Postrach menom kandidóza
2. 12. 2008, 6:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:33)

Svrbenie, neznesiteľné pálenie, nepríjemné pocity...a to všetko v tých najintímnejších partiách! Kandidózu alebo kvasinkovú infekciu zažije počas života až 75 percent žien. Dostať ju je také ľahké, no my vieme, ako proti nej zabojovať.
Kde sa vzala, tu sa vzala
Na kvasinkovej infekcii je najnepríjemnejšie, že sa objaví náhle, a ani neviete, ako ste k nej vlastne prišli. Za vaginálnu kandidózu môžu predovšetkým huby Candida albicans, ktoré sú síce prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry, no môžu sa za určitých podmienok premnožiť a vyvolať tak všetky nepríjemné symptómy. Medzi ne patrí podráždenie, svrbenie, pálenie pošvy počas aj mimo močenia, bolesť a štípanie pri pohlavnom styku. Často sa objaví u žien postihnutých týmto ochorením aj tvarohovitý výtok.
Dostať kvasinkovú infekciu nie je nič zložité. Napokon, faktory, ktoré jej vznik podporujú, patria spravidla medzi bežné súčasti každodenného života. Užívanie hormonálnej antikoncepcie a liekov, ktoré môžu narušiť imunitný systém, tesné nohavice, stres, antibiotiká, alkohol, ale aj cukrovka či obezita a návšteva termálneho kúpaliska či plavárne môžu poskytnúť kandidóze vhodné podmienky pre vznik.
Pomôžem si aj sama?
Iste, ale jednoznačne vám odporúčame návštevu u ženského lekára. Kandidózu, ktorá sa dokonca môže opakovať, totiž najúčinnejšie vylieči gynekológ. Kultivačné vyšetrenie (analýza výtoku) a vyšetrenie pacientky mu pomôžu určiť, či skutočne ide o kandidózu alebo iné gynekologické ochorenie.
V prípade kandidózy sa ponúkajú dve formy liečenia – pomocou špeciálnych liečivých mastí alebo perorálne pomocou tabliet. Oboje predpisuje gynekológ. Krém je antimykotický, čiže bojuje proti hubám, ktoré sa rozšírili počas ochorenia v pošve a nanáša sa do vagíny. Tabletky na báze nystatínu sa užívajú denne. Zvýšený príjem vitamínu C, diéta chudobnejšia na cukry, odpočinok, lapacho čaje a cesnak môžu liečbu podstatne urýchliť. Dva litre tekutín denne sú mimoriadne dôležité a nemožno na to zabúdať.
Dôležitá je však aj samotná prevencia. Je vhodné obmedziť jedlá bohaté na cukry (pečivo, koláče, sladené nápoje, džemy, banány, sladkosti) a radšej si zgustnúť každý deň na bielom probiotickom jogurte, ktorý pozitívne vplýva aj na črevnú mikroflóru. Aby ste predišli možnému podráždeniu, zásadne noste voľnejší odev a nohavičky z čistej bavlny, prípadne s všitou bavlnenou vložkou.
Tabu sú aj mokré plavky a silne parfumované mydlá či dokonca výplachy pošvy! Pošva má takú citlivú mikroflóru, že k nej treba pristupovať mimoriadne citlivo aj pri umývaní. Jemné špeciálne peny a gély na ženskú intímnu hygienu sa k pošve správajú šetrnejšie ako klasické sprchové gély, a preto ich neváhajte používať denne.
Autor: Linda