Poníženie pred pôrodom: O čom hovoríme?
3. 5. 2012, 7:45 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:20)

Holenie a klystír pred pôrodom sú dva postupy, ktorým sa vo väčšine našich pôrodníc rodičky nevyhnú, no určite nepatria medzi všeobecne obľúbené úkony sprevádzajúce pôrod. V mnohých krajinách sa pritom ani nevykonávajú. Majú teda vôbec nejaké pozitíva?
Holenie
Holenie intímnych partií pred pôrodom nie je veľmi príjemnou záležitosťou, zvlášť ak narazíte na menej citlivý personál. Tento „zákrok“ vníma veľa žien ako narušenie intimity a pre niektoré to je určitým spôsobom ponižujúce.
Oholenie sa vykonáva v miestach, kde by mohlo dôjsť k poraneniu tkaniva alebo by bolo nutné vykonať epiziotómiu – nástrih hrádze, aby tak bolo jednoduchšie v prípade potreby rýchlo a čo najpresnejšie zasiahnuť.
Možnou prijateľnejšou variantou je oholenie ešte pred odchodom do pôrodnice. V dnešnej dobe patrí holenie intímnych partií k bežným hygienickým návykom mnohých žien, takže aj pred pôrodom si tento úkon môžete vykonať sama, prípadne za pomoci partnera, keďže vo vysokom štádiu tehotenstva je to už často viac než namáhavé. Vyhnete sa tak stresu z toho, že by vám túto intímnu procedúru urobila nejaká cudzia osoba.
Klystír
Očistná klizma alebo klystír je ďalším bežným postupom pred pôrodom. Podáva sa na dôkladné vyprázdnenie, aby bola pri pôrode zabezpečená hygiena. Tento úkon však opäť nie je bežný v mnohých iných krajinách, u nás zatiaľ vo väčšine pôrodníc áno. Postoj žien k otázke klystíru je rôzny – niektoré ho považujú za užitočný, aby sa vyhli prípadnému nečakanému vyprázdneniu pri tlačení počas pôrodu, iné by sa mu radšej vyhli a nechali všetko na „prírodu“.
Klystír sa vykonáva pomocou hadičky, ktorou sa do konečníka vpustí voda. Veľa závisí aj od toho, akým spôsobom sa hadička zavedie – prístup personálu by mal byť v tomto prípade veľmi citlivý. Účinok klystíru býva u väčšiny žien veľmi rýchly a prečistenie dôkladné.
Dnes však už môžu rodičky využiť aj inú alternatívu a miesto vody použiť špeciálny roztok, ktorý veľa lekárov považuje za šetrnejší a niektoré ženy si túto očistu vykonajú samy ešte pred odchodom do pôrodnice, pretože postup je pomerne jednoduchý. Poraďte sa o tejto možnosti s vaším gynekológom, ktorý vám podá bližšie informácie.
O humanizácii pôrodu sa v poslednom čase rozpráva čoraz viac a medzi veľmi diskutované otázky patria aj rutinné holenie a podanie klystíru. Už aj na Slovensku však mnohé pôrodnice rešpektujú, ak žena tieto postupy odmietne. Preto, ak chcete prirodzenejší pôrod bez podobných zásahov, overte si vopred v tej ktorej pôrodnici, aké máte v tomto smere možnosti.
Autor: Mária