Prečo vám lekár predpíše hormonálne tabletky aj bez vyšetrenia?
7. 1. 2020, 19:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:25)

Ak sa žena rozhodne začať užívať antikoncepčné tabletky, je (alebo skôr bývalo) bežné, že jej najskôr lekár urobí pečeňové testy (takzvané hepatálky).
Tento postup je taký zaužívaný, že ak niektorej žene lekár tieto testy neurobí, tá sa neraz obáva, či nejde o jeho nedbalosť. No v skutočnosti je to tak, že podľa najnovších zistení sa pečeňové testy zdravým ženám kvôli antikoncepcii robiť nemusia a upúšťa sa od takéhoto postupu.
Prečo netreba?
Antikoncepčné tabletky prešli za desiatky rokov, čo sú na trhu, veľkým vývojom. Dnes sú svojím zložením omnoho šetrnejšie voči pečeni, než boli v minulosti. Kedysi teda ženy museli absolvovať pečeňové testy pred začatím užívania a následne chodiť na kontrolné testy počas užívania piluliek, dnes sa od nich upúšťa.
Mnohí gynekológovia vám teda antikoncepčné tabletky predpíšu bez akýchkoľvek vyšetrení (pokiaľ ste nikdy nemali problémy s pečeňou) – stačí rozhovor o vašom zdravotnom stave a prípadných zdravotných problémoch, ktoré by mohli byť prekážkou v užívaní hormonálnej antikoncepcie. Výhodou je to, že žena nemusí čakať na výsledky testov a antikoncepciu má rýchlejšie k dispozícii.
Kedy treba?
I keď pečeňové testy u zdravých žien nutné nie sú, predsa len sa v niektorých prípadoch odporúčajú. Sú to najmä ženy, ktoré trpia alebo v minulosti trpeli rôznymi ochoreniami pečene.
Niektorí lekári však napriek tomu, že u zdravých žien „hepatálky“ nutné nie sú, tieto testy radšej urobia a mnohí tiež robia testy zrážanlivosti krvi (pri zvýšenej zrážanlivosti krvi by sa antikoncepčné tabletky užívať nemali, pretože hrozí riziko vzniku krvnej zrazeniny, čo môže viesť až k úmrtiu). Často teda závisí od konkrétneho lekára, či a aké testy svojej pacientke urobí.
Ak teda prídete ku gynekológovi a ten vám predpíše antikoncepčné tabletky bez toho, aby predtým urobil pečeňové testy, buďte pokojná. Pokiaľ však máte v anamnéze nejaké prekonané ochorenia pečene alebo nejakým takýmto ochorením aktuálne trpíte, určite by ste týmito testami prejsť mali. A ak by ste si chceli dať pre istotu sama urobiť aspoň testy zrážanlivosti krvi, opýtajte sa svojho gynekológa na takúto možnosť.
Autor: bb
Foto: Shutterstock