Prišla v poslednej chvíli. Po výsledkoch si myslela, že sa jej život skončil
11. 6. 2022, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:35)

Zdroj: Shutterstock
Dajte si skontrolovať materské znamienka. Raz ročne máte nárok na preventívnu prehliadku u kožného lekára.
Malígny melanóm je najzhubnejší kožný nádor s rýchlou tvorbou metastáz, preto patrí medzi najagresívnejšie nádorové ochorenia. Jeho výskyt na Slovensku sa za posledných 30 rokov viac ako strojnásobil, pritom takmer 90 percentám prípadov rakoviny kože sa dá predísť.

Radí dermatologička Adriana Tomeková
Význam prevencie
Kožní lekári zdôrazňujú, že je dôležité dať si pravidelne skontrolovať znamienka. „Každý rok sa zapájame do zvyšovania povedomia o dôležitosti a nevyhnutnosti prevencie. Verím, že spolu s ďalšími dermatológmi na celom Slovensku pomáhame predchádzať výskytu nebezpečnej rakoviny kože. Včas zachytený zhubný melanóm kože znamená záchranu života,“ hovorí lekárka Adriana Tomeková.
Zdroj: Tomar, archív J. T.
Adriana TOMEKOVÁ
Diagnóza a liečba
Pri vyšetrení znamienok používa odborný lekár dermatoskop, pomocou ktorého sleduje tvar, veľkosť, farbu, povrch, okraje, ohraničenie znamienok a iné zmeny. Pri podozrení na takzvaný dysplastický (atypický) névus alebo pri zhubnom type znamienka dermatológ odporučí jeho chirurgické odstránenie a odobratie tkaniva na histologické vyšetrenie.
Príbeh jednej "bodky"
„Toto znamienko sa mi nepáči, malo by ísť čím skôr von.“ Túto vetu doktorky Adriany Tomekovej si po vyšetrení vypočula aj Janka Tehlárová. Plastický chirurg jej znamienko odstránil a poslal na histológiu. „O tri týždne ma šokoval telefonát, v ktorom mi sestrička oznámila, že mám urýchlene prísť po výsledok histológie a čím skôr sa objednať k onkológovi. Išlo o melanóm. V tom okamihu som si myslela, že môj život sa skončil. Mala som obrovský strach a doma v postieľke sedemmesačné bábo,“ spomína pacientka.
Zdroj: shutterstock
V roku 2020 v SR diagnostikovali zhubný nádor kože u 263 pacientov, z nich 140 bolo mužov a 123 žien
Šťastie v nešťastí
Hneď nasledujúci deň si Janka vyzdvihla výsledky histológie a objednala sa na kožnom oddelení Národného onkologického ústavu v Bratislave. Termín dostala expresne, asi o desať dní. Podľa výsledku histológie prišla v poslednej chvíli. Keby čakala ešte pár mesiacov, pravdepodobne by skončila na chemoterapii a malígny melanóm by sa agresívne rozšíril do celého tela. Nasledoval ešte jeden zákrok a až po negatívnom výsledku druhej histológie si Janka s úľavou vydýchla.
Už nič neriskuje
Melanóm nesvrbí, nebolí ani neovplyvňuje kvalitu života až dovtedy, kým neprerastie hranicu kože. Postupne môže napadnúť celé telo. „Moje znamienko na pravom stehne bolo tmavohnedé bez jasných okrajov a aj vďaka tehotenstvu podrástlo. Ja som s ním žila dennodenne a vôbec sa mi nezdalo byť väčšie. Som blondína s modrými očami. Ak sa príliš opálim, vždy je to dočervena. Dočítala som sa, že mám zvýšený predpoklad dostať melanóm. Stačí, aby ma raz v živote spálilo slnko a už je riziko niekoľkonásobne vyššie ako pri iných fototypoch pleti,“ hovorí Janka.
Zdroj: Shutterstock
Nebezpečné bodky krásy
7 tipov na prevenciu
- Opatrne s opaľovaním. Nechoďte na priame slnko najmä medzi 12. až 15. hodinou.
- Používajte ochranu pred slnkom. Krémy s ochrannými faktormi SPF 50 +, ľahký odev a okuliare.
- Vyhýbajte sa soláriám. Niektoré typy kože by vôbec nemali byť vystavené tomuto typu žiarenia.
- Kontrolujte si pokožku a znamienka aspoň raz za 3 mesiace. Riziko vzniku melanómu stúpa s počtom znamienok.
- Nadmerné slnenie a opakované spálenie kože v detstve spôsobuje vznik kožných nádorov v dospelosti.
- Pozor na mechanické dráždenie, poranenie či drobné opakované poškodenie znamienka.
- Minimálne raz ročne absolvujte preventívnu prehliadku znamienok u dermatológa.