Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Preležaniny: Môžu byť už minulosťou?

Reklama

Preležaniny alebo dekubity, sú forma postihnutia kože. Vznikajú na tele kvôli obmedzenej cirkulácii krvi v horných vrstvách, keď sa človek dlhšie nehýbe a zotrváva v rovnakej polohe.

Ľudia, ktorí sú pripútaní na lôžko alebo na invalidný vozík majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku dekubitov. Starší pacienti sú obzvlášť citliví na rany na koži, pretože majú tenšiu kožu.

Svaly, kosti a kĺby
Preležaniny môžu spôsobiť mierne až silné bolesti, pálenie a svrbenie. Koža môže vytvárať pľuzgiere a poškodenie hlbšieho kožného tkaniva, keď nie je okamžite liečená. Medzi najzávažnejšie preležaniny patria tie, ktoré môžu vyústiť do hlbokých rán náchylných k infekcii. Preležaniny môžu tiež ovplyvniť svaly, kosti a kĺby, ak pacient nedostane potrebnú liečbu. Domáca liečba je veľmi dôležitá pri prvých náznakoch preležaniny.

Je dôležité, aby sa uvoľnil tlak zo zasiahnutej oblasti už pri prvom náznaku rozvoja preležanín, ktoré sa obvykle prejavujú ako teplé, červené alebo purpurové miesta na koži. Vankúše a penové vypchávky môžu pomôcť zmierniť tlak na postihnutú oblasť, ak sa pacient nemôže často otáčať. Vredy sa prekrývajú gázou alebo vlhkým obväzom, čo zabraňuje ďalšiemu podráždeniu o oblečenie alebo posteľnú bielizeň.

Úľava od bolesti
Proti bolesti sa používa paracetamol a ibuprofén. Lieky môžu pomôcť zmierniť niektoré nepríjemné pocity spojené s preležaninami. Lokálne antibiotikum v kréme môže pomôcť udržať ranu vlhkú, čím sa znižuje riziko infekcie. Namáčanie postihnutej oblasti v teplej vode môže pomôcť upokojiť bolestivé preležaniny a dočasne zmierniť pálenie. Vírivky sú tiež riešenie, pretože pomáhajú odstrániť odumretú a poškodenú kožu okolo rany a zároveň upokojujú pokožku.

Výživa
Správna výživa je veľmi dôležitá pre pacientov s dekubitmi. Strava s primeraným množstvom bielkovín, vitamínov a minerálnych látok môže prispieť k podpore hojenia a zabrániť zhoršovaniu vredov. Vitamín C a zinok sú obzvlášť dôležité pri hojení. Mnoho pacientov má prospech aj z užívania vitamínu C a doplnkov zinku.

Prevencia a domáca liečba
Pacienti, ktorí zostávajú sedieť alebo ležať dlhší čas, by mali často meniť polohu, aby zabránili dekubitom. Udržiavanie čistoty kože môže tiež pomôcť predísť vredom, samozrejme, najlepšie je aj cvičenie, na zvýšenie krvného obehu v celom tele.

Kým domáca liečba môže byť dostačujúca na liečbu miernych preležanín, za lekárom treba ísť v čase, keď už dekubit mokvá. Preležaniny sprevádzajú horúčky, slabosť, zmätenosť alebo rýchly tep srdca. Vtedy už ide o príznaky závažnej infekcie. Pacienti, ktorí majú tieto príznaky by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Autor: Lena

Vyberáme pre vás niečo PLUS