Príčina, kedy môžeme po jedle odpadnúť
20. 6. 2015, 7:30 (aktualizované: 14. 7. 2024, 23:28)

Ľudia, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami, a majú skôr nižší ako normálny krvný tlak môžu čeliť vyššiemu riziku mozgovej atrofie, čiže smrti mozgových buniek a spojov medzi mozgovými bunkami.
Údery srdca
Takáto mozgová atrofia môže viesť k Alzheimerovej chorobe alebo demencii. Krvný tlak sa meria pomocou dvoch meraní. Horné číslo alebo tzv. systolický tlak, meria tlak krvi pohybujúcich sa tepien. Spodné číslo, tzv. diastolický tlak, meria tlak v tepnách medzi údermi srdca. Normálny krvný tlak u dospelých, je okolo 120/80.
Zistenia naznačujú, že pri liečení a kontrole krvného tlaku je veľmi dôležité pre mozog, srdce a cievy byť opatrný u tých pacientov, ktorí majú nízky diastolický krvný tlak. Štúdia skúmala ľudí, ktorých diastolický krvný tlak bol nižší ako 70. Tí aj mali väčšiu mozgovú atrofiu v priebehu času.
Nízky krvný tlak po jedle?
Nízky tlak nás trápi, aj pri nesprávnej konzumácii jedla. Váš kardiovaskulárny systém funguje tak, že reguluje a dodáva krv do celého tela. Keď cvičíte alebo sa inak fyzicky namáhate, vaše svaly spotrebúvajú existujúcu energiu a potrebujú ako kyslík a sacharidy, tak aj zásobu krvi, ktorá dodáva živiny. Riadne fungujúci kardiovaskulárny systém zvyšuje prietok krvi do svalov. Podobne, po veľkom jedle, vaše telo presmeruje tok krvi do čreva na podporu trávenia. Môžeme byť vtedy malátne, spavé, objavujú sa mdloby, pokiaľ sa snažíme vyvíjať veľkú fyzickú aktivitu.
Objem krvi a krvný tlak má v priebehu dňa svoje vzostup a pády, v závislosti na nespočetných okolnostiach. Úzkosť, zvýšený príjem sodíka a expozície zimy, môžu zvyšovať krvný tlak. Odpočinok, obmedzenie konzumácie soli a lieky, ho vedia znižovať. Zvyčajne, keď budete jesť veľké jedlo, vaše telo sa prispôsobí zvýšenému prietoku krvi do čriev s výsledným poklesom cirkulujúceho objemu krvi a tlaku zúžením krvných ciev, čo pomáha zvýšiť krvný tlak späť na normálnu úroveň.
Starnutie
Ako ste veku, keď vaše cievy strácajú časť svojej elasticity, môže vám kolísať krvný tlak. Oslabený alebo poškodený srdcový sval nemusí mať silu na čerpanie a ťažšie zvýšenie objemu krvi a krvného tlaku. Fajčenie, nespavosť alebo prejedanie sa môže spôsobiť nielen problémy s tlakom, ale hlavne so samotným srdcom.
Prevencia
Jedzte menšie porcie, ktoré majú nižší obsah sacharidov, pomôže vám to vyhnúť sa príznakom spojeným s poklesom krvného tlaku. Pitie kofeínových nápojov pred alebo s jedlom, môže tiež pomôcť udržať hladinu krvného tlaku hore.
Upokojte sa po jedle, oddýchnite si a zároveň nechajte jedlo tráviť. Vyhnite sa užívaniu liekov tesne pred jedlom. Vždy sa poraďte s lekárom, ak sa objavia zvláštne príznaky, a môžu sa vzťahovať k postprandiálnej hypotenzii alebo ďalším možným príčinám ako je diabetes, neurologické poruchy alebo problémy s liekmi.
Autor: Karin
Tip: Kedy je krvný tlak už moc vysoký?
Mení sa vám krvný tlak skoro každý deň? Raz je vyšší ako obyčajne, inokedy kolíše v normálnych hodnotách? Kedy sa však obávať príliš vysokého krvného tlaku? Aká je jeho hodnota? Viac...