Pozor na toto ochorenie pečene: Len krok k cirhóze!
8. 5. 2024, 10:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:44)

Zdroj: Canva
Pečeň zohráva kľúčovú úlohu v detoxikácii a ukladaní živín. Ak prestane správne pracovať, môže sa to odraziť na celkovom zdraví. Tento orgán má síce schopnosť regenerácie, často si ho však poškodzujeme – nielen alkoholom, ale aj nesprávnym životným štýlom.

Zdroj: Žena
Tušili ste, že Slovensko patrí ku krajinám s najväčšou úmrtnosťou na cirhózu pečene? Mnoho z nás pritom netuší, že má problém s týmto orgánom. Ako upozorňuje Zdravie, pečeň a jej ochorenie v skorých štádiách nebolí a nedáva žiadnym spôsobom najavo, že niečo nie je v poriadku. Zhoršené pečeňové testy pritom majú už mnohí mladší ľudia.
Nealkoholové stukovatenie pečene, označované ako NAFLD, je najrozšírenejším pečeňovým ochorením a vo vyspelých krajinách postihuje približne tretinu obyvateľov. Prvým štádiom je steatóza – stukovatenie pečene. Z NAFLD môže vzniknúť cirhóza pečene a súvisí aj s ďalšími chorobami, ako je cukrovka, vysoký krvný tlak alebo ischemická choroba srdca.
Pečeňové testy
Dobrou správou je, že od januára tohto roka vám lekár v rámci preventívnej prehliadky urobí aj pečeňové testy. Ide o vyšetrenie GMT, ktoré signalizuje možné poškodenie pečene.
GMT, čiže gama-glutamyltransferáza, je enzým, ktorý môže byť zvýšený v dôsledku poškodenia pečene pri užívaní niektorých liekov, no najčastejšou príčinou jeho zvýšenia je nadužívanie alkoholu. Zvýšený býva aj u ľudí, ktorí trpia chronickým ochorením pľúc alebo obličiek.
Zdroj: Shutterstock
Pečeň rozhoduje o tom, či sa molekuly prijaté stravou uložia napríklad ako sval či tuková zásoba.
„V krajine s tak vysokou spotrebou alkoholu a tradičnou „ťažkou“ a pečeň zaťažujúcou stravou nám veľmi chýbala možnosť vyšetriť tento dôležitý test. Zo všetkých pečeňových testov sme mali doteraz možnosť vyšetrovať len jediný a to bolo pre diagnostiku ochorení pečene príliš málo, preto sme uvítali rozšírenie o tento test. V pátraní po ochoreniach pečene tak budeme o krok ďalej,“ chváli zavedenú zmenu pri preventívnej prehliadke všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. Jana Bendová, PhD, MPH, MBA.
Stravovacie návyky
Nealkoholové stukovatenie pečene sa stalo najčastejším chronickým ochorením pečene u dospelých a v niektorých krajinách ním trpí 30 až 40 % ľudí.
Najmenej u tretiny pacientov prejde NAFLD časom do NASH, nealkoholickej steatohepatitídy, ktorá je charakterizovaná hromadením tuku v pečeni súbežne so zápalom a môže viesť až k pokročilej hepatickej fibróze, zjazveniu tkaniva pečene. A to je už len krok k cirhóze.
Výskumy našli dôkazy o súvislosti medzi stravovacími návykmi a rizikom rozvoja NAFLD. Štúdie ukazujú, že konzumácia červeného mäsa, vajec, mliečnych výrobkov s vysokým obsahom tuku, vyprážaných zemiakov a stravy bohatej na omega-6 kyseliny a jednoduché sacharidy, sú spojené s vyšším rizikom NAFLD.
Zdroj: Shutterstock
Na zdraví pečene sa podpisuje alkohol aj strava.
Naopak, konzumácia rýb, nízkotučných mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny, celozrnných obilnín a jedla bohatého na antioxidanty a vitamíny, napríklad stredomorská strava, sú spojené s nižším rizikom NAFLD.
Pozor na tieto potraviny!
Čo už vieme všetci – hlavnou hrozbou pre pečeň je najmä alkohol. No aj keď alkohol neužívate, vaša pečeň môže nenápadne tukovatieť. Za touto diagnózou sa skrýva v prevažnej miere nezdravé stravovanie a nedostatok pohybu.
Čo rozumieť pod nezdravým stravovaním? Zamyslite sa, či nemáte v špajzi značné množstvo tzv. shelf life potravín, čiže takých, ktoré vydržia na poličke naozaj dlho. Je v nich niečo, čo bráni ich rozkladu. A práve s týmito látkami si naša pečeň nevie poradiť.
Čím pomôcť pečeni?
Kohortová štúdia Fasa Persian nedávno skúmala vzťah medzi zápalovým potenciálom niektorých potravín a výskytom NAFLD. Výsledky ukázali, že vyšší zápalový index sa spája s vyšším výskytom tohto ochorenia.
Čo robiť inak, aby ste ochránili zdravie svojej pečene? Žiť pomalšie, jesť kvalitnú stravu, hýbať sa. Okrem toho je možné pečeni pomôcť aj esenciálnymi fosfolipidmi. Ide o voľnopredajný liek, ktorý obsahuje prírodné zlúčeniny podobné fosfolipidom, ktoré sa vyskytujú v tele.
Zdroj: shutterstock
Cvičenie prospieva aj pečeni.
Možno sa vám to na prvý pohľad nemusí zdať, ale zdravie pečene súvisí aj s pohybom. Pravidelné cvičenie môže pomôcť zlepšiť metabolizmus a podporiť správne fungovanie pečene. Snažte sa cvičiť aspoň 30 minút denne, nápomocné sú aktivity ako chôdza, beh, plávanie alebo cvičenie v posilňovni.
Vhodné potraviny
Čo by ste mali konzumovať, aby ste chránili svoju pečeň a zlepšili jej funkciu? Okrem dodržiavania pitného režimu zaraďte do svojho jedálnička napríklad citrusy, olivový olej, mandle, či cviklu.
Zdroj: Canva
Citrusy sú bohaté na vitamín C a ďalšie antioxidanty, ktoré môžu chrániť pečeň pred poškodením a podporiť produkciu enzýmov, ktoré pomáhajú pri detoxikácii.
Pozitívny vplyv majú aj rastlinné potraviny, ktoré obsahujú veľa horkých látok. Okrem artičokov k nim patrí napríklad čakanka, púpava, ružičkový kel či šalvia. Z času na čas si ich pripravte ako prílohu alebo si nimi spestrite šalát. Horké látky zabezpečujú stimuláciu žlče, sú tak ľahšie stráviteľné, čím uľavujú aj pečeni. Znižujú totiž vysokú hladinu lipidov v krvi.