Reklama

Poznáte 7 mýtov o inkontinencii? Ktorý je najnepríjemnejší?

Oslabené panvové dno spôsobuje viac problémov ako len inkontinenciu moču.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Myslíte si, že vás sa tento nepríjemný problém nemôže týkať? To nikdy nemôžete vedieť, preto by ste o ňom mali vedieť čo najviac faktov, nie zavádzajúcich mýtov.

Inkontinencia sa často skrýva za nenápadnými signálmi a netýka sa len žien v tehotenstve či menopauze. Čo je pravda a čo výmysel?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Uvažujete aj vy nad super masážou? A čo tak felinoterapia?

    1. Týka sa iba žien

    NIE. Inkontinenciou môžu trpieť aj muži, dokonca i deti. Je pravda, že sa vyskytuje prevažne u žien, no nie je to jediná riziková skupina. Na Slovensku ňou trpí asi pol milióna žien, z toho asi tretina stredným a najvyšším stupňom. Odhaduje sa, že inkontinentných mužov je u nás okolo 200-tisíc.

    2. Je to choroba

    NIE. Nejde o ochorenie, ale o fyzický problém, ktorý často vznikne v dôsledku iného zdravotného problému. Pri prvých príznakoch treba vyhľadať odbornú pomoc, aby sa správne určila diagnóza. Včasná liečba môže problém problému s únikom moču výrazne zmierniť.

    3. Časom sama ustúpi

    NIE. Nespoliehajte sa na samovoľné zlepšenie či dokonca úplné vymiznutie inkontinencie. Naopak, ak sa s liečbou nezačne včas, únik moču sa začne zhoršovať. Väčšina prípadov sa dá úspešne zvládnuť liekmi, najmä urgentné typy inkontinencie, rehabilitáciou, zmenou životného štýlu alebo operačne. Keď sa únik moču nedá celkom vyliečiť, prichádzajú na rad inkontinenčné pomôcky - inkontinenčné vložky, plienky, podložky, kondómové urinály alebo kolektory.

    4. Treba obmedziť príjem tekutín

    NIE. Tým, že budete menej piť, sa inkontinencie určite nezbavíte. Pri nižšom príjme tekutín vzniká koncentrovanejší moč, následkom čoho dochádza k podráždeniu močového mechúra alebo k iným problémom, ako je dehydratácia či zápaly.

    5. Hmotnosť nerozhoduje

    NIE. Nadváha a obezita majú veľký vplyv na mimovoľný únik moču. Zníženie telesnej hmotnosti o päť až desať percent môže inkontinenciu zmierniť, pretože sa zníži tlak na svaly panvového dna. Pri urgentnej inkontinencii treba obmedziť pitie kávy a alkoholu, pri stresovej inkontinencii je dôležité schudnúť - upraviť jedálniček a pravidelne cvičiť.

    6. Pomôcky sú nápadné

    NIE. Mnohí pacienti sa obávajú, že im znemožnia spoločenský život, pretože sú objemné a každý si ich hneď všimne. Súčasné inkontinenčné pomôcky sú funkčné a zároveň diskrétne. Dostupné sú aj absorpčné produkty v špeciálnych prevedeniach, napríklad. celofarebné nohavičky s rôznym stupňom nasiakavosti, navrhnuté osobitne pre ženy aj pre mužov.

    7. Po pôrode už nezmizne

    NIE. Problémy s únikom moču po vaginálnych pôrodoch nemusia zostať natrvalo. Trvá 6 až 8 týždňov, kým sa organizmus dostane do normálu a spolu s návratom tela do optimálnej formy často zmiznú aj nepríjemnosti spojené s inkontinenciou. Zrýchliť proces regenerácie pomáhajú Kegelove cviky, ktoré posilňujú svalstvo panvového dna.