Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Pozor na úrazy! ZLOMENINY a pomliaždeniny sú najčastejšie letné úrazy

Reklama

Láka vás skočiť šípku do bazéna alebo do jazera z nejakého vyvýšeného miesta? Ak nepoznáte hĺbku vody, určite to nerobte, pretože môže dôjsť k úrazom krčnej chrbtice. Zo skúsenosti však tieto úrazy nie sú najčastejšími letnými úrazmi.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Tichý zlodej kostí sa často prejaví práve prvou zlomeninou

    Pri behu okolo bazéna, ale aj pri športovaní často dochádza k úrazom a zlomeninám. Ide o zlomeniny predlaktia rôzneho druhu, pretože človek sa pri páde snaží zachrániť rukami, pri pádoch aj k poškodeniu kĺbov. Aktivity ako skoky do vody, potápanie a podobne robte vždy len na miestach, ktoré dobre poznáte a kde ste si istí hĺbkou vody. Ak niekomu poskytujete vo vode prvú pomoc, vždy ho chytajte a držte odzadu. Nedovoľte, aby sa chytil on vás, v panike vás môže stiahnuť ku dnu.

    Na prírodnom kúpalisku alebo pri rieke zas hrozí, že nielen deti, ale aj dospelí zle odhadnú hĺbku pri skákaní do vody. Nebezpečný je aj veľký rozdiel medzi teplotou vody a rozhorúčeného tela. Úrazom treba predchádzať, rovnako však treba myslieť aj na dôsledky. Poistenie by malo byť samozrejmosťou, hoci idete k vode len v mieste bydliska. O to viac je potrebné v oblastiach, kde by v prípade úrazu bolo nutné privolať vrtuľník.

    Poistka by mala kryť nielen náklady na lekárske ošetrenie pri úraze, ale aj na prevoz raneného z neprístupného prostredia, kam sa dostane len špeciálna technika. Finančne náročný je aj prevoz zo zahraničia (repatriácia) po nehodách so smrteľnými následkami. Pozor aj na definíciu poistnej udalosti v jednotlivých poisťovniach. Všímajte si, aký je v konkrétnej poisťovni nastavený minimálny čas liečenia úrazu, aby to uznala za poistnú udalosť. Dôkladne si pozrite aj výluky – vymedzenie udalostí, ktorých sa poistenie netýka.

     

    Tip: Kvalita vody
    Od kvality vody na prírodnom aj umelom kúpalisku závisí, či sa domov nevrátite s podráždenou pokožkou alebo dokonca s alergiou. Zvýšené nebezpečenstvo zdravotných problémov je najmä v jazerách, kde sa premnožili sinice a vytvárajú na hladine zelený povlak. Úrad verejného zdravotníctva pravidelne aktualizuje zoznam prírodných a umelých kúpalísk, ktorých kvalita vody je bezpečná a hygienik v nich kúpanie povolil. 

    Vyberáme pre vás niečo PLUS