Reklama

Pozor na studené ruky a nohy! Môžu signalizovať vážne problémy

Portrait of a beautiful old woman with gray hair and glasses is sitting in a chair in her home.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Na studené nohy alebo ruky sa sťažuje mnoho ľudí. Často si myslia, že v tom sú len gény. No niekedy to môže signalizovať vážnejšie ochorenia.

Zdravie píše o chorobách, ktoré sa môžu v skutočnosti skrývať za studenými nohami a rukami. I kvôli tomu je dobré poradiť sa sa s lekárom, ktorý vylúči iné príčiny. Tento problém môže signalizovať nasledujúce zdravotné ťažkosti:

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Umelá inteligencia sa popasovala s otázkou, do akých povolaní by sa hodil princ Harry
    Zdroj: Zena.sk
    • Hypotyreóza - Ak sú vaše nohy často studené, môže to byť príznakom hypotyreózy. Tento stav nastáva, keď štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov, čo ovplyvňuje metabolizmus a môže spôsobiť únavu, priberanie a neznášanlivosť chladu.
    • Cukrovka - Cukrovkári sú vystavení riziku vzniku ochorenia periférnych ciev, ktoré znižuje alebo blokuje prekrvenie končatín. Tuky, cholesterol a ďalšie látky tvoria plaky, ktoré blokujú tepny a znižujú prietok krvi do nôh.
    • Anémia - Studené nohy môžu signalizovať anémiu, nedostatok červených krviniek. Anémia je spôsobená nedostatkom železa alebo vitamínu B12 a vedie k zlému krvnému obehu a studeným nohám.
    • Problémy s pľúcami - Studené nohy môžu byť ďalej príznakom troch pľúcnych problémov, ktorými sú chronická obštrukčná choroba pľúc, pľúcna hypertenzia a pľúcna embólia.
    • Poškodenie nervov - Poškodenie nervov, neuropatia, môže tiež spôsobiť studené nohy. V tomto prípade máte pocit chladu, pretože nervy, ktoré zisťujú teplotu, nefungujú správne.
    • Raynaudov syndróm - Keď sú zdraví ľudia v chladnom prostredí, drobné cievy v ich koži sa zužujú. Ide o snahu tela šetriť teplo. U ľudí s Raynaudovym syndrómom je táto prirodzená reakcia na chlad prehnaná. Drobné cievy sa dostanú do kŕča, zúžia sa a tým sa zníži prietok krvi do postihnutých oblastí.
    • Ateroskleróza - Pri ateroskleróze sú tepny zúžené tukovými usadeninami a bránia prietoku krvi v končatinách. V dôsledku toho môžu byť vaše nohy až modré alebo fialové keď sedíte, a bledé alebo až biele keď ležíte.

    I zo spomínaných dôvodov nie je dobré tieto ťažkosti zanedbávať. Po vylúčení iných ochorení si pomocou jednoduchých rád môžu zlepšiť svoj zdravotný stav. Zdravie preto zozbieralo osem trikov, ktorý vám pomáhajú so studenými nohami a rukami.

    8 trikov, ktoré pomáhajú pri studených nohách a rukách

    Krvné cievy činnosťou srdca zabezpečujú zásobovanie všetkých častí tela krvou. Pri nedostatočnom krvnom obehu je narušená cirkulácia krvi v dôsledku spomalenia jej prietoku tepnami a žilami v končatinách, a tie nie sú dostatočne zásobené kyslíkom a živinami.

    Tip redakcie: Počuli ste už o hube reishi? Rastie aj v našich lesoch. Nehľadajte ju však na zemi, ale na stromoch. Ak ju budete chcieť spracovať sami, pripravte sa na jej horkú chuť. Aj preto je lepšie, kúpiť si ju rovno v lekárni, lebo v kapsulách s nepríjemnou chuťou neprídete do kontaktu. Tak si môžete vychutnať jej obrovské množstvo zdravotných účinkov.  Medzi nimi je i podpora obehového systému, takže pomôže s bojom proti studeným rukám a nohám. 

    Zdroj: SHUTTERSTOCK

    Štúdie dokázali, že v reishi sa ukrýva štyri-až šesťkrát viac organického germánia ako v ženšene. Táto zložka stabilizuje imunitný systém a podporuje tvorbu látok v tele, ktoré tlmia vírusy.

    Nežiaducim prejavom nedokrvenia končatín sú studené nohy a ruky kvôli chladu, ale môžu byť spôsobené aj stresom, strachom alebo ochoreniami cievneho systému. Sprievodnými symptómami býva aj do modra až fialova sfarbená pokožka, necitlivé, opuchnuté alebo stŕpnuté končatiny. Postupne sa môžu pridávať aj ďalšie komplikácie ako vysušovanie pokožky, lámanie nechtov a vypadávanie vlasov. Čo pomôže zlepšiť krvný obeh čítajte ďalej ►►►

    Anketa

    Trápia vás studené nohy a ruky?

    1. Prestaňte fajčiť

    Nikotín v cigaretách ale aj v elektronických a bezdymových zariadeniach poškodzuje steny ciev, upcháva ich a krv nedostatočne cirkuluje. Ak chcete, aby váš krvný obeh fungoval správne, prestaňte ihneď fajčiť.

    2. Neseďte a rozhýbte sa

    Sedenie je celosvetovou epidémiou a podľa odborníkov predstavuje ešte vážnejší problém pre zdravie ako fajčenie. Ak celé hodiny počas dňa sedíte, neprospieva to vašej chrbtici ale ani krvnému obehu. Môžete pociťovať tŕpnutie dolných končatín spôsobené spomaleným prietokom krvi, v dôsledku čoho môžete mať studené nohy. V najhorším prípadoch dlhodobé sedenie vedie k tvorbe zrazenín, čo môže spôsobiť ďalšie vážne zdravotné problémy.

    Počas dňa sa čo najviac hýbte. Ak máte sedavé zamestnanie, raz za hodinu vstaňte a dajte si 2-minútovú prestávku a prejdite sa. Pokiaľ je to možné, všade choďte pešo a každý deň sa aspoň na pol hodinu choďte poprechádzať. Cvičenie je najlepším spôsobom ako zlepšiť krvný obeh. Pri aeróbnom tréningu je vaše telo dostatočne zásobené kyslíkom a krv je rovnomerne rozvádzaná do všetkých orgánov. Vyhraďte si aspoň 3 dni v týždni na aktivitu, ktorá „zahreje“ vaše telo. Choďte behať, bicyklovať, plávať, na jogu, pilates alebo do fitness centra. Akákoľvek fyzická aktivita prospieva kardiovaskulárnemu systému, posilňuje srdce a prispieva k zníženiu krvného tlaku.

    3. Strážte si krvný tlak

    Vysoký krvný tlak vedie k aterokleróze, čiže kôrnateniu tepien, čo spôsobuje blokovanie prietoku krvi a následné nedostatočné prekrvenie končatín. Ustrážte si krvný tlak, ideálny je 120 mmHg na 80 mmHg. Krvný tlak zvyšuje nadmerné pitie alkoholu, kávy a čierneho čaju.

    Zamerajte sa na prevenciu, a preto zaraďte do denného režimu viac pohybovej aktivity, napríklad chôdzu, beh alebo cvičenie. Krvný tlak pomáhajú znížiť potraviny ako cesnak, cibuľa, cvikla, banány, med, pohánka aj bylinky, najmä medovka, hloh a imelo. Ak máte hypertenziu, riaďte sa odporúčaniami lekára a užívajte predpísané lieky.

    4. Stravujte sa racionálne

    Vyhnite sa hlavne mastným a vyprážaným jedlám, nadmernému soleniu a sladkostiam. Zaraďte do jedálnička viac čerstvej zeleniny, ovocia, obilnín, strukovín, bielkovín a zdravých tukov v podobe rýb, chudého mäsa, orechov, semienok a rastlinných panenských olejov. Vyvážená a striedma strava vám zabezpečí udržanie zdravej hmotnosti. Tak budete mať tlak a cholesterol pod kontrolou a cievny systém bude správne fungovať. Vaše končatiny sa dostatočne prekrvia a nestuhnú.

    5. Hydratujte

    Váš organizmus a teda ak krv je z veľkej časti tvorená vodou. Dostatočný pitný režim, aspoň 1,5 – 2 litre vody denne zabezpečí, aby ste zostali hydratovaní a váš obehový systém fungoval správne. Pri zvýšenej fyzickej námahe, cvičení a v teplom počasí pitný režim zvýšte.

    6. Kompresné ponožky

    Tieto špeciálne „liečivé“ ponožky sú navrhnuté tak, aby zlepšili krvný obeh a súčasne bránili tvorbe kŕčových žíl a trombov. Postupný masážny tlak pôsobiaci na končatiny podporuje krvný obeh v oblasti lýtok a chodidiel, čím pomáha odvádzať metabolické odpadové látky, ale aj zlepšiť prívod okysličenej krvi a živín. Pozor, nenahradia aktívny pohyb, preto ich používajte ako podpornú možnosť k prevencii pred studenými a opuchnutými nohami.

    7. Doprajte si masáž

    Nemusíte sa kvôli tomu objednávať k masérovi, aj keď to je najpohodlnejšie a veľmi príjemné. Masáž si môžete urobiť aj vy doma. Stačí, ak si zoberiete masážnu kefu alebo valček a budete nimi krúživými pohybmi prechádzať po problematických partiách. Masírujte sa každý deň pred sprchou alebo kúpeľom.

    8. Teplý kúpeľ

    Je to skvelý spôsob, ako naštartovať krvný obeh a zohriať sa. Teplá voda rozšíri cievy a zlepší prietok krvi. Ak si do vody kvapnete aj pár kvapiek esenciálneho oleja levandule, bergamotu, klinčeka, škorice alebo šalvie, vaše telo aj svaly sa uvoľnia a zrevitalizujú.

    Zdroj faktov: Web MD