Reklama

Prevísajúce BRUCHO nie je len chyba krásy

Prevísajúce brucho nie je len chyba krásy

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Rozostúpené brušné svaly môžu byť príčinou rôznych zdravotných ťažkostí. Ako ich dať znova do poriadku? Radí chirurg MUDr. Július MURANSKÝ, MPH.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    S týmito cvikmi spevníte brušné svaly ľavou zadnou!

    Diastáza, čiže rozostúpenie brušných svalov, trápi ženy  nielen po pôrode, ale často aj  v menopauze. Nie je to však iba estetický problém, ale aj zdravotný, pretože oslabená brušná stena neposkytuje dostatočnú ochranu pre chrbticu a vnútorné brušné orgány.

    Zdroj: archív

    Július Muranský

    Ako a prečo vzniká?
    Diastázu
    si predstavte ako rozšírenie spojenia dvoch priamych brušných svalov, pravého a ľavého. Štandardná medzera medzi nimi je 0,5 až 1 centimeter. Ak je tento šľachovitý pruh širší, hovoríme  o diastáze, ktorá môže mať šírku dokonca až 5 alebo 10 cm. V mieste roztiahnutia nie sú prítomné priame brušné svaly, iba oslabená šľacha. Diastáza sa vyskytuje  u žien väčšinou v tehotenstve a po pôrode, ale môže byť aj dôsledkom nadváhy, zlého držania tela, ťažšej fyzickej práce či operácie brucha.

    Od samovyšetrenia k lekárovi 
    Či máte diastázu brušných svalov, zistíte aj samy. Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená, hlavu dvihnite mierne nahor a napnite brušné svaly. Potom si pomocou ukazováka a prostredníka zmerajte medzeru medzi brušnými svalmi v strede brucha. Ak je menšia ako dva prsty, diastázu nemáte. Ak je medzera väčšia, zrejme áno. Potvrdzuje to aj tzv. strieška nad pupkom. Pri uvedených príznakoch vyhľadajte chirurga, ktorý urobí základné vyšetrenie pohmatom  a ultrazvukom, zistí rozsah diastázy  a odporučí najvhodnejší liečebný postup.

    Zdroj: Shutterstock

    Možnosti liečby

    Možnosti liečby
    Pri jednoduchších nálezoch môže na spevnenie brušných svalov stačiť cvičenie – jemné posilňovanie. Fyzická aktivita však musí byť primeraná, ideálne pod odborným dohľadom rehabilitačného pracovníka. Intenzívne alebo nadmerné cvičenie totiž môže stav diastázy zhoršiť. Ak cvičenie nepomáha alebo je rozostúpenie svalov väčšie, riešením je operácia.

    Bezpečný zákrok
    Operácia diastázy v závislosti od zložitosti trvá 1 až 2,5 hodiny  a prebieha v celkovej anestézii. Najjednoduchším riešením je spevnenie brušných svalov pomocou špeciálnej sieťky. Druhou, náročnejšou možnosťou je spevnenie vlastným tkanivom. Bez ohľadu na operačnú techniku nasledujú 2 týždne oddychu na lôžku. Ďalšie 2 mesiace sa neodporúča dvíhať ťažké bremená  a vystavovať sa výraznej fyzickej záťaži. Operácia je maximálne bezpečná, osta- ne však po nej jazva v strede brucha.

    Zdroj: Shutterstock

    Prevísajúce brucho nie je len chyba krásy

    Dá sa tomu predísť?
    U tehotných žien je prevencia zložitá, lebo nedokážu ovplyvniť, ako veľmi sa rozostúpia brušné svaly. Ideálne by bolo, keby sa ženy už pred tehotenstvom venovali primeranej športovej aktivite a spev- ňovali brušné svaly. Keďže diastáza sa vyskytuje aj už žien, ktoré výrazne pribrali, je dôležité zdravo sa stravovať, športovať a pravidelne kontrolovať svoju hmotnosť.

    V tehotenstve je rozostúpenie brušných svalov prirodzený jav a po pôrode by sa bruško malo vrátiť do pôvodného stavu. Ak je väzivo oslabené alebo málo elastické, tak to nedokáže a vzniká diastáza brušných svalov. U žien, ktoré rodili cisárskym rezom, môže byť dôsledkom zákroku alebo chýbajúcej popôrodnej rehabilitácie. Diastáza nebolí. Niekedy sa v nej však vytvorí menšia hernia, do ktorej sa väčšinou dostane tuk. Vtedy vzniká bolesť a je nutné operovať okamžite alebo čím skôr.

    Zdroj: Shutterstock

    Každá tretia mamička má rozostúpené brušné svaly ešte aj rok po pôrode.

    Zdravotné ťažkosti pri diastáze 

    • bolesti chrbtice
    • inkontinencia
    • prolaps maternice
    • oslabené panvové dno
    • hemoroidy
    • tráviace problémy
    • problémy s peristaltikou čriev
    • hernia