Reklama

Pozor! Jesenná melanchólia môže byť tiež depresia!

Návaly tepla vám pomôžu zvládnuť jednoduché triky.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Vonku sa ochladilo, dni sa krátia, slnko len občas vykukne spoza sivých mrakov… Jeseň je náročnejšia na psychiku aj pre najväčších optimistov. Nedovoľte, aby vám výkyvy nálady ukradli radosť zo života.

Sezónna záležitosť

Jesenné mesiace prinášajú zvýšenú záťaž aj pre zdravého človeka, pretože organizmus sa potrebuje adaptovať na zmenu teploty, kratšie dni a úbytok slnečného svetla, čo má za následok nižšiu tvorbu sérotonínu, čiže „hormónu dobrej nálady“. Pre ľudí, ktorí sú psychicky labilní alebo trpia nejakým chronickým ochorením, je toto obdobie ešte rizikovejšie.

Sezónna afektívna porucha je porucha nálady, ktorá súvisí s ročnými cyklami. Prejavuje sa depresívnou náladou, pocitom chronickej únavy a nedostatku energie. Tento typ sezónnej depresie sa začína neskoro na jeseň a v jarnom období ustupuje.

Anketa

Trpíte jesennými depresiami?

  • Áno66%
  • Nie33%

Hlasovanie bolo ukončené

Chvíľa pre seba

Jesennými výkyvmi nálady trpí dvakrát viac žien ako mužov, častejšie tie, ktoré žijú osamelo. Niektoré sa uzatvárajú do seba, prestanú komunikovať, upadnú do apatie, niektoré to ventilujú hádkami s partnerom, kričaním na deti, plačom... V čom je chyba?
Kým tieto stavy ventilujú, je to dobré. Horšie je, keď sa uzatvárajú do seba a nekomunikujú. Chybou je, ak sa nechajú takýmito stavmi ovládať a nestarajú sa o seba a svoje potreby. Seba odsúvajú na posledné miesto, a kým vládzu, nejako to ťahajú, aby doma všetko fungovalo, aby bolo navarené, upratané, no nepočúvajú signály zo svojho vnútra. Zvyčajne sa spamätajú až vtedy, keď je už naozaj zle.

Zažeňte nudu

Pre niektoré ženy môže byť súčasná situácia náročnejšia, keď majú školopovinné deti, pretože treba viac variť a upratovať ako zvyčajne. Zostavte si v rodine nový režim, aby boli zohľadnení všetci jej členovia. Dôležitá je psychohygiena, pretože vzťahy zdravo fungujú vtedy, keď sa v nich striedajú cykly priblíženia a vzdialenia.

Je dobré tráviť spoločný čas s rodinou, zahrať si hry, veľa sa rozprávať, ale občas sa treba od seba aj vzdialiť, mať čas výhradne len pre seba, odísť na chvíľu do svojho sveta. V takýchto situáciách pomáhajú určité rituály, plánovanie a režim. Sú to oporné body vo všetkej tej neistote okolo vás, o ktoré sa dá oprieť.

Čas ako vzácny dar

Keď sa vo vás hromadí napätie, musíte ho zo seba dostať von skôr, ako vás začne ovládať. Neexistuje na to žiadna zázračná tabletka ani bylinka, veľkú časť tejto práce musíte zvládnuť samy. Ženy sú zvyknuté neustále plniť nejaké úlohy, počítať minúty a utekať životom. Zrazu sa vytvára priestor, ktorý môžu zaplniť vlastnými nápadmi a konečne robiť veci, na ktoré inokedy nebol čas.

Hoci ste doma, stále máte možnosť vyvíjať aktivity, ktoré vám umožnia cítiť vzájomnosť, či už v rodine, alebo s kamarátmi, so známymi, podporovať sa, zdieľať, čím teraz žijete. Môžete sa viac starať o seba, čítať knihy, počúvať hudbu, venovať sa koníčkom, robiť, čo vás baví. Aj v chladnom počasí je potrebný pohyb na čerstvom vzduchu. Poznáte ten dobrý pocit, keď prídete domov uzimené a zababušíte sa do deky ku knihe so šálkou čaju?

Počuli ste už náš podcast?