Prečo sa zaujímať o pH vody, ktorú pijeme?
3. 7. 2016, 8:00 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:27)

Termín pH je miera koncentrácie vodíkových iónov v zriedenom roztoku. Môže sa pohybovať v rozmedzí od 0 do 14, hranica 7 sa označuje ako neutrálna hodnota. Kyslá voda má pH nižšie ako 7, alkalická voda nad 7.
Podráždenie očí a kože
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, pitná voda so zvýšeným pH nad 11 môže spôsobiť podráždenie kože, očí a slizníc. Na opačnom konci stupnice, hodnoty pH nižšie ako 4 tiež spôsobujú podráždenie. Každý extrém v hodnotách pH môže ublížiť našej koži.
Ak má voda nízke hodnoty pH, odporne chutí, to však naše zdravie nijako neovplyvňuje. Kyslá pitná voda nám môže spôsobiť vážne problémy. Je treba, aby sa zbavila ťažkých kovov z vodovodných systémov. Toxické kovy môžu obsahovať látky, ako je olovo. Pitie takejto olovnatej vody vedie k celej rade neurologických a reprodukčných problémov, ako sú záchvaty, potraty a pod.
Zažívacie ťažkosti
Vyplavovanie ťažkých kovov vyvoláva dominový efekt, ktorý môže ovplyvniť tráviaci systém. Nadmerná expozícia aj zinku zo skorodovaného potrubia môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie alebo hnačky.
Zvýšená expozícia kontaminantov
Aj voľne žijúce živočíchy trpia účinkami extrémov pH. Ryby vymierajú pri pH vody nižšej ako 4,5 alebo keď vystúpi nad 10. Čo spôsobí, že voda zmení svoje pH? Výkyvy počasia, degradácia podložia, kyslé dažde, vypúšťanie odpadových vôd do vody a zvýšenie oxidu uhličitého. Vplyv na povrchové vody je významný, pretože viac ako 60 percent z verejného vodovodu pochádza z povrchových zdrojov. Ak ryby umierajú kvôli hodnote pH, čo to robí s nami?
Autor: Kaja