kto by nebol trpezlivý, keď ide o niečo tak dôležité, ako zdravie našich očí.

Autor: Dharma

Vyberáme pre vás niečo PLUS