Pri zelenom sopli nemusíte vždy brať antibiotiká. Poradí vám v tom CRP test a ako sa vyliečite?
23. 9. 2024, 10:00

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Poradíme vám, ako dokážete vyriešiť prechladnutie a kedy by ste už mali užívať antibiotiká.
Hovorí sa, že jednoduchým znamením kedy si zájsť k lekárovi pre lieky, sú naše hlieny. Zdravie píše o tom, že zelený sopeľ automaticky neznamená, že by te mali užívať antibiotiká. Pomôžete si aj bylinkami a k tabletkám siahnete až vtedy, keď to vyžaduje váš zdravotný stav.

Zdroj: Zena.sk
Ako často predpisujete antibiotiká? Častejšie, ako by sme chceli – odpovie väčšina praktických lekárov i pediatrov. Je náročné odolať tlaku pacientov, ktorí sa ich dožadujú napriek sústavnému vysvetľovaniu, že antibiotiká nie sú všeliek a na vírusy nezaberajú. Mnohí nechápu, že pri určitých diagnózach sa liečba pomocou antibiotík neurýchli, ani nebude „lepšia“. Chcú ich za každú cenu – pre istotu.
Ne/Máme ich radi
Hoci takmer 90 percent infekcií dýchacích ciest je vírusového pôvodu, Slováci majú k antibiotikám obzvlášť kladný vzťah. Aj keď aj tu panujú extrémy. Pacient, ktorý si ich pri prvom zakašľaní automaticky nechá predpísať a spolieha sa na okamžitý účinok. Keď sa nedostaví, namiesto uváženia, že pravdepodobne išlo o vírusovú infekciu, povie, že boli zvolené nesprávne.
Druhou skupinou sú pacienti, ktorí sa užívaniu antibiotík tvrdošijne bránia. E-recept už dávno vypršal (antibiotiká si môžete v lekárni vyzdvihnúť maximálne do troch dní od predpísania lekárom), horúčka neklesá, kašeľ sa zhoršuje. Napriek tomu pokračujú v doterajšej liečbe – čajíky a vystískaný citrón – s nimi to predsa zvládnem!
Najmenšou skupinou, sú, žiaľ, práve tí, ktorí idú zlatou strednou cestou – ak sa po niekoľkých dňoch domáceho liečenia, stav nelepší, naopak zhoršuje, je načase využiť to, čo moderná medicína ponúka – správne a včas indikovanú antibiotickú liečbu.
Ako zistiť, či antibiotiká naozaj potrebujete? A aj ak áno, je nevyhnutné sa vždy liečiť iba nimi? Pokračovanie na ďalšej strane...
Všemožné CRP?
Lekári sa zhodnú, že svoje urobila aj telemedicína, v období pandémie Covid-19 sa často „ordinovalo“ cez telefón, lekár nemal vždy možnosť pacienta vidieť a dôkladne vyšetriť. Antibiotiká však nemajú byť „pre istotu“, ale vždy po dôkladnom zvážení a s ohľadom na celkový zdravotný stav a ďalšie kritériá – vek pacienta, pridružené choroby, iná aplikovaná liečba (pri chronicky chorých), ďalšie rizikové faktory, anamnéza očkovaní, ale predovšetkým charakter príznakov a ich trvanie.
Ďalším fenoménom je prehnané lipnutie na testoch CRP. Pacienti sa domnievajú, že ide o automatické vyšetrenie, že CRP nad 5 alebo zelený sopeľ rovná sa jasný predpoklad na predpis antibiotík. No hladinu CRP pri každej infekcii nie je nutné vyšetrovať. A to, že je jeho hodnota 30, ešte automaticky neznamená, že sú nevyhnutné antibiotiká.
Rovnako nie je vždy smerodajná farba sopľa, ani výtery z nosa. V určitých situáciách nemajú výpovednú hodnotu.
Vyhnite sa extrémom
Správna symptomatická liečba môže viesť k menšej spotrebe antibiotík. Pacienti podceňujú lokálnu hygienu nosa, nasálne roztoky na báze morskej soli pritom môžu pomôcť skrátiť infekciu. Mnohé respiračné ochorenia, predovšetkým v úvodnej, ľahkej forme, je možné zvládnuť pomocou domácej liečby, bez nutnosti preťažovať špecialistov.
Ak ste chorí, izolujte sa, pobudnite pár dní doma - nielen preto, aby ste nenakazili ostatných, ale aby na vašu oslabenú imunitu nezaútočila superinfekcia, pri ktorej už antibiotiká skutočne sú potrebné. Spolu s pokojovým režimom zásobujte telo vitamínmi a čo najskôr po vypuknutí prvých príznakov nasaďte vhodné podporné prostriedky - napríklad rastlinné lieky či bylinky.
Ktoré sa oplatí mať doma v zásobe? Pokračovanie na ďalšej strane...
Rumanček kamilkový
Suverénne najpopulárnejšia liečivá bylina, jedna z najčastejšie používaných pri zápaloch zvonku i zvnútra. Uľaví od bolesti pri zapálenom hrdle i pri zápale ústnej dutiny. Podporuje potenie, takže je vhodné po nej siahnuť aj pri horúčke.
Počuli ste už náš podcast?
Šalvia lekárska
Často využívaná pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla. Výluh z nej je skvelým prírodným kloktadlom pri angíne. Je známa silnými antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami.
Skorocel kopijovitý
Má tiež antibakteriálne a protizápalové účinky. Pomáha pri problémoch s trávením, ale najmä sa využíva pri chorobách dýchacích ciest. Je dobrým pomocníkom pri vlhkom kašli a hlienoch. Pri zapálenom hrdle či ústnej dutine prospeje skorocelové kloktadlo.
Levanduľa lekárska
Dezinfekčné a antibakteriálne účinky ju predurčujú na použitie pri zápale každého druhu. Skvelá na inhalovanie, keď vás trápi zápal priedušiek. Upokojujúce účinky oceníte pre kvalitnejší oddych a lepšie zaspávanie.
Nechtík lekársky
Aj nechtík je silnou bylinou s protizápalovými účinkami. Utišuje bolesti ucha, pomáha, keď vás trápia zapálené oči. Odvar je vhodný pri zápale očných spojiviek, zabraňuje množeniu baktérií.