Potraviny, ktoré do mikrovlnky nepatria. Hrozia vám rakovinou aj úrazom!
30. 10. 2023, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:41)

Zdroj: shutterstock
Možno si aj vy rada a často uľahčujete život a v mikrovlnnej rúre zohrievate či rozmrazujete takmer všetko. Robíte však chybu!
Mali by ste vedieť, že napriek tomu, že je mikrovlnka dobrým pomocníkom, môže byť aj zlým pánom.

Zdroj: Shutterstock
Pri niektorých jedlách totiž platí, že ich ohrievanie v mikrovlnke sa nevypláca. Vďaka mikrovlnám je síce proces ohrievania potravín omnoho rýchlejší, ako keď ich ohrievate na sporáku alebo v rúre, ale potraviny môžu byť zohriate nerovnomerne a tým sú aj nebezpečné. Môžete sa nepekne popáliť, ale v nedostatočne zohriatom jedle sa môžu množiť baktérie. My sme si však posvietili na inú „nedokonalosť“ mikrovlnnej rúry. A ňou je, že aj bežné potraviny v nej zohriate, môžu byť karcinogénne.
Cvikla, zeler a špenát
Aj obyčajná cvikla, zeler a špenát sa môžu stať po vybratí z mikrovlnky poriadne nebezpečné. Tieto potraviny totiž obsahujú dusičnany, ktoré sú za normálnych okolností v malom množstve prospešné.
Zdroj: shutterstock
Po zohriatí v mikrovlnnej rúre sa v spomenutej zelenine vytvárajú karcinogénne nitrozamíny, čo sú dusíkaté látky s karcinogénnym účinkom. Tak je naozaj lepšie, ak si ju prihrejete radšej na sporáku.
Hrozno
Nie je síce úplne bežné zohrievať ho (nanajvýš ako súčasť ovsenej kaše), ale nerobte to ani náhodou. Ak je čerstvé a ohrejete ho, pri jeho konzumácii sa môžete nepekne popáliť. Pod šupkou sa totiž nachádza veľa vody a práve tu vzniká problém. Voda sa ohrievaním premení na paru.
Zdroj: Shutterstock
A keďže spod šupky nemá kam unikať, hrozí výbuch. Navyše, hrozno je plné cukru, ktorý môže začať dymiť a horieť.
Vajcia
Ak nechcete zažiť poriadny výbuch v mikrovlnke, určite do nej nedajte variť vajíčka v škrupinke. Totiž aj pri vajciach platí podobný princíp ako pri bobuľkách hrozna. Ohrievaním sa v ich vnútri začne tvoriť para. Tá nemá kam unikať a výsledkom je explózia. Ak sa tak nestane priamo v mikrovlnke, vajce môže vybuchnúť vo vašej ruke, na tanieri alebo dokonca vo vašich ústach.
Zdroj: Shutterstock
Varené vajíčka, či už so škrupinou alebo už očistené, je nebezpečné dávať do mikrovlnky. Hlavným dôvodom je vlhkosť, ktorá sa kumuluje vo vnútri vajíčka a to môže potom explodovať, či už v mikrovlnke, vo vašich rukách alebo na tanieri. Ak ho aj tak potrebujete zohriať, nakrájajte ho na menšie kúsky. Zdroj foto: Shutterstock
Vajcia však majú aj iný, oveľa závažnejší problém. Ak varené vajcia nezohrievate dostatočne dlho, môžu spôsobiť otravu jedlom. Myslite aj na to, že varené vajcia (aj napriek tomu, že sú obľúbeným jedlom výletníkov), by nikdy nemali byť ponechané mimo chladničky dlhšie ako dve hodiny, pretože baktérie sa v nich množia naozaj rýchlo.
Ryža
Nebezpečná môže byť aj ryža, lebo z ryže ohriatej v mikrovlnke sa môžete otráviť! Tvrdí to aspoň Food Standarts Agency, podľa ktorej sa v ryži nachádzajú baktérie bacillus cereus. Teplo síce túto baktériu zabíja, no pri odumieraní môže uvoľňovať toxické výtrusy.
Zdroj: Shutterstock
Vedeli ste, že do mikrovlnky nepatrí ryža ani huby?
Paradoxne, riziko otravy sa zvyšuje, ak ryžu ponecháte dlho pri izbovej teplote a následne ju pred konzumáciou nedostatočne ju zohrejete. Nuž, zná sa teda, že ryžu, ak ju do dvoch hodín od uvarenia neuskladníte v chladničke, je lepšie pred ďalšou konzumáciou uvariť radšej čerstvú.
Čili papričky
Pýtate sa, že kto vy ich ohrieval? Robíte to možno aj vy, keď sú skryté v jedle. Problémom je kapsaicín, ktorý obsahujú. Ten sa môže po ohriatí v mikrovlnke uvoľniť do ovzdušia. Priamo vás síce neohrozí, ale ak ho je priveľa, po otvorení dvierok na mikrovlnke vás môže nepríjemne ovanúť oblak pary preplnenej kapsaicínom.
Zdroj: Shutterstock
Táto chemikália je taká silná, že vám môže podráždiť oči aj hrdlo a spôsobiť kašeľ a problémy s dýchaním. Je to vraj podobné, ako keby ste do miestnosti nastriekali slzotvorný plyn. Ten sa totiž vyrába práve z kapsaicínu.
Huby
Je všeobecne známe, že prihrievané huby hrozia poriadnymi komplikáciami a v lepšom prípade bolesťou brucha. Pri ohrievaní húb sa totiž mení zloženie bielkovín, ktoré obsahujú a to môže viesť k nepríjemným zažívacím problémom.
Zdroj: shutterstock
Preto, ak vám zostane ešte nejaké hubové rizoto, radšej ho zjedzte studené a uistite sa, že od jeho uvarenia neubehlo viac ako 24 hodín.
Kurča a mäso
Aj na prvý pohľad nevinné zohrievanie kurčaťa môže viesť k poriadnej katastrofe. Ak teda máte slabý žalúdok, mali by ste sa strániť jeho zohrievaniu v mikrovlnnej rúre. Proteín v kuracom mäse sa totiž mení a to môže viesť k zažívacím ťažkostiam. Ak im chcete predísť, radšej si „kuriatko“ zohrejte na veľmi vysokú teplotu v obyčajnej rúre.
Zdroj: Shutterstock
Na použitie mikrovlnnej rúry by ste mali zabudnúť aj v prípade mrazeného mäsa, ktoré ste práve vytiahli z mrazničky. Ak ho vložíte do mikrovlnky s tým, že ona si poradí, robíte zle. Tenké časti mäsa sa v nej totiž začnú po chvíľke variť aj napriek tomu, že hrubšie časti sú ešte zmrznuté na kosť. Práve takto nerovnomerne ohriatie mäso sa stáva ideálne pre šírenie škodlivých baktérií. Okrem toho, mäso, ktoré sa rozmrazilo v mikrovlnke až do „biela“, je po ďalšom tepelnom spracovaní tuhé. Lepšie urobíte, ak necháte mäso pomaly rozmrazovať v chladničke, alebo ho na pár hodín dobre zabalené v igelitovom vrecúšku ponoríte do vlažnej vody.
Zemiaky
Vedeli ste, že aj obyčajné zemiaky vám môžu narobiť v žalúdku poriadnu paseku? Stačí, ak ich po uvarení nesprávne zamrazíte a neskôr rozmrazujete v mikrovlnke.
Zdroj: Archív
Zemiaky môžu totiž hostiť baktérie zvané clostridium botulinum, a práve tie môžu spôsobiť botulizmus. Botulizmus je život ohrozujúca otrava jedlom, presnejšie botulotoxínom, ktorý môžu zemiaky obsahovať. Botulotoxín zabraňuje prenosu signálu medzi nervami a svalmi a navonok sa prejavuje ako ochrnutie svalov. Riziko otravy týmto jedom sa zvyšuje, ak nie je zmrazené čoskoro potom, čo ho uvaríte.
Materské mlieko
Odkladať si prebytky materského mlieka pre vaše bábätko, je síce vynikajúci nápad, ale ak ho následne pred použitím rozmrazujete v mikrovlnke, robíte zle. Jednak riskujete, že mikrovlnka ho nerovnomerne zohreje, a jedna časť mlieka bude horúcejšia, ako druhá, ale takýmto zohrievaním ho môžete aj znehodnotiť. Ak mlieko rozmrazujete v nevhodnej umelohmotnej nádobe, môžu sa z nej uvoľňovať karcinogény. Nekvalitné plastové misky totiž môžu obsahovať chemickú látku bisfenol A (BPA), podobnú estrogénu.
Zdroj: Shutterstock
Mnohé matky odkladajú svoje materské mlieko do mrazničky na neskoršie použitie, čo vôbec nie je problém, ak ho nezohrejú v mikrovlnke. V mikrovlnnej rúre sa totiž mlieko zohreje nerovnomerne, vytvoria sa horúce miesta, ktoré môžu dieťaťu popáliť ústa. Bezpečnejšie je zohrievať materské mlieko vo vodnom kúpeli s horúcou vodou. Zdroj foto: Shutterstock
Chemikálie z nekvalitných plastov sa pri ohrievaní uvoľnia a môžu spôsobovať hormonálnu nerovnováhu, neplodnosť alebo rakovinu. Ďalšou uvoľnenou nebezpečnou látkou pri ohrievaní plastu sú ftaláty, ktoré môžu mať na svedomí zvýšený krvný tlak. Lepšie teda urobíte, ak mliečko zohrejete v horúcom vodnom kúpeli alebo pomaly v nádobe na sporáku.