Reklama

Prejedáte sa? Len aby ste na to kruto nedoplatili!

Zrejme aj vám ako prvé napadlo, že zvýšený energetický výdaj môže sprevádzať aj zvýšený príjem. Skôr si dovolíte hamburger či hranolčeky, ak viete, že ste ich vopred vypotili. Ak je to váš prípad, nečudujte sa, že priberáte alebo nechudnete napriek cvičeniu. Sledujte, čo a koľko jete. Na príležitostnom maškrtení za odmenu nie je nič zlé. Časte prejedanie však pohybovo aktívna polhodina denne určite nevyváži.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Prílišné pôžitkárstvo ovplyvňuje vaše telo rôznymi spôsobmi.

Prejedanie sa nemusí byť úmyselné. Niekedy za tým môže byť stres, sviatky alebo zlý spôsob stravovania, napríklad večerné snorenie v chladničke. Čo sa deje s vaším telom, keď sa prejedáte?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Koľko herečka Gabika Marcinková schudla počas tanečnej súťaže? Nebudete veriť!

    Prvé signály

    Ako prvý reaguje žalúdok, ktorý sa roztiahne nad svoju normálnu veľkosť, aby sa prispôsobil veľkému množstvu jedla. Rozšírený žalúdok tlačí na iné orgány, čo vyvoláva nepríjemné pocity. Toto nepohodlie sa môže prejaviť únavou, malátnosťou či ospalosťou.

    Narušené trávenie

    Na rozloženie potravy žalúdok produkuje kyselinu chlorovodíkovú. Pri nadmernom jedení táto kyselina zvykne stúpať do pažeráka, čo vedie k páleniu záhy. Keď jedlo zostáva dlho v bruchu, tlačí na bránicu, čo spôsobí plytké dýchanie. Žalúdok môže tiež produkovať plyny, čo spôsobuje nepríjemný pocit plnosti. A výsledok? Po najedení sa cítite ospalo, vyčerpane a bez energie – presný opak toho, čo prijímanie potravy predstavuje.

    Zmätené hormóny

    Pri nadmerných množstvách jedla nevedomky nútite orgány, aby viac pracovali. Pri trávení sa vylučujú hormóny a enzýmy, aby rozložili jedlo. Dva najdôležitejšie sú hormón hladu grelín, ktorý stimuluje chuť do jedla, a leptín, ktorý ovplyvňuje metabolizmus. Keď ste nejaký čas nejedli, hladina grelínu stúpa a začne vám „škvŕkať“ v bruchu. Keď sa žalúdok naplní, uvoľní sa hormón leptín, ktorý signalizuje nasýtenie. Prejedaním sa však môže rovnováha týchto hormónov narušiť.

    Jedlo ako potešenie

    Konzumácia potravín s vysokým obsahom tuku, soli alebo cukru uvoľňuje hormóny dobrej nálady, ako je dopamín, ktoré aktivujú centrá potešenia v mozgu. Postupom času si telo môže tieto pocity spojiť s určitými potravinami, zvyčajne vysokokalorickými. Tento proces nakoniec prekoná reguláciu hladu a povzbudí vás, aby ste jedli skôr pre potešenie ako pre hlad. Narušenie hladín týchto hormónov môže spustiť kolotoč prejedania sa.

    Počítajte s následkami

    Nadváha a obezita

    Časť prijatých kalórií telo využije na tvorbu energie, zvyšok sa uloží do zásoby vo forme tuku. Konzumácia väčšieho množstva kalórií, ako telo dokáže spáliť, vedie k nadváhe až obezite, čo zvyšuje riziko rôznych ochorení alebo zdravotných ťažkostí.

    Spomalené trávenie

    Tráviace enzýmy sú dostupné v obmedzenom množstve, preto čím viac jedla zjete, tým dlhšie trvá trávenie. Ak sa často prejedáte, spomalený tráviaci proces časom znamená, že jedlo zostane v žalúdku dlhší čas a je pravdepodobnejšie, že sa zmení na tuk.

    Zhoršený spánok

    Vaše biologické hodiny, ktoré riadia spánkové cykly, spôsobujú, že hladiny hormónov spánku a hladu počas dňa stúpajú a klesajú. Prejedanie sa môže tento rytmus narušiť, preto sa vám ťažšie zaspáva.

    Tráviace ťažkosti

    Prejedanie sa spôsobuje nadúvanie, bolesť v žalúdku a črevách, kŕče, plynatosť či pálenie záhy. Tieto problémy vedia skomplikovať bežné fungovanie vo dne i v noci.

    Bylinkové SOS

    Ak vás postihnú tráviace ťažkosti z prejedenia, vyskúšajte bylinky.

    Iberka horká
    Kvety tejto iberky podporujú prirodzené pohyby tráviacej sústavy.

    Archangelika lekárska
    Koreň zmierňuje kŕče a uvoľňuje svaly gastrointestinálneho systému.

    Rasca
    Plod rasce lúčnej pôsobí v tráviacej sústave protizápalovo.

    Rumanček kamilkový
    Kvety majú uvoľňujúci účinok a dokážu upraviť pohyb čriev.

    Pestrec mariánsky
    Plody uvoľnia gastrointestinálne svaly a naštartujú trávenie.

    Medovka lekárska
    Listy majú upokojujúci účinok, zmierňujú žalúdočné i črevné kŕče.

    Lastovičník väčší
    Podporuje prirodzené pohyby tráviaceho systému.

    Mäta prieporná
    Listy uvoľnia žalúdočné a črevné kŕče, uľavia od bolesti žalúdka, zmiernia nadúvanie a tvorbu plynov.

    Sladké drievko
    Koreň sladkovky hladkoplodej upokojí a uvoľní žalúdok.

    3 báječné tipy
    1 Jedlo si vopred naplánujte.
    2 Jedzte pomaly a medzi sústami položte vidličku. Tento vedomý stravovací návyk vás spomalí a ľahšie si uvedomíte nasýtenie.
    3 Pred, počas a po jedle pite vodu, nie sýtené či sladené nápoje.