Prevencia a liečba chronických chorôb? Opravte si váš ČREVNÝ MIKROBIÓM!
5. 5. 2021, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:06)

Zdroj: Shutterstock
Smrť väčšiny z nás súvisí s cukrovkou, srdcovocievnymi chorobami, chorobami tráviaceho traktu či rakovinou.

Chronické choroby majú multifaktoriálnu etiológiu, to znamená, že ich spôsobujú viaceré faktory. Z faktorov ktoré nevieme ovplyvniť nás najviac ohrozuje genetická predispozícia a vek. Oveľa viac je však faktorov, ktoré zmeniť vieme. Napríklad že sa priveľa negatívne stresujeme, máme vysoký krvný tlak, fajčíme, máme zvýšený cholesterol, sme obézni, jeme málo ovocia, zeleniny a fermentovaných potravín, málo sa hýbeme, zle spíme a nadmerne konzumujeme alkohol.
Moderná veda poukazuje aj na mimoriadne významnú úlohu nášho črevného mikrobiómu. Ten nás výrazne ovplyvňuje v zdraví, ale aj pri vzniku chorôb. Črevný mikrobióm sa podieľa na riadení mnohých funkcií nášho organizmu, vrátane metabolizmu živín, imunity ale aj činnosti mozgu. Zmeny zloženia, rozmanitosti a funkčnosti črevného mikrobiómu sú spôsobené vonkajšími faktormi (vek, výživa, stres, antibiotiká...). Narušenie zloženia, rozmanitosti a funkčnosti nášho črevného mikrobiómu nazývame dysbióza.
Dlhoročným výskumom sme dokázali, že črevná dysbióza, narušuje črevnú bariéru a spôsobuje zvýšenú priepustnosť čreva. Do krvného obehu tak prestupujú látky, ktoré tam nepatria. To spôsobuje vznik chronického zápalu. Črevná dysbióza je teda spojená s mnohými chronickými chorobami, vrátane črevných zápalových chorôb, metabolického syndrómu, obezity, cukrovky, srdcovo-cievnych a nádorových chorôb, ale aj neurodegeneratívnych chorôb či duševných porúch.
Z toho usudzujeme, že črevný mikrobióm by sa mal stať jedným z dôležitých terapeutických cieľov. Tomu musíme prispôsobiť modernú liečbu mnohých chronických chorôb. Ak vám totiž pomocou probiotických mikroorganizmov a ich metabolitov cielene upravíme črevný mikrobióm, dokážeme zastaviť dysbiózu. Ak zastavíme dysbiózu, tak zastavíme dôležitý faktor vzniku chronických chorôb.
Probiotickými mikrooganizmami upravujeme zloženie a funkčnosť črevného mikrobiómu. Probiotiká bránia rastu choroboplodných mikroorganizmov, obnovujú funkčnosť črevnej steny a upravujú priepustnosť čreva. Optimalizujú tráviace procesy, metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín a podporujú imunitu. Týmito funkciami vás probiotiká pomôžu ochrániť pred metabolickými poruchami a chronickými zápalmi.
V súčasnosti existuje niekoľko účinných metód ako môžme opraviť váš črevný mikrobióm a zefektívniť tak prevenciu a liečbu chronických chorôb. Transplantácia fekálnej mikrobioty od zdravého darcu pacientovi je veľmi účinná a využívaná metóda. Je veľmi efektívna v liečbe infekcií spôsobenej (nemocničnými) baktériami Clostridium difficile, ale jej nevýhodou je riziko prenosu pôvodcov chorôb. Preto sa využíva len v život zachraňujúcich prípadoch a nemala by sa používať neuvážene pri iných diagnózach. Moderný výskum pracuje aj na vývoji farmabiotík. Sú to metabolity, teda výlučky probiotických mikroorganizmov, ktoré bude možné využiť v liečbe zápalových chorôb.
Keďže náš mikrobióm je jedinečnejší ako náš odtlačok prsta alebo naša DNA, vyžaduje si starostlivosť o personalizovaný prístup. Môžno očakávať, že v blízkej budúcnosti prinesie výskum objavy, ktoré výrazne zefektívnia prevenciu a liečbu najzávažnejších chorôb človeka využitím personalizovanej modulácie črevného mikrobiómu.
Personalizovaná medicína vychádza z poznatku, že rovnaký liečebný postup u tých istých chorôb nie je účinný u všetkých pacientov. V personalizovanej medicíne na základe DNA analýz genómu človeka dokážeme stanoviť, ako bude ten ktorý pacient vnímavý na dané ochorenie. Dokážeme tiež zistiť jeho citlivosť na rôznu liečbu. To nám umožňuje optimalizovať postupy u každého pacienta zvlášť a zvýšiť tak ich účinnosť.
Črevný mikrobióm každého človeka je jedinečný. To práve zohľadňuje jedna z najmodernejších a pre verejnosť dostupných metód personalizovanej medicíny. Personalizované probiotiká sú probiotické prípravky novej generácie, ktorých zloženie je stanovené na základe DNA analýzy mikrobiómu pacienta a využitím špecifického algoritmu. Takto stanovíme vhodné zloženie prípravku každému pacientovi na mieru.
Personalizované probiotiká sa pacientovi aplikujú vo forme 6 mesačnej probiotickej kúry. Odporúčame ju doplniť individuálnym stravovacím programom a v niektorých prípadoch aj aplikáciou komponentov, ktoré zvyšujú efekt probiotík, ako sú prebiotická vláknina, omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny a butyrát. Personalizované probiotiká majú potenciál efektívneho využitia v prevencii, ale aj v podpornej liečbe mnohých chronických chorôb.
Personalizovaná medicína
Základom liečebných postupov personalizovanej medicíny sú laboratórne analýzy biologických vzoriek. Najprv vám preskúmajú krv, stolicu, sliny alebo iný biologický materiál. Až na základe analýzy a vašej anamnézy vám lekár nasadí tú liečebnú metódu, ktorá má najväčší predpoklad že zaberie. Napríklad v onkológii sa dodnes ordinuje chemoterapia plošne všetkým pacientkám s rakovinou prsníka. No chemoterapia zaberá len u 50% týchto pacientiek. Ostatným buď nezaberá, alebo dokonca zhoršuje klinický stav. Personalizovanou medicínou by sa analýzou DNA hneď zistilo, ktorým pacientkám chemoterapiu podávať a u ktorých zvoliť iný z dostupných postupov liečby.
Jednou z najnovších overených metód personalizovanej medicíny je aj cielená úprava črevného mikrobiómu. Prvou dostupnou metódou pre širokú verejnosť je personalizovaná modulácia črevného mikrobiómu. Neustále spolupracujeme s kolegami z lekárskych fakúlt a zahraničnými partnermi na nových postupoch. Prelomovou metódou je autotransplantácia črevného mikrobiómu. Pri tejto metóde pacientovi odoberieme vzorku stolice, "opravíme" ju, doplníme o podporné látky a vrátime pacientovi sondou priamo do hrubého čreva. Eliminujeme tak riziká ktoré prináša fekálna transplantácia. Pre pacientky nežného pohlavia zas pripravujeme cielenú moduláciou vaginálneho mikrobiómu. Slúži na zastavenie opakovane sa vracajúcich vaginóz, mykóz a chronických zápalov. Na podobnom princípe odoberieme pacientke ster zo sliznice pošvy, patentovanou metódou ho "opravíme" a aplikujeme späť tej istej pacientke.
„Personalizované probiotiká sú významným krokom k personalizovanej medicíne, ktorá rešpektuje individuálne špecifiká každého človeka a preto je medicínou budúcnosti. Teším sa, že získané poznatky z výskumu dokážeme využiť pri vývoji metód personalizovanej medicíny. Ďalší výskum a spolupráca so zahraničnými partnermi prinesú objavy, vďaka ktorým dokážeme širokej verejnosti účinne pomáhať. Získavame ich na celosvetovo najväčšej Medzinárodnej konferencii o výskume probiotík, prebiotík a črevného mikrobiómu, ktorú už 20 rokov pravidelne organizujeme v rôznych metropolách strednej Európy,“ povedal Alojz Bomba.