Reklama

Prechladli ste? 16 tipov, ako sa rýchlo zbaviť nepríjemných príznakov

Zatočte s prechladnutím

Zdroj: shutterstock

Reklama

Nádcha a bežné prechladnutie väčšinou nie sú nebezpečné, ale sú vrcholne nepríjemné. Dospelí ochorie v priemere tak 3-krát do roka, u detí je to normálne 6 až 8-krát len za jesenno-zimnú sezónu.

Ako píše portál Zdravie.sk, riziko nákazy je vysoké hlavne na jeseň a v zime. V chladnom období ochorie podstatne viac ľudí ako v lete. Ako si však pomôcť, keď hrdlo škriabe a z nosa neprestáva tiecť?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Donovaly môžu byť krásne aj na jeseň, nielen v zime

    Úplný základ

    1. Počas prechladnutia, nádchy, kašľa či bolesti hrdla treba zvýšiť príjem tekutín. Tie skvapalnia uviaznutý sekrét a umožnia ich rýchlejšie odstránenie. Pomôžu bylinkové čajové zmesi s harmančekom, šalviou, tymiánom či lipovým kvetom.

    Zdroj: Shutterstock

    2. Telo sa musí sústrediť na boj proti patogénom, preto je dôležitý aj fyzický oddych. Zabudnite na namáhavé činnosti a snažte sa čo najviac spať. V spánku ide náš imunitný systém na plné obrátky.

    3. Ako základ v boji proti kašľu či nádche sa považuje med a zázvor. Med má antibakteriálne účinky, zátvor stimuluje imunitný systém.

    A nezabudnite často vetrať!

    Kašeľ

    4. Rozlišujte svoj kašeľ, pretože v závislosti od druhu kašľa sa určuje jeho liečba, aj podporná. Na suchý, dráždivý kašeľ sa odporúčajú bylinkové prípravky s lišajníkom islandským, ktoré tlmia nutkanie na kašeľ.

    Zdroj: Shutterstock

    5. Pri pretrvávajúcom produktívnom kašli, aký zvyknú mať deti, keď im zatekajú sople, pomáha cibuľový sirup. Veľkú cibuľu nakrájame na drobno a zalejeme medom. Necháme postáť niekoľko hodín a vytvorenú šťavu pijeme pravidelne po lyžičkách. Sirup skladujeme v chladničke. Spotrebujeme do 2-3 dní, potom treba zarobiť nový.

    6. Pivo sladené medom je typickým domácim liekom na kašeľ. Do hrnca dáme pol litra nealkoholického piva a pomaly ho zahrievame tak, aby nebolo príliš horúce. Vmiešame 3 až 5 lyžičiek medu a vypijeme. Pozor, alkohol je v prípade aj malého prechladnutia tabu!

    Upchatý nos

    7. Horúce výpary uvoľňujú dýchacie cesty, vyskúšajte sa preto napariť, ale dávajte pozor, aby para nebola príliš horúca. Môžete pridať aníz, eukalyptus, harmanček či šalviu.

    Zdroj: Shutterstock

    8. Nápomocný môže byť aj teplý kúpeľ nôh. Začnite na 34 stupňoch a teplotu vody zvyšujte až na 41 stupňov. Potom si natiahnite hrubé ponožky a oddychujte aj pol hodinu.

    9. Upchatý nos pomôžu uvoľniť aj dostupné dekongestívne nosové spreje, ale pozor musíte dať na dlhodobé užívanie, ktoré môže poškodiť sliznicu a spôsobiť závislosť.

    Horúčka

    10. Normálna telesná teplota sa pohybuje okolo 36,8 stupňov Celzia, o zvýšenej teplote sa hovorí od 37,5 stupňa a od 38 stupňov Celzia ide o horúčku. Ak sa teplota blíži k 39 stupňom, horúčka si vyžaduje liečbu. Okrem liekov na zníženie horúčky sa odporúčajú aj zábaly, hlavne u detí.

    Zdroj: Shutterstock

    11. Okrem toho sa odporúča piť aj čaje z lipového kvetu, alebo bazy. Spôsobujú potenie a podporujú vylučovanie toxínov z tela. Najlepším domácim liekom na prechladnutie a horúčkovité stavy je kuracia polievka, najlepšie vždy čerstvá.

    Bolesti tela

    S prechladnutím prichádza často aj bolesť kĺbov a svalov. V závislosti od závažnosti ochorenia sa bolesť vyskytuje najčastejšie v nohách rukách a postupne prechádza do celého tela. Ako si pomôcť?

    Zdroj: Shutterstock

    12. Na bolesť tela, pokiaľ nemáte teplotu, vždy pomôže teplý kúpeľ. Vhodné je použiť správne prísady zahŕňajúce eukalyptus, tymian, mentol, či smrekové ihličie.

    13. Ak máte silné bolesti, uvoľniť kŕčovité stavy môžu pomôcť aj ľahké masáže. Masáž však môže byť len pokiaľ je príjemná, použiť môžete rozmarínový alebo borovicový masážny olej.

    Bolesť hrdla

    Počas prechladnutia sa objaví aj nepríjemné škriabanie v hrdle. Takto sa ho dá zbaviť:

    14. Najosvedčenejšou metódou je kloktanie. Najlacnejší spôsob, ako si uľaviť, je použiť obyčajnú kuchynskú soľ, ktorú rozpustíte vo vode a vykloktáte hrdlo. Použiť môžete aj harmančekový alebo šalviový čaj. Kloktať môžete niekoľkokrát do dňa, minimálne však ráno a večer.

    Zdroj: Shutterstock

    15. Cmúľanie cukríkov stimuluje tvorbu slín, ktoré zvlhčujú suché a zapálené sliznice. Vhodné sú tie bez cukru a špeciálne pastilky na bolesť hrdla.

    16. Na upokojenie slizníc v krku je obzvlášť vhodný spomínaný šalviový čaj, pôsobí proti množeniu patogénov.